facebook RSS # #

19.02.2020 03:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-23 15:21       aktualizacja: 2020-01-23 15:29       RIO
  A A A

MF: analizujemy możliwości pomocy JST, które miały pieniądze w PBS

MF: analizujemy możliwości pomocy JST, które miały pieniądze w PBS
Fot.PAP/T.Gzell
Staramy się przeanalizować wszystkie prawnie dopuszczalne możliwości wsparcia samorządów, które trzymały pieniądze na rachunkach przymusowo zrestrukturyzowanego PBS w Sanoku - zapewnił wiceminister finansów Leszek Skiba. Funkcjonowanie szkół czy wypłaty 500+ mają przebiegać bez zakłóceń - dodał.

W niewypłacalnym banku rachunki prowadziło ponad 30 podkarpackich samorządów. Teraz na skutek przymusowej restrukturyzacji podmiotu stracą one blisko 43 proc. swoich pieniędzy.

Wiceminister Skiba - w odpowiedzi na pytania posłów - tłumaczył w Sejmie dlaczego Bankowy Fundusz Gwarancyjny zdecydował się na restrukturyzację banku oraz dlaczego nikt nie ostrzegł samorządów. Jak wskazywali posłowie, niektóre JST jeszcze w tym roku organizowały przetargi na obsługę finansową, w których stratował PBS w Sanoku.

Skiba przyznał, że sytuacja PBS w Sanoku jest poważna, a w polskim systemie prawnym istnieją dwie możliwości radzenia sobie z bankiem wobec którego istnieje uzasadnione przekonanie, że grozi mu upadłość.

Pierwszy z tych sposobów to właśnie ogłoszenie upadłości, drugi - na który zdecydował się Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) - przymusowa restrukturyzacja. To rozwiązanie - jak tłumaczył Skiba - stosowana jest wobec podmiotów, których funkcjonowanie związane jest z interesem publicznym.

W przypadku upadłości 100 proc. samorządowych środków trafiłoby do masy upadłościowej, tak jak stało się przy upadłości SK Banku w Wołominie.

Jak tłumaczył Skiba, decyzja BFG o przymusowej restrukturyzacji zapadła by "chronić samorządy" bo przy tym mechanizmie środki samorządów zostały w 57,4 proc. ochronione i przeniesione do nowo utworzonego podmiotu - Banku Nowego BFG.

"Wybór był między złym i gorszym. Wybrano mniej złe rozwiązanie" - powiedział wiceszef MF.

Wiceminister finansów podkreślił, że nie ma prawnej możliwości, by przed rozpoczęciem przymusowej restrukturyzacji kogokolwiek o tym fakcie poinformować - sprawa objęta jest tajemnicą, a za jej złamanie grozi sankcja pozbawienia wolności.

Skiba podkreślił, że sytuacja w której znalazły się samorządy nie jest ich winą bo nawet gdyby pojawiła się informacja że bank ma problem, to ustawa mówi jasno, że z dnia na dzień samorząd nie może sobie założyć konta w innym banku.

Wiceminister wyliczył "cztery podstawowe kroki, które już zostały podjęte", by pomóc poszkodowanym w tej sprawie samorządom.

"MF wypłaci 23 stycznia JST subwencję oświatową i równoważącą w kwocie niemal 76 mln zł przede wszystkim na funkcjonowanie szkół i wydatki związane z wynagrodzeniami nauczycieli. Drugi elemnet to: MF pracuje nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach zapewniając tym samym bezpieczeństwo funkcjonowania JST" - mówił Skiba.

Ponadto - jak dodał - realizacja programu 500+ ma przebiegać bez zakłóceń, a Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawił już ofertę mechanizmów finansowych, które na preferencyjnych warunkach mają zapewnić JST płynność finansową.

Pełna skala samorządowych strat ma być znana do piątku - do tego terminu JST zobowiązały się przedstawić swoje wyliczenia wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart.

Skiba przyznał, że samorządowych rachunków prowadzonych przez ponad 30 samorządów w PBS w Sanoku było kilkaset - składają się na nie odrębne konta samorządowych szkół, przedszkoli, szpitali.

Według szacunków władz Sanoka, kłopoty banku mogą oznaczać dla JST, które prowadziły w nim rachunki nawet 80 mln zł strat.

"Na pewno intencją rządu jest zrobić wszystko co możliwe, by wesprzeć samorządy" - podkreślił Skiba.

js/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-24 09:50:46
Wołomiński: A jak wyglądała pomoc dla tych samorządów z powiatu wołomińskiego, które miały środki w SK Banku? Jakoś nikt się nami nie zainteresował.
 
2020-01-24 09:01:07
om: Konsekwencją stanowiska, że samorządy są w tej sprawie bez żadnej winy, powinno być zrekompensowanie im 100% strat. Przecież nie przekracza to możliwości naszego państwa.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25