facebook RSS # #

19.02.2020 15:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-06 14:28       aktualizacja: 2018-04-06 14:38       STATYSTYKA
  A A A

Policzą straty. Zespół ds. reparacji opublikuje raporty dot. strat wojennych polskich miast i wsi

Policzą straty. Zespół ds. reparacji opublikuje raporty dot. strat wojennych polskich miast i wsi
Fot. PAP/R.Guz
Chcemy na sejmowej stronie zespołu ds. reparacji publikować raporty dot. strat wojennych polskich miast i wsi - poinformował w piątek przewodniczący zespołu Arkadiusz Mularczyk (PiS). Na stronie znajdują się już m.in. opracowania Biura Analiz Sejmowych czy GUS.

"Na sejmowych stronach internetowych zespołu ds. reparacji wojennych będziemy publikować najbardziej wiarygodne i rzetelne dokumenty i opracowania poświadczające skalę strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945 r." - powiedział w piątek PAP Arkadiusz Mularczyk.

Dodał, że chce, aby na stronach internetowych zespołu były publikowane także raporty o stratach miast i wsi, "tak aby powstało jak największe kompendium wiedzy na ten temat".

"Występujemy do tych miast, co do których wiemy, że takie raporty były sporządzone, a wiemy o raportach dotyczących Warszawy, Łodzi, Poznania, Lublina czy Gdańska, żeby umożliwiły ich publikacje, aby na ich podstawie takie opracowanie mogło zrobić każde miasto, czy wieś" - powiedział.

Wśród dokumentów, które pojawiły się już na stronie internetowej są cztery ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych, które zostały zlecone przez posła Arkadiusza Mularczyka. Wśród nich znajdują się m.in. opinia prawna ws. możliwości dochodzenia przez Polskę od Niemiec odszkodowania za szkody spowodowane przez drugą wojnę światową; opracowanie na temat działań prawnych związanych z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych od Niemiec za straty materialne i osobowe wywołane II wojną światową podejmowanych na drodze krajowej i międzynarodowej przez kilkanaście państw m.in. Izrael, Włochy czy Grecję.

Z kolei wznowione przez fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie "Sprawozdanie w przedm. strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945" opracowane i wydane w styczniu 1947 r. przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej to według Mularczyka główny, najbardziej podstawowy, najbardziej realny dokument dotyczący szacowania strat wojennych. Został on opracowany w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Poseł zaznaczył, że w powstaniu tego dokumentu uczestniczyło setki tysięcy osób, które pomagały oszacować i policzyć straty tuż po wojnie, a potem przekazane przez nich dane trafiły do Biura Odszkodowań Wojennych.

Jak dodał, "dzisiaj w oparciu przede wszystkim o ten raport eksperci zespołu przygotowują aktualny raport dotyczący strat wojennych".

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został Mularczyk. W skład zespołu wchodzą parlamentarzyści PiS.

Podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu ub.r. prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których - jak mówił - "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
TAGI: SEJM , STATYSTYKA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-09 10:14:20
BMK: Niektórzy przymuleni posłowie mogą być czasem dla mnie inspiracją. Mianowicie już szukam kancelarii prawnej, która policzy wystąpi o kontrybucję od państwa polskiego wobec mojej żony. Bowiem rodzinie mojej żony, spadkobierczyni majątku dziadka państwo polskie zagrabiło prywatny zakład pracy. Dzięki temu jej dziadek pozostał z dnia na dzień bez środków do życia. Oczywiście będzie tutaj chodziło o utracone pożytki, czyli dochody od chwili zaboru do roku 1989. Jakieś 100 000 zł na rok przez 35 lat to czyni 3,5 mln zł.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25