facebook RSS # #

20.01.2020 12:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-20 14:05       aktualizacja: 2018-08-20 15:42       STATYSTYKA
  A A A

Zadania na spis. Spis rolny 2020: gminy powołają biura spisowe i będą rekrutować rachmistrzów

Zadania na spis. Spis rolny 2020: gminy powołają biura spisowe i będą rekrutować rachmistrzów
Fot. PAP/P.Polak
Stworzenie gminnych biur spisowych, rekrutacja i szkolenia rachmistrzów - to niektóre z zadań, jakie na gminy nałoży nowa ustawa o spisie rolnym.

Główny Urząd Statystyczny przygotował projekt ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Regulacja określa zakres, formę i tryb prac związanych z jego przygotowaniem oraz opracowaniem wyników.

Zgodnie z projektem spis rolny zostanie przeprowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie od dnia 1 września do dnia 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.  

Spis ma dostarczyć danych o jednostkach funkcjonujących w rolnictwie i ich wyposażeniu, o prowadzonej produkcji rolnej i działalności innej niż rolnicza oraz ponoszonych na nie nakładach pracy, a także produkcji ekologicznej i wpływie rolnictwa na środowisko. Informacje uzyskane w PSR 2020 w połączeniu z danymi zebranymi w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 
w 2021 r., odpowiedzą także na wiele pytań dotyczących, m.in. sytuacji społeczno-demograficznej 
i ekonomicznej rolników, starzenia się ludności wiejskiej i problemu następców, zatrudnienia 
w rolnictwie, rozwoju obszarów wiejskich oraz wpływu rolnictwa na środowisko. 

Według projektu prace spisowe będą realizowane przez specjalnie do tego powołane przez Generalnego Komisarza Spisowego, wojewódzkich komisarzy spisowych oraz gminnych komisarzy spisowych, w ramach struktur jednostek organizacyjnych którymi kierują: Centralne Biuro Spisowe oraz wojewódzkie i gminne biura spisowe.

Zadania gmin przy spisie rolnym 2020 

Do zadań gminnych biur spisowych będzie należeć m.in. zapewnienie funkcjonowania gminnych biur spisowych, zapewnienie stanowiska komputerowego do weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia danych z wykorzystaniem Internetu w siedzibie gminy, a także delegowanie pracowników urzędu gminy do prac spisowych.

Projekt przewiduje, że gminy będą odpowiadać za organizację naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych realizujących wywiady bezpośrednie w terenie oraz będą współdziałać w ich szkoleniach i egzaminach sprawdzających ich wiedzę i przygotowanie.

Zadaniem gmin będzie też monitorowanie czynności spisowych i współudział przy popularyzacji spisu rolnego.

Kto może zostać rachmistrzem spisowym


Zgodnie z projektem nabór rachmistrzów, którzy będą przeprowadzać spis bezpośredni w terenie nastąpi spośród osób pełnoletnich, cieszących się nieposzlakowaną opinią, zamieszkałych na terenie danej gminy i posiadających co najmniej średnie wykształcenie.

Gmina będzie zobowiązana upowszechnić informacje o naborze kandydatów na rachmistrzów, a także współuczestniczyć w ich szkoleniu. Szkolenie rachmistrzów spisowych zakończone zostanie egzaminem sprawdzającym ich wiedzę i umiejętności. Pozytywny wynik egzaminu będzie skutkował wpisem na listę kandydatów na rachmistrzów spisowych prowadzoną przez gminne biuro spisowe.

 W trakcie swojej pracy rachmistrzowie spisowi będą posługiwać się wyłącznie sprzętem elektronicznym, przy pomocy którego dokonywać będą spisu. W związku z koniecznością sprawdzenia umiejętności kandydatów w posługiwaniu się ww. sprzętem oraz z dążeniem do oszczędnego wydawania środków finansowych na spis, preferowane będą formy szkolenia w postaci odpowiednich aplikacji i materiałów audiowizualnych do nauki w systemie m-learning.

 Spośród, wskazanych przez gminne biuro spisowe, kandydatów na rachmistrzów, dyrektor urzędu statystycznego powoła rachmistrzów spisowych, którzy będą przeprowadzać spis drogą wywiadu bezpośredniego w terenie.

Poprzedni powszechny spis rolny odbył się w 2010 r. i był pierwszym spisem realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w tym samym terminie i w tym samym zakresie tematycznym, co w innych państwach członkowskich UE.

mp/       
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-08-22 10:50:45
były rachmistrz: 100% SIĘ ZGADZAM Z TOBĄ
 
2018-08-22 07:05:27
Pitt: @ag_50@gazeta.pl - a powiedz mi co panie z ewidencji miały robić lub robiły? Co tu za znaczenie ma wielkość urzędu? Rekrutację zrobił informatyk, szkolenia - informatyk, podział zadań i nadzór - informatyk. Plany spisu, zadania dzienne, ankiety spisowe itp. przychodziły rachmistrzom z automatu na urządzenia HTC. Zatwierdzał informatyk. Wszystko odbywało się elektronicznie, panie z biura spisowego nawet nie miały do tego dostępu. Jedyne co zrobiły, to na koniec spisu podzieliły pieniądze, głównie między siebie.
 
2018-08-21 14:50:15
czytelniczka: "a także delegowanie pracowników urzędu gminy do prac spisowych." ..... czy wy naprawdę myślicie, że urzędniczy nudzą się w pracy???
"Projekt przewiduje, że gminy będą odpowiadać za organizację naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych realizujących wywiady bezpośrednie w terenie oraz będą współdziałać w ich szkoleniach i egzaminach sprawdzających ich wiedzę i przygotowanie.

Zadaniem gmin będzie też monitorowanie czynności spisowych i współudział przy popularyzacji spisu rolnego." .... a kto gminie zapłaci za to? znów wszystko za free z budżetu gminy chociaż to nie zadanie własne gmin?
 
2018-08-21 11:36:36
ag_50@gazeta.pl: pitt chyba u ciebie w urzędzie tak było, widocznie mały to urząd skoro panie z ewidencji nie miały co robić!!!!!
 
2018-08-21 10:02:39
jaN: Można być równocześnie gminnym komisarzem spisowym i rachmistrzem spisowym ?
 
2018-08-21 07:39:11
agryzek: A może znowu miłościwie nam panujący wymyślą "Korpus rachmistrzów spisowych" ?...
 
2018-08-21 07:02:19
Pitt: I znowu tak jak w 2010r. będzie gminne biuro spisowe, gdzie będą 2 panie z ewidencji ludności i księgowa. Całą robotę za nich wykonał informatyk gminny i rachmistrze, ale pieniędzmi za spis podzieliły się panie z biura, choć palcem spisu nie tknęły, bo wszystko się odbywało elektronicznie. Informatyk rekrutował rachmistrzów, informatyk razem z GUS ich szkolił, informatyk nadzorował ich pracę, informatyk im pomagał, informatyk przygotowywał dokumenty. Rachmistrze spis robili na telefonach HTC i nic do biura nie trafiało, ale na koniec jak przyszło do rozliczenia, to informatyk dostał tylko ok. 1/5 pieniążków wynagrodzenia, bo resztę panie podzieliły dla siebie.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25