facebook RSS # #

19.11.2019 00:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2011-06-01 12:19       aktualizacja: 2011-06-02 06:10       
  A A A

Człowiek z energią

Człowiek z energią
fot. arch
Manager zarządzania energią to osoba niezbędna w składzie każdego samorządu – uważa Dariusz Ciarkowski, członek zarządu MAE. Jak podkreśla, administracja lokalna nie powinna lekceważyć tej sfery swoich obowiązków.

Działająca od połowy 2009 roku Mazowiecka Agencja Energetyczna do swojego statutu ma wpisane m.in. propagowanie nowoczesnych sposobów wytwarzania i przesyłania energii, wspomaganie przedsięwzięć energooszczędnych, doradztwo energetyczne i działalność edukacyjną. Adresatem są głównie samorządy z regionu.

- Wachlarz usług jest bardzo szeroki - zapewnia Dariusz Ciarkowski, członek zarządu MAE. - Są to działania szkoleniowe, doradcze, wsparcie w pozyskiwaniu źródeł finansowania dla przedsięwzięć inwestycyjnych takich jak program instalacji kolektorów słonecznych dla grupy gmin po indywidualne wsparcie realizacji biogazowi czy też modernizacji oświetlenia ulicznego .

Jak podaje MAE, obecnie ok. 300 pracowników urzędów gmin odbywa szkolenie, które kończy się uzyskaniem tytułu „samorządowego managera energii”. W opinii Dariusza Ciarkowskiego, każda jednostka powinna mieć zatrudnioną taką osobę.

- Oczywiście w zależności od zakresu działań może to być wydzielone stanowisko, ale też osoba która w swoim zakresie obowiązków ma zagadnienia energetyczne. Ta sfera odpowiedzialności samorządu musi jednak znaleźć właściwe miejsce i nie może być traktowana po macoszemu  - przekonuje.  

W ramach swoich statutowych działań Agencja przygotowuje dla gmin także tzw. „plany energetyczne”, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w wymiarze lokalnym.  Jak wynika z danych MAE, obecnie takie dokumenty posiada ok 30 proc. samorządów.

- Tylko wykonanie swoistego remanentu energetycznego oraz określenie przyszłych potrzeb energetycznych pozwala gminie we współpracy z partnerami na rynku podjąć działania zapewniające stabilny rozwój gminy  - przekonuje Dariusz Ciarkowski.  

Jego zdaniem, pojedyncze działania takie jak budowa elektrowni wiatrowych lub wodnych, bez szerszej przemyślanej perspektywy, są mniej skuteczne.

W opinii członka zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, za obecnymi działaniami samorządów na rzecz efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii stoją wzrastająca świadomość ekologiczna i odpowiedzialność za zarządzane dobro. Jednak, nie bez znaczenia jest także aspekt wypełnienia wymogów prawnych i szukanie oszczędności budżetowych .

- Szereg rozwiązań opartych na odnawialnej energii  w perspektywie przynosi wymierne korzyści  mierzone w złotówkach – przypomina.

-  Jako przykład podam instalacje kolektorowe które są w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie ciepłej wody przez znaczącą część roku , ale również biogazownie, gdzie w kogeneracji wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło, a przy okazji  utylizowane są pewne frakcje odpadów.

Dariusz Ciarkowski przypomina również, że część działań na rzecz efektywnego wykorzystania energii samorządy mogą wykonać bez poniesienia dodatkowych kosztów. Jak wyjaśnia, wystarczy zmiana zachować odbiorców energii, w tym jednostek publicznych.

- Regulacje oświetlenia, wyłączenia niepotrzebnie pracujących odbiorników,  zmiana nawyków pracowników i wszelkiego rodzaju optymalizacje  to tylko przykładowe działania  - przekonuje.

Zdaniem członka zarządu MAE, sama analiza dotychczasowego zużycia i wytypowanie głównych miejsc energochłonnych da nadspodziewanie dobry wynik . Przykładem może być prawidłowe określenie poziomu tzw. mocy zamówionej i uniknięcie kar za jej przekroczenie.

Mazowiecka Agencja Energetyczna powstała dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Beneficjentem jest samorząd województwa mazowieckiego, jednak wśród udziałowców spółki jest obecnie także 30 gmin z regionu.

/dp/

Pełna treść rozmowy z Dariuszem Ciarkowskim
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25