facebook RSS # #

23.07.2018 03:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2013-08-16 15:56
  A A A

Sens demokracji. Opinie prezydenta Polski, profesora i trzech prezydentów miast

Sens demokracji. Opinie prezydenta Polski, profesora i trzech prezydentów miast
Fot.PAP/T.Waszczuk
Czy mechanizm referendum w sprawie odwołania władz samorządowych wymaga zmian? Czy referenda są nadużywane w partyjnej walce politycznej? Czy absencja w referendum jest niedemokratyczna?

Prezentujemy opinie Bronisława Komorowskiego, prezydenta Polski, prof. Jerzego Regulskiego, współtwórcy systemu samorządowego w Polsce, Jerzego Wilka, popieranego przez PiS prezydenta Elbląga, Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, kiedyś PO, teraz niezależnego  oraz  Macieja Kobylińskiego związanego z SLD prezydenta Słupska.

Czy referenda są wyrazem demokracji?

Bronisław Komorowski:
Referendum lokalne nie jest aktem wyborczym, choć jest zdarzeniem ważnym z punktu widzenia funkcjonowania miasta. Chciałbym powściągnąć pokusę przenoszenia wojny partyjnej na poziom samorządowy, realizowanej głównie przez referenda odwołujące prezydentów miast w czasie kadencji.

Jerzy Regulski:

Nie mogę akceptować lansowanego poglądu, że odwołanie władz jest zwycięstwem demokracji. Uważam, że jest odwrotnie. Oznacza to, że wyborcy się pomylili, powierzając władzę osobom, które nie spełniły ich oczekiwań.

Jerzy Wilk:
Referenda, a przede wszystkim referenda lokalne, to właściwie jedyny mechanizm demokracji bezpośredniej. Jak do tej pory nie wymyślono niczego lepszego. Ludzie biorący w nich udział mają realny wpływ na jego wynik. To zupełnie inaczej niż w trakcie wyborów, gdzie metoda przeliczania głosów sprawia, że mandat zdobywają często nie te osoby, na które głosowaliśmy.

Jacek Karnowski:
Referenda lokalne są zdrowe dla demokracji, w wypadku kiedy władza straci faktyczną możliwość rządzenia, kiedy wszystkie decyzje diametralnie różnią się od potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Maciej Kobyliński:
Referendum powinno być organizowane tylko w sytuacjach, w których demokratycznie wybrany organ dopuszcza się działalności quasiprzestępczej, która dodatkowo jest udowodniona. Obecnie nawet w takich przypadkach stosując wszelkiego rodzaju odwołania można skutecznie przedłużać postępowania sądowe i odwlekać wydanie ostatecznego wyroku. W takich sytuacjach referendum powinno umożliwiać społeczeństwu swego rodzaju przyspieszenie sprawiedliwości.

Czy istniejący mechanizm referendum wymaga zmian?

Bronisław Komorowski:

- Taki wentyl bezpieczeństwa musi być, ale nie powinien być łatwy dostęp do tego rewolweru, który ma zastrzelić konkurenta politycznego poprzez referendum, które tylko nosi pozory dbałości o miasto, a tak naprawdę jest cząstką batalii politycznej

Jerzy Regulski:
- Władze lokalne powinny być odwoływane jedynie, jeśli ich działania są szkodliwe dla rozwoju danej miejscowości i jej mieszkańców, a więc należy utrudniać referenda, jeśli nie dotyczą one kluczowych problemów

Jerzy Wilk:

- Mechanizm referendum lokalnego nie wymaga zmian. Każdy prezydent, burmistrz czy wójt powinien mieć świadomość, że władzy nie otrzymuje na zawsze

Jacek Karnowski:
Możliwość przeprowadzania referendów ograniczyłbym do drugiego i trzeciego roku kadencji samorządu. W pierwszym roku rządzenia, trzeba dać szansę by "władza" się wykazała, pokazała swoją wizję przyszłości i plany. W ostatnim roku przed wyborami, jest to strata czasu, pieniędzy

Maciej Kobyliński:
Referendum nie powinno być powtarzane po upływie dziewięciu miesięcy. W trakcie jednej kadencji dopuszcza to organizację aż czterech referendów, co skutecznie paraliżuje pracę nie tylko organu wybieralnego ale całego urzędu, z oczywistą szkodą dla samorządu.

Cytowane wypowiedzi są fragmentami większych publikacji w naszym serwisie. Porównaj źródła:

Pole batalii. Zdaniem prezydenta referenda stają się narzędziem partyjnych rozgrywek
Sztuka wyboru. Prof. Jerzy Regulski o referendach w sprawie odwołania władz
Realny wpływ. Referendum nie wymaga zmian - uważa prezydent Elbląga
Najlepszy system. Referendum bywa nadużywane - twierdzi prezydent Sopotu
Złe rozwiązanie. Referendum to ostateczność - podkreśla prezydent Słupska
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2013-08-19 13:32:41
jotka: Jeżeli celem referendum jest odwołanie wybranych władz samorządowych, to powinno ono dotyczyć odwołania całego składu rady gminy, powiatu czy regionu wraz z wójtami/burmistrzami, starostami i marszałkami i ich zastępcami.
W to miejsce wprowadzać można zarząd komisaryczny.
Czy liczba głosujących jest istotna? Nie. Bowiem w terminowych wyborach nie liczy się liczba głosujących, lecz proporcje oddanych głosów.
 
2013-08-19 08:49:55
P. Nowak: Trudno oprzeć się wrażeniu, że zwolennicy ograniczenia możliwości odwoływania władz lokalnych w drodze referendum działają z pobudek politycznych. Mechanizm ten (referendum) stał się dla sprawujących władzę niewygodny kiedy okazało się, że lokalne wspólnoty samorządowe potrafią się skutecznie mobilizować. Pada zarzut, że referendum jest mechanizmem upolitycznionym.
No ludzie ! Przecież zdobywanie władzy jej utrzymywanie i sprawowanie to jest polityka. Wybory też są mechanizmem politycznym. Każdy obywatel przy urnie wyborczej podejmuje decyzję POLITYCZNĄ!
Nie róbcie z czytelników serwisu PAP małych dzieci, które tego nie rozumieją!
Obecna ekipa rządząca traci kolejnych przedstawicieli w miastach i gminach. Dlatego myślę, że to strach przed utratą wpływów i stanowisk dyktuje Panu Prezydentowi i jego ekipie konieczność grzebania w instytucji referendum. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne, psuje prawo i zagraża demokracji. Ponadto daje wolną rękę kolejnym ekipom aby dostosowywały przepisy kodeksu wyborczego do bieżącej, zmiennej sytuacji politycznej. A cierpią na tym zwykli członkowie lokalnych społeczności. Nie bójcie się zwykłych ludzi panowie!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25