facebook RSS # #

17.06.2019 21:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-05-11 15:51       aktualizacja: 2014-05-11 08:56
  A A A

Nowa mentalność. Dokument elektroniczny jak papierowy - mówi szef MAC

Nowa mentalność. Dokument elektroniczny jak papierowy - mówi szef MAC
To początek zmiany - mówi szef MAC
Fot.PAP/L.Szymański

To początek zmiany, która wymusi na urzędnikach nową mentalność, zaakceptowanie, że dokument elektroniczny równa się papierowemu - mówi PAP szef MAC Rafał Trzaskowski o wchodzącej w niedzielę w życie noweli ustawy o informatyzacji.


„Wreszcie będzie tak, że jeśli obywatel zainicjuje korespondencję z urzędem drogą elektroniczną, to urząd będzie miał obowiązek również taką drogą mu odpowiadać. Równie ważne jest to, że skany dokumentów będą wreszcie jednoznacznie uznawane za dokumenty, choć trzeba je będzie elektronicznie uwierzytelnić profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym.


Teraz każdy będzie mógł się drogą elektroniczną kontaktować z urzędem za pośrednictwem skrzynki podawczej, którą każdy urząd będzie miał obowiązek udostępnić na ePUAP-ie” - powiedział PAP Trzaskowski.


Minister podkreślił, że najważniejsza nowość, którą wprowadza nowelizacja to zrównanie w komunikacji z urzędem drogi elektronicznej z papierową.


"To początek zmiany, która wymusi na urzędnikach zmianę mentalną, zaakceptowanie, że dokument elektroniczny równa się papierowemu. Zakwestionowanie tego będzie oznaczało złamanie prawa. To jest poważna zmiana" - zaznaczył.


Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli obywatel rozpocznie korespondencję z urzędem drogą elektroniczną, urząd będzie musiał korespondować z nim przez internet. Taka korespondencja powinna być podpisana profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym - nie może być wysłana zwykłym mailem.


Podpisanie korespondencji profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym jest ważne, gdyż chodzi tu m.in. o istotne dla pewności w obiegu prawnym przepisy dotyczące skutecznego doręczenia korespondencji, czyli momentu, w którym można uznać, że pismo zostało doręczone.


W przypadku korespondencji papierowej przepisy określają, że skuteczne doręczenie następuje po dwóch doręczonych awizach i po upływie 14 dni (nazywa się to „fikcją doręczeń” - PAP). Ustawa wprowadza analogiczny przepis w sprawie korespondencji przekazywanej drogą elektroniczną.


"Dodatkowo nowe przepisy nakładają na urzędy obowiązek posługiwania się e-skrzynkami podawczymi w jednolitym standardzie - dziś skrzynki bywają różne, nie ma gwarancji, że przyjmą każde pismo podpisane cyfrowo" - dodał Trzaskowski.


Nowelizacja rozszerza też liczbę miejsc, gdzie będzie można potwierdzić profil zaufany, który umożliwia korzystanie z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).


"Do tej pory taki profil można było potwierdzić np. w urzędzie skarbowym lub wojewódzkim, ta lista będzie się teraz rozszerzać m.in. o placówki Poczty Polskiej i banki. Chodzi o to, by każdy miał w zasięgu ręki miejsce, gdzie będzie mógł założyć ten profil. Myślę również o tym, by urząd zachęcał do założenia profilu zaufanego przy takich czynnościach jak wymiana dowodu czy prawa jazdy” - podkreślił Trzaskowski.


Jak mówił, na razie nie jest jeszcze znana konkretna liczba banków, w których będzie można zakładać profil.


"To dopiero przed nami. Banki taką usługę będą mogły oferować dopiero na podstawie specjalnej zgody, po spełnieniu określonych warunków - chodzi o bezpieczeństwo. Na razie otwieramy drzwi, kolejne kroki przed nami. Dzięki nowelizacji mamy możliwości prawne do wprowadzania zmian. Pamiętajmy jednak, że sam profil zaufany ulega ciągłym ulepszeniom, podobnie ePUAP. Myślę, że po wakacjach poprawiony ePUAP i profil zaufany będą już gotowe” - tłumaczył.


Założony profil zaufany będzie miał ważność trzy lata.


"W Unii Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem o identyfikacji elektronicznej. Dążymy do tego, by państwa członkowskie wzajemnie rozpoznawały swoje systemy, by np. Szwed mógł użyć swojego e-identyfikatora w Polsce.


Prace nad nowym prawem UE wciąż trwają i może się tak zdarzyć, że Profil Zaufany będzie wymagał modyfikacji. Dlatego woleliśmy przyjąć te trzy lata” - wyjaśnił Trzaskowski.


Nowelizacja ustawy o informatyzacji wprowadza także możliwość wykorzystania dokumentów elektronicznych w kodeksie postępowania administracyjnego (przepisy wejdą w życie 11 lutego 2017 r.) oraz w Ordynacji podatkowej w zakresie doręczania zaświadczeń w formie elektronicznej (przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.).(PAP)


 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2014-05-25 09:27:13
jaś: Panie Ministrze by coś zmieniać i oceniać trzeba ustalić cel i do jego osiągnięcia zastosować niezbędne narzędzia - zapewne Pan to wie. Moim zdaniem - cel - uproszczenie a w niektórych przybadkach ich likwidacja jako zbędnych, procedur w administracji. Narzędzia - proste, funkjonalne PRAWO, działające jednolite programy informatyczne.
Zpraszam Pana Ministra do małej gminy gdzieś w Pllsce na miesiąc dwa pracy na stanowisku urzędniczym, a urzędnika z gminy podobnie do zarządzanego przez Pana ministerstwa. Zamiana wynagrodzień również. Wtedy możemy porozmawiać na temat mentalności i ewentualnie jej zmiany. Trzeba w końcu zrozumieć Państwo rządzący, jak piszą moi przedmócy, urzędnik jest tylko od realizacji zapisów prawa. To złe, niejasne sprzeczne z sobą prawo jest źródłem wszelkich nieprawidłowości. Dobre prawo wyeliminuje też złych urzędników, a tacy również są (przeażnie nominaci polityczni na różnych szczeblach - kłania się apolityczny korpus urzędników w samorządach jako element dobrego prawa). Zmianę metalności zawsze trzeba zaczynać od siebie - to nie złośliwość, dotyczy wszystkich szcebli włądzy i administracji.
 
2014-05-13 08:30:42
zezol: Panu ministru coś się chyba pozajączkowało... O jakiej "nowej mentalności" urzędników wciąż, jak mantrę, mówi? Czy pan minister zdaje sobie sprawę, że urzędnik wykonuje tylko przepisy, jego praktyczne działanie jest ograniczone ramami prawa? Prawa archaicznego, pochodzącego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku (kodeks postępowania administracyjnego), kiedy o internecie i dokumentach elektronicznych nawet nie myślano. Panie ministrze, nie wystarczy tylko dodać artykuł do ustawy, potrzeba zmiany całego prawa. Urzędnik nie powinien gmatwać się w sprzecznych procedurach, nie powinien interpretować niejasnych przepisów. Takie debaty zostawmy naukowcom. Proste, pozbawione zbędnych formalizmów prawo, zrozumiałe dla wszystkich! I proszę mi wierzyć, niepotrzebne bajdurzenie o zmianie mentalności urzędników!
 
2014-05-11 20:02:24
informatyk_samorządowy: Obowiązek posiadania skrzynki na epuap? To chyba jakaś autorska interpretacja Szefa MAC dotycząca zmiany ustawy o inf. Obecne "możliwości" epuap wszyscy zainteresowani mogli przetestować na koniec kwartału podczas wysyłania sprawozdań. Korzystam z epuap jedynie dla tego, że UW i US zmuszają do tego. Dla klientów mam skrzynkę komercyjną, która jest szybka, przejrzysta, prosta w obsłudze i co najważniejsze DZIAŁA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25