facebook RSS # #

17.07.2018 11:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-11-20 17:36       aktualizacja: 2014-11-21 18:23
  A A A

Protest czy błąd. Dlaczego prawie co piąty głos nieważny - zastanawia się szef WKW

Protest czy błąd. Dlaczego prawie co piąty głos nieważny - zastanawia się szef WKW
W przypadku większej karty
łatwiej zauważyć błąd
- mówi Rafał Tkacz
W województwie opolskim nieważny jest niemal co piąty głos oddany w wyborach do sejmiku województwa.  W ocenie dyrektora opolskiej delegatury KBW zawiniło dostosowanie kart do nakładek Braille'a.

Tymczasem prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska szacuje, że z pisma  Braille'a korzysta 7-8 proc. osób niepełnosprawnych wzrokowo, pozostali to osoby słabowidzące, które bardzo często w ogóle go nie znają.

Porównaj:
Mały druk. Z prezesem Związku Niewidomych o kartach do głosowania

Jak wynika z oficjalnych danych PKW, 18,25 proc. głosów oddanych w wyborach do sejmiku województwa opolskiego było nieważnych.

Porównaj:
Opolskie. PO - 9, PSL - 8, MN - 7, PiS - 5, SLD - 1 mandat

W ocenie dyrektora opolskiej delegatury KBW Rafała Tkacza powodem nieważności blisko co piątego głosu była karta do głosowania, przypominająca broszurę. Jak wyjaśnił, karty do głosowania trzeba było dostosować do nakładek Braille'a, które wymusiły format A4.

- Nikt sam z siebie nie chciał takich broszurek robić; my zostaliśmy do tego zmuszeni przez decyzję ustawodawcy, który nakazał wprowadzenie nakładek do głosowania w alfabecie Braille'a. Nakładka (...) nie dała innego wyjścia komisjom, jak drukowanie takich książeczek, dlatego że nakładki Braille'a nie można zrobić w innym formacie niż A4 (...) wobec czego jeśli A4, to musiała być książeczka - powiedział.

Spytany, czy w przypadku głosów nieważnych w wyborach do sejmiku wojewódzkiego głos oddawano na każdej kartce karty do głosowania, powiedział, że „w większości tak to wygląda". Zastrzegł przy tym, że trudno ocenić, na ile wyborcy robili to nieświadomie, ponieważ spotkał się w wypowiedziami na forach internetowych, w których deklarowano umyślne działanie, spowodowane chęcią okazania dezaprobaty wobec systemu, sytuacji.

- Natomiast jestem przekonany, że więcej tych głosów nieważnych jest z powodu niezrozumienia istoty głosowania, czyli że jedna książeczka, to jest jeden „x" na tej książeczce, a nie „X" na każdej kartce - zaznaczył.

Na pytanie, czy w porównaniu z poprzednimi wyborami liczenie głosów było żmudniejsze, powiedział, że w 2010 r. karta była w większym formacie, przez co szybciej można było zliczać głosy, teraz karty trzeba było wertować.       

- W przypadku „płachty", karty większej, w większym formacie, wizualnie już widać, ile jest „x-ów", czy jest „x". Natomiast tu trzeba przejrzeć całą książeczkę od początku do końca, na pewno wymaga to więcej czasu, przy założeniu, że członek komisji z lenistwa nie zakończył przeglądania karty na pierwszej stronie - powiedział.

Dodał, że zgodnie z kodeksem wyborczym obecnie wgląd do dokumentacji, która stanowi depozyt wójta, burmistrza, prezydenta, możliwy jest wyłącznie na wyraźne wezwanie sądu lub policji. 

Z danych, które przekazała PKW, wynika, że procentowy udział głosów nieważnych bywa jeszcze większy, np. w wyborach do sejmiku pomorskiego niemal we wszystkich powiatach tzw. ziemskich ok. 20-25 proc. wyborców oddało nieważny głos.

/kic/Serwis Samorządowy PAP

TAGI:
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2014-11-22 00:08:37
pelnomocnik_RM: "a metoda liczenia głosów jest taka, że i tak są forowani...." ??? To znaczy że co? Dodawanie się nie podoba i było by lepiej zrobić z tego iloczyn? To co Pan insynuuje jest totalną bzdurą, bo ja nie rozumiem, a przecież wiem o co chodzi. O jakiej "metodzie" liczenia głosów Pan mówi? :) Liczenie to liczenie - liczymy od 1 do nieskończoności (jak ktoś ma czas) :)
 
2014-11-21 16:56:25
xxxx: Ja swój nieważny głos oddałam świadomie
 
2014-11-21 16:54:24
Moi: To dobrze, mieli mniej głosów do liczenia :)
Czyli w większości liczyły się głosy tych inteligentniejszych/sprytniejszych.
 
2014-11-21 09:48:22
Wyboca: Kilkanaście lat temu praktycznie podczas każdych wyborów członek OKW wydający karty do glosowania wyborcy pytał się czy wie jak ma glosować. Prosta i skuteczna metoda.
Dlaczego od niej odstąpiono, a teraz na tym niektórzy na tym "problemie" próbują zbijać kapitał polityczny. Być może wyborcom nie pasował żaden kandydat i skreślili kilku, oddając specjalnie głos nieważny.
 
2014-11-21 09:17:40
jotka: Liczba głosów nieważnych nie zmienia proporcji oddanych głosów ważnych, matematycznie wszystko jest w porządku. Jednakże zmienia ona relacje pomiędzy otrzymanym wynikiem a realnym rozkładem sympatii politycznych w społeczeństwie. W rezultacie władza reprezentuje tylko tę część wyborców, którzy oddali ważne głosy. Jak sobie z tym poradzić, aby nie zarzucano wyborom braku reprezentatywności? Może trzeba przymusić wyborców do udziału w głosowaniu? A może pilnie i uporczywie edukować ich na długo przed wyborami? Jest powszechnie dostępna telewizja, jest internet, jest papier i druk. Ja uważam, że w każdej gminie przed wyborami do każdego domu powinna być dostarczona broszura z instrukcją i listą kandydatów.
 
2014-11-21 08:34:32
wyborca: Sam osobiście oddałem głos nieważny (przekreśliłem całą kartę) - ponieważ nie ma na kogo głosować. Osoby będące przy władzy są skompromitowane, a metoda liczenia głosów jest taka, że i tak są forowani....

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25