facebook RSS # #

21.10.2019 05:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-15 17:29       aktualizacja: 2016-11-16 17:24
  A A A

Rok plus minus. Samorządowcy oceniają dorobek gabinetu Beaty Szydło

Rok plus minus. Samorządowcy oceniają dorobek gabinetu Beaty Szydło
Co udało się rządowi, a co nie?
Fot.Fotolia
Strategia zrównoważonego rozwoju, nowela zamówień publicznych i 500 plus jako pozytywy, a reforma edukacji i zastój w nowej perspektywie unijnej na minus – oceniają samorządowcy.

Poprosiliśmy liderów trzech korporacji samorządowych o wskazanie, co ich zdaniem udało się rządowi, a co nie w pierwszym roku pracy.

Jak powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP prezes Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, na plus należy zaliczyć rządowi stworzenie strategii zrównoważonego rozwoju. Zwrócono w niej uwagę na małe i średnie miasta, które z uwagi na złą kondycję finansową, mają niewielkie szanse rozwojowe. „Zwrócenie na to uwagi już jest pewną korzyścią. To są stosowne deklaracje odnośnie konkretnych działań proponowanych, ale przynajmniej jest o czym dyskutować” – stwierdził.

Jego zdaniem sukcesem rządu było także wycofanie się z obligatoryjnych zapisów planistycznych związanych z mapami ryzyka powodziowego. „To było groźne i rodziłoby odszkodowawcze uprawnienia u wielu podmiotów. Wycofanie się z tak restrykcyjnego traktowania map powodziowych jest dobrym rozwiązaniem” – ocenił.

Prezes ZMP pochwalił rząd za nowelizację prawa zamówień publicznych, zgodnie z którą instytucje publiczne mogą zlecać zadania swoim spółkom bez przetargu. „Samorządowi udało się wywalczyć zamówienia wewnętrze, czyli in-house w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Lobby śmieciowe było tak silne, że dopiero teraz to się udało” – powiedział.

Frankiewicz skrytykował rządową reformę edukacji, zakładającą likwidację gimnazjów. Jego zdaniem zmiany przebiegają w złym tempie i na niewłaściwych zasadach. „Problem leży bardziej w programach, czyli w tym, czego się uczy dzieci i młodzież, a nie w strukturze organizacyjnej. Ta struktura, wypracowana głównie przez samorządy, funkcjonuje całkiem dobrze i nie powinna być zmieniana” – podkreślił.

Jak dodał, na krytykę zasługuje także projekt reformy prawa wodnego. „Prawo wodne, które miało wejść w życie, było dramatycznie złe, więc blokowaliśmy je. To nie mogło wejść w życie, bo byłoby zagrożeniem” – powiedział.

„Trudno dokonać jednoznacznej oceny pierwszego roku rządu. „Dobrze, że się coś dzieje i są podejmowane próby zmian w różnych dziedzinach, ale jakość propozycji jest odległa od naszych oczekiwań” – podsumował prezes ZMP.

Podobnego zdania jest przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP i wójt gminy Lubicz Marek Olszewski. „Okaże się, jakie będą efekty podjętych działań. Wiele tematów jest otwartych, zainicjowanych, a trudno wskazać zakończony. Po roku niewiele można powiedzieć. Sądzę, że dopiero kolejny przyniesie odpowiedź” – zauważył.

Olszewski podkreślił, że do osiągnięć Rady Ministrów należy zaliczyć wprowadzenie programu 500 plus. „Rząd znalazł stosowne środki, a samorządy podjęły się sprawnej realizacji tego programu” – stwierdził.

Na krytykę zasługuje według niego rządowa reforma edukacji, zakładająca likwidację gimnazjów. „Nie widzę rzetelnego uzasadnienia do wprowadzenia tej reformy. Bardzo niepokoją mnie terminy, które są bardzo trudne, a zdaniem wielu, wręcz nierealne. Samorząd będzie musiał skupić się na minimalizowaniu negatywnych skutków, jakie ta reforma może przynieść” – zaznaczył przewodniczący ZGW RP.

Zdaniem prezesa Związków Powiatów Polskich i starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna, osiągnięciem rządu było zwiększenie zabezpieczenia społecznego, które dokonało się z tytułu programu 500 plus. „Nieuczciwe jest to, co mówią niektórzy, że to nic nie znaczy. To nieprawda, bo ludzie dostają wymierne pieniądze, a społeczeństwo jest zamożniejsze i lepiej zabezpieczone” – podkreślił.

W programie 500 plus prezes ZPP dostrzega jednak również drugą stronę medalu, niekorzystną z punktu widzenia samorządów.

„Te pieniądze nie są opodatkowane, nie odprowadza się od nich podatku od dochodów osobistych, a niewątpliwie jest to dochód. Jeżeli zsumujemy to w skali kraju to tego PIT-u wpływa dużo mniej, a jednym z podstawowych źródeł dochodu budżetu powiatu to jest udział w PIT” – wyjaśnił.

Do niepowodzeń rządu Węgrzyn zaliczył tempo realizacji perspektywy finansowej UE 2014-2020, w ramach której KE zaproponowała zwiększenie nakładów na badania, edukację i rozwój małych średnich przedsiębiorstw.

„Perspektywa finansowa praktycznie nie ruszyła. Dopiero w ostatnich tygodniach pojawiły się środki i możliwości aplikowania o pieniądze. Rok mamy stracony w sensie realizacyjnym” – ocenił.

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25