facebook RSS # #

21.09.2018 14:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-21 17:17       aktualizacja: 2016-11-22 11:36
  A A A

Mobilne dokumenty. W połowie 2017 r. dowód osobisty i inne dokumenty przez smartfony

Mobilne dokumenty. W połowie 2017 r. dowód osobisty i inne dokumenty przez smartfony
Telefon będzie bramką dostępową
do danych obywateli
Fot.Fotolia
Według planów resortu cyfryzacji już w połowie przyszłego roku dostępne będą dowód osobisty i inne dokumenty przez smartfony. Jak poinformowała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, pilotaż rusza już w maju 2017 roku.

„Będzie to bardzo rozszerzony pilotaż rozwiązania mDokumenty” – podkreśliła.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska i Arkadiusz Szczebiot, Chief Technology Officer w MC zaprezentowali koncepcję i zasadę działania mID i mDokumentów. Zgodnie z ideą telefon będzie jedynie bramką dostępową do danych obywateli, a nie ich magazynem. Można więc mówić jedynie o np. dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce.

Tak wyglądać będzie to od strony obywatela, ale zapytaliśmy, jaką rolę odegrają samorządy, które dokumenty wydają i dysponują danymi obywateli.

Arkadiusz Szczebiot, Chief Technology Officer w Ministerstwie Cyfryzacji powiedział, że ministerstwo jest już w kontakcie z wybranymi samorządami – gminami i miastami i prowadzi dyskusje na temat kształtu ostatecznego rozwiązania projektu mDokumenty.

„Musimy dokładnie w porozumieniu z samorządami wypracować ostateczną formułę tego, w jaki sposób rozwiązanie będzie funkcjonowało w wydziałach obsługi mieszkańców w całym kraju” – dodał.

Jak podkreślił, w pierwszym etapie resort będzie angażował do współpracy ograniczoną ilość urzędów, żeby zapewnić sobie możliwość działania. Będą to zarówno duże miejscowości np. Łódź, jak i mniejsze, jak Ełk. Jego zdaniem współpraca z samorządami będzie w projekcie bardzo istotna, ale ograniczy się ona do formy czysto funkcjonalnej, czyli tej, którą tylko urzędnicy będą widzieli.

„W czasie gdy większość wysiłku faktycznego, technicznego jest ukryta pod postacią systemu i komponentów, których użytkownik na co dzień dotykał nie będzie – części centralnej systemu” – dodał.

Resort rozpoczął obecnie aktywne angażowanie samorządów i będzie stopniowo poszerzał tę grupę, by była ona reprezentatywna. „Tak, by stworzyć rozwiązania, które będą spełniały wszystkie oczekiwania” – zaznaczył Arkadiusz Szczebiot.

Co ważne, do systemu urzędnik będzie mógł wykorzystać każdy komputer, który będzie autoryzowany do tego, żeby dostęp umożliwiać. Jak podkreślił Szczebiot, na pewno nie będzie tak, jak w sytuacji komputerów do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych.

„Komputer ze ŹRÓDŁEM zazwyczaj w urzędzie jest jeden, gdzieś na piętrze, co bardzo utrudnia pracę. Dostęp do systemu mDokumenty będzie dużo łatwiejszy, będzie to np. ten sam komputer, na którym działa aplikacja do obsługi mieszkańców” – wyjaśnił.

Do obsługi nowych narzędzi nie będą obywatelowi potrzebne telefony najnowszej generacji - każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim będzie mógł służyć za dowód osobisty np. prawo jazdy.

Według ministerstwa rozwiązanie będzie bezpieczne, dane fizycznie nie będą przenoszone na urządzenie użytkownika, co oznacza, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych.

Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe - będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi. Zagwarantuje natomiast ten sam, poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji.

„Niczego nie narzucamy obywatelowi, dajemy mu wolny wybór i wygodę, traktujemy go poważnie i proponujemy nowe rozwiązanie – niektóre osoby czują się bezpieczniej, kiedy załatwiają sprawy osobiście w urzędzie” – podkreśliła minister cyfryzacji.

Projekt będzie przebiegał etapowo – najpierw dowód osobisty, potem prawo jazdy i dowód rejestracyjny oraz dokumenty ubezpieczenia samochodu. Następnie podłączane będą do projektu kolejne rejestry państwowe.

Pilotaż ruszy w maju 2017 r., resort zakłada dostępność rozwiązania w wybranych placówkach, ale bez ograniczeń, jeśli chodzi o obywateli. Pełna dostępność produkcyjna planowana jest na koniec czerwca 2017 roku.
 
„Data jest możliwa do osiągnięcia z całą pewnością, cała praca przed nami związana jest teraz z mechanizmami zabezpieczającymi” – podkreślił Arkadiusz Szczebiot.

Wykonawcą projektu będzie grupa Ministerstwa Cyfryzacji, współpracować będzie MSWiA, UKE, Instytut NASK (Naukowa i akademicka sieć komputerowa) w zakresie bezpieczeństwa systemu oraz Centralny Ośrodek Informatyki w zakresie realizacji.

Najnowszą koncepcję Ministerstwa Cyfryzacji zaprezentowano na poniedziałkowej konferencji prasowej.

kkż/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-11-25 21:46:12
samorządowiec: Ci Państwo z Ministerstwa Cyfryzacji powinni zejść na ziemię, wcielić się w polskie społeczeństwo, sprawdzić jak funkcjonuje każde środowisko, jaka jest dostępność internetu, jaki jest zasięg telefonii komórkowej, jakie jest zainteresowanie społeczeństwa, a później podejmować decyzje.
Proszę zauważyć, że w sondażach internetowych biorą udział zinformatyzowani, a nikt nie liczy się z opinią tych, którzy z tych wynalazków nie korzystają.
W Polsce jest bardzo dużo takich miejsc, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej i biega się z telefonem aby złapać zasięg. Ja za taki dowód dziękuję. Policjantowi podczas kontroli drogowej powiemy Pan poczeka, a ja pobiegam z telefonem i sprawdzę, w którym miejscu jest zasięg.
Jednocześnie stwierdzam, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podchodziło do spraw obywatelskich z dużo większym profesjonalizmem.
Po przejęciu Systemu Rejestrów Państwowych przez Ministerstwo Cyfryzacji jest z dnia na dzień coraz gorzej.
 
2016-11-23 08:00:58
czarny: Takie dane w telefonie to pomyłka. Większość ludzi nie zna się dobrze na telefonach, klikają odruchowo i instalują masę niepotrzebnych śmieci, mogą zainstalować jakiegoś wirusa itp A potem takie wykradzione dane mogą posłużyć do popełnienia przestępstwa.
A znając te rządowe aplikacje pisane często przez studentów na zamówienie rządowych instytucji, to pewnie jak zwykle będą niedopracowane i pełne różnych dziur.
Czy ta cała Streżyńska wie w co się pakuje?
Chyba, że jak zwykle ten system powstaje po to, żeby dać zarobić jakimś kolesiom.
 
2016-11-22 21:38:13
praktyk: ludzie uciekają "od czipów" rezygnują świadomie z telewizji, internetu , szukają ucieczki od inwigilacji a ministerstwo uważa że uszczęśliwi polaków - kupa kasy wydana na coś z czego skorzystają jednostki
 
2016-11-22 13:19:03
Ping: Sam sobie przeczysz panie Karolu.
Sporo nauki i nabywania doświadczenia przed Tobą.
Pozdrawiam
 
2016-11-22 12:23:43
Marcin - informatyk gminny: A czy ktoś przewidział środki dla ludzi, którzy po stronie gmin będą za to odpowiadali? Czy też jak zwykle, zostanie im to wpisane w obowiązki bez dodatkowego wynagrodzenia? A może by tak spytać te najmniejsze gminy? No tak... Tylko po co, warszawka wie przecież lepiej.
 
2016-11-21 20:43:34
karol: najpierw moze by tak zrodlo odpowiednio zabezpieczyc i wpiac do sieci publicznej zeby skonczyc ten cyrk z dwoma stacjami roboczymi na jednym stanowisku a pozniej zabierac sie za zbedne pierdy, czym mysla ludzie wymyslajacy takie rzeczy, a moze inaczej czy oni w ogole mysla ?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25