facebook RSS # #

21.06.2018 16:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-16 18:30       aktualizacja: 2017-02-17 17:18
  A A A

Program na zdrowie. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dla Serwisu Samorządowego

Program na zdrowie. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dla Serwisu Samorządowego
Fot. Fotolia
Chcemy zaoferować samorządom paletę gotowych programów profilaktyki zdrowotnej, sprawdzonych pod względem skuteczności i bezpieczeństwa – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jak podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, resort nie chce obarczać samorządów koniecznością samodzielnego opracowywania programów profilaktyki zdrowotnej. „Część prowadzonych dotychczas programów opierała się bardziej na intuicji niż rzeczywistej wiedzy medycznej. Planujemy zmienić sytuację na lepsze i zaoferować paletę gotowych programów, z których samorządy będą mogły sobie coś wybrać” – wyjaśnił.

Szef resortu zdrowia dodał, że przygotowaniem palety gotowych programów profilaktycznych zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. „Będzie ona oferować samorządom możliwość skorzystania z gotowego programu z niewielką modyfikacją polegającą na dostosowaniu do warunków lokalnych” – powiedział.

Podczas konferencji zaprezentowano również główne ustalenia raportu dotyczącego sytuacji zdrowotnej mieszkańców Polski, przygotowanego przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Według twórców publikacji, stan zdrowia ludności Polski stopniowo poprawia się na tle ogółu krajów Unii Europejskiej, jednak długość życia Polaków wciąż pozostaje o 4,2 lat krótsza niż średnia unijna w przypadku mężczyzn i o 1,7 lat krótsza wśród kobiet.

Jak podkreślił redaktor publikacji prof. Bogdan Wojtyniak, choć w większości społeczeństw europejskich dobry stan zdrowia związany jest z zamożnością, w Polsce ta reguła nie ma odzwierciedlenia. „Dobry stan zdrowia u nas nie dotyczy bogatych regionów. Jak pokazują dane, najdłużej żyje się w woj. podkarpackim, podlaskim i małopolskim” – wskazał.

Jego zdaniem, przyczyną dobrego stanu zdrowia mieszkańców tych części kraju jest odpowiedni styl życia i silne więzi społeczne. „Na Podkarpaciu, Podlasiu i w Małopolsce obserwuje się niższą umieralność z powodu nadmiernego spożywania alkoholu i chorób tytoniozależnych. Tamtejsze społeczności są być może także bardziej tradycyjne, mocniej się wspierają i to pomaga im lepiej funkcjonować w życiu” – stwierdził.

Jak dodał, najgorszą sytuację zdrowotną obserwuje się wśród mieszkańców woj. łódzkiego. „Tam ludzie częściej palą papierosy, piją więcej alkoholu. Nie można pominąć także kwestii zanieczyszczenia powietrza, które ma wpływ na długość życia” – wyjaśnił.

Prof. Wojtyniak wyjaśnił, że najistotniejsze znaczenie dla poprawy zdrowia mieszkańców regionów mają działania edukacyjne prowadzone na poziomie lokalnym. „Trzeba kreować atmosferę sprzyjającą zdrowiu i ułatwiającą ludziom prowadzenie aktywnego trybu życia. Należy uświadomić im, że spalanie śmieci w piecach zanieczyszcza powietrze składnikami, które są niezwykle szkodliwe dla zdrowia” – zaznaczył.

Raport dostępny jest pod adresem: http://www.pzh.gov.pl/stan-zdrowia-ludnosci/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-w-polsce/.

Raport pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowani” stanowi narzędzie do wyznaczania priorytetów państwa w zakresie ochrony zdrowia obywateli. Publikacja przygotowywana jest przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny co cztery lata od lat 70. XX wieku. Tegoroczny raport sfinansowano ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Konferencja promująca portal „Serwis Zdrowie” odbyła się w czwartek w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

dap/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25