facebook RSS # #

23.06.2018 21:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-09 11:20       aktualizacja: 2017-03-09 11:34
  A A A

Stop populizmowi. KR zapowiada walkę z eurosceptycyzmem

Stop populizmowi. KR zapowiada walkę z eurosceptycyzmem
Fot. Komitet Regionów
„Władze samorządowe mają obowiązek włączenia się w walkę z populizmem” – powiedział we wtorek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz na szczycie burmistrzów miast europejskich EUROCITIES.

Burmistrzowie reprezentujący 36 europejskich miast spotkali się w Brukseli, aby omówić sposoby odwrócenia obecnych tendencji populistycznych i eurosceptycznych w Europie.

Adamowicz podkreślił, że zadaniem władz europejskich jest edukowanie społeczeństwa i sprawianie, że obywatele będą coraz bardziej świadomi społecznie.

„Chcemy kreować obywatela, który jest świadomy swoich praw, ale też obowiązków. Powinien być w stanie podejmować racjonalne decyzje, a nie dawać się omamiać populistycznym obietnicom. Ma wpływ na otaczające go środowisko, które również dzięki niemu będzie otoczeniem bez przemocy, populizmu, eurosceptycyzmu” – mówił prezydent Gdańska.

Z kolei przewodniczący Komitetu Regionów Markku Markkula zapowiedział, że w 2017 r. członkowie KR zorganizują debaty w 75 miastach i regionach w ramach inicjatywy „Rozważania nad Europą”.

„Szczyt burmistrzów odbywa się w kluczowym dla Europy momencie. Musimy nauczyć się uważniej słuchać ludzi i w większym stopniu współpracować z nimi w terenie, tak abyśmy mogli przejść od słów do czynów” – dodał Markkula.

W ocenie włodarzy głównych miast europejskich odnowiona Europa potrzebuje rzeczywistego partnerstwa między miastami i ich obywatelami a instytucjami UE i państwami członkowskimi, gdyż takie partnerstwo jest jedynym sposobem na zmniejszenie dystansu między Europą i jej obywatelami.

Głos zabrali również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i Jyrki Katainen, komisarz Corina Cre?u i główny negocjator PE ds. Brexitu Guy Verhofstadt. Potwierdzili oni swoje zobowiązanie do dalszej współpracy z władzami lokalnymi i regionalnymi w celu przełamania impasu projektu integracji europejskiej.

Źródło: Komitet Regionów

mm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-10 08:08:31
jotka: Paweł Adamowicz prawidłowo odczytuje potrzebę przekonywania obywateli, aby nie ulegali pustym obietnicom populistów.
Jednakże owe puste obietnice to rewers elitaryzmu władzy, co ci sami ulegli obywatele krytykują.
Elitaryzm-populizm to dwie strony tego samego medalu. Jeżeli władza mówi: dajcie nam swoje pieniądze (podatki), a my załatwimy za was to wszystko, co jest najtrudniejsze i niezbyt przyjemne, zapewnimy wam wszystko, czego potrzebujecie, to oznacza, że władza bierze na siebie odpowiedzialność za wszystkie potrzeby i oczekiwania obywateli.
Kiedy obywatele nie są zadowoleni z wyników, okazuje się, że władza za te ich podatki stworzyła elitarną otoczkę mechanizmów i instytucji, która jest nie do przebicia dla tzw. zwykłych obywateli, spoza tej elitarnej otoczki. Elitaryzm projektu UE także opiera się na iluzji, że aktywność obywatelska i indywidualna mogą zostać zastąpione przez działania instytucjonalne sterowane przez administrację, która "najlepiej wie", jak to zrobić. Elitaryzm jest skutkiem przeregulowania i przerostu instytucjonalnego. Trudno kierować wielkim okrętem w małej zatoczce.
W tym momencie pojawiają się populiści i zapewniają, że zrobią więcej i lepiej od poprzedników.

Lepszym wyjściem byłoby namawiać obywateli do samoorganizowania się za własne pieniądze i nie zabieranie im zbyt wiele pieniędzy. "Rzeczywiste partnerstwo" to nie może być postulat, to jest naturalny obowiązek władzy, tym bardziej pochodzącej z wyboru.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25