facebook RSS # #

21.06.2018 16:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-18 17:10       aktualizacja: 2017-05-18 17:32
  A A A

Sejmik Sejmików. I Kongres Sejmików Województw RP w Łodzi

Sejmik Sejmików. I Kongres Sejmików Województw RP w Łodzi
Fot.PAP/G.Michałowski
I Kongres Sejmików Województw RP, czyli tzw. Sejmik Sejmików, odbył się w czwartek w Łodzi, z udziałem ok. 400 radnych ze wszystkich szesnastu województw. Dyskutowano o aktualnym stanie oraz przyszłości polskiego samorządu.

W obradach wzięli udział szefowie partii opozycyjnych, wiceministrowie: rozwoju - Adam Hamryszczak i spraw wewnętrznych - Sebastian Chwałek oraz marszałkowie i członkowie zarządów województw.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że samorządność w Polsce jest obecnie zagrożona, bo samorządom odbiera się kompetencje. "Nie odbiera się ich poprzez projekty rządowe, bo one mogą być jeszcze konsultowane na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ale przez projekty poselskie, które zabierają kompetencje samorządom i przechodzą w ciągu kilku lub kilkanaście godzin. Na to nie można się zgodzić" – powiedział.

Kosiniak-Kamysz zaapelował do radnych PiS zasiadających w sejmikach wojewódzkich, by nie zgadzali się na takie prawo proponowane przez ich partię, które mówi, że nie są godni zarządzać swoimi małymi ojczyznami. "Nie ma możliwości budowania Polski opartej na zarządzaniu nakazowo-ukazowym z Warszawy. Mówimy +nie+ centralizacji państwa polskiego. Chcemy dalszej decentralizacji" – podkreślił szef PSL.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił, że "zamachem na wolność, demokrację i działanie prawa" była propozycja wprowadzenia dwukadencyjności działająca wstecz. Z objęcia tą zasadą obecnych włodarzy miast i gmin PiS już się wycofał.

"Uważam, że kluczowa kwestią jest domaganie się zupełnie czegoś innego niż to, w którym kierunku idzie rząd. Mianowicie - więcej władzy dla samorządu, kompetencji, ale jednocześnie więcej pieniędzy" – powiedział Petru. Podkreślił, że nie da się zarządzać tak dużym krajem jak Polska z poziomu centralnego. Przypomniał również, że w programie Nowoczesnej jest zniesienie instytucji wojewody.

„Obecnością na Kongresie i zaangażowaniem chcemy pokazać, że będziemy bronić integralności, niezależności samorządów; także ordynacji. Nie pozwolimy na to, żeby PiS, chcąc scentralizować Polskę, zabierał możliwości, kompetencje, pieniądze samorządowi terytorialnemu” - zapewnił lider PO Grzegorz Schetyna.

Jak dodał, niezbędne są twarde decyzje dotyczące niezależności instytucjonalnej samorządów, walczące o dobrą ordynacje wyborczą, o jej zachowanie i utrzymanie podmiotowości. „Tylko podmiotowy, niezależny instytucjonalnie samorząd jest w stanie spełniać swoją rolę; pracować w najlepszy sposób na rzecz mieszkańców, bo do tego celu został w 1990 roku powołany” - powiedział szef PO.

Schetyna zapowiedział też, że po wyborach Platforma wprowadzi trzeci etap reformy samorządowej, polegający na dalszej decentralizacji, upodmiotowieniu, przekazaniu możliwości rozdziału większych pieniędzy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25