facebook RSS # #

20.01.2018 23:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-18 16:27       aktualizacja: 2017-11-14 11:15
  A A A

Co z asystentami? Możliwości ich pozostawienia w urzędzie są niewielkie - mówi prawniczka

Co z asystentami? Możliwości ich pozostawienia w urzędzie są niewielkie - mówi prawniczka
Fot.. Fotolia
„Możliwości pozostawienia asystenta lub doradcy samorządowego w urzędzie są niewielkie. Będą oni musieli przejść normalny tryb naboru na stanowisko urzędnicze” – tłumaczy dr Magdalena Rycak z Kancelarii Prawa Pracy.

W piątek Sejm znowelizował ustawę, usuwając przepis, na podstawie którego wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa mogą zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów w urzędzie gminy, starostwie czy urzędzie marszałkowskim na czas pełnienia swojej funkcji. Pracownicy samorządowi będą mogli być zatrudniani tylko na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, pomocniczych i obsługi.

Magdalena Rycak zwróciła uwagę, że zgodnie z art. 22 i art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych szef JST nie ma możliwości przeniesienia takiego pracownika na inne stanowisko. „Należy podkreślić, że asystenci i doradcy nie pracują na stanowiskach urzędniczych. W związku z tym nie można ich przenieść do pracy w innej jednostce, ani na inne stanowisko” – dodała.

Według pierwotnego projektu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych, umowy z doradcami i asystentami zatrudnionymi na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych miały ulec rozwiązaniu z dniem wejścia w życie ustawy.

Natomiast w ostatecznym kształcie ustawy, podpisanej przez prezydenta w połowie października, zmienił się m.in. tryb rozwiązania umowy. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, umowy asystentów i doradców wygasną po upływie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Magdalena Rycak zaznaczyła, że w związku ze zmianą trybu rozwiązania umowy, zwolnionym pracownikom nie będą przysługiwały odprawy. „Zmiana słów +ulegają rozwiązaniu+ na +wygasają+ powoduje, że nie będzie można stosować wobec nich przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych i tym samym nie będzie należała się im odprawa w wysokości jednej, dwóch lub trzech pensji” – podkreśliła.

Pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych Marek Wójcik ocenił, że zwolnienie członków gabinetów politycznych w takim trybie jest okazaniem braku szacunku wobec nich.

„Nie zgadzam się z tym, że są to ludzie niewartościowi i nic nie wnoszą do samorządu. Wręcz odwrotnie - są to ludzie wartościowi, przydatni, pomagający w zarządzaniu wspólnotą. Są to osoby, które nieprawdopodobnie pomagają w zarządzaniu samorządem. Często są to wybitne autorytety w wielu dziedzinach” – podkreślił Wójcik.

Przedstawiciel ZMP poinformował, że wg. szacunków MSWiA, średnie wynagrodzenie asystentów i doradców w samorządach nieznacznie przekracza 2 tys. zł. W skali kraju jest ich około 1,1 tys.

„To nie są urzędnicy. Szefowie JST zapraszają ich do współpracy nierzadko okresowo. To jest tańsza forma, niż zamówienie analizy. Tak czy inaczej samorządy będą musiały zatrudnić tych ludzi” – podkreślił Wójcik.

mm/ kic/ woj/
TAGI: URZĘDNIK
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-19 09:53:10
dziwny...: znowu nieprzemyślana, niepotrzebna ustawa. Z pewnością jest jakaś grupa TKM-ów zatrudniona na tych stanowiskach, ale są to też ludzie potrzebni włodarzom, zwłaszcza w mniejszych samorządach. Nie ma tam biur radców prawnych czy innych fachowców, a wójt/burmistrz/prezydent nie musi być alfą i omegą we wszystkim. Poza tym w kolejnym artykule w tym temacie czytam coraz większą liczbę (postęp geometryczny?) zatrudnionych w tzw.gabinetach politycznych. Od 600 osób, poprzez 700, 900 i teraz już urosło do 1,1 tys!
 
2017-09-19 09:09:32
urzędnik: Zwolnią asystentów i doradców, a zatrudnią pomoce administracyjne.
 
2017-09-19 08:18:38
Wanda: Czy stosunek pracy z pracownikami podlegającymi szczególnej ochronie na podstawie odrębnych przepisów (np. kobiet w ciąży, przebywających na urlopach macierzyńskich etc.) również wygaśnie z upływem 14 dni od dnia wejścia w życie nowych przepisów?:)
 
2017-09-18 21:01:38
Ja: Ciekawe który samorząd ma zaplanowane środki na odprawy

newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich     Związek Powiatów Polskich

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25