facebook RSS # #

20.01.2020 05:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-05 23:54       aktualizacja: 2018-04-06 16:25
  A A A

Pensje do ścięcia. Zmiany nawet w ciągu dwóch miesięcy

Pensje do ścięcia. Zmiany nawet w ciągu dwóch miesięcy
Fot. PAP/Radek Pietruszka
"Nowe limity obniżające" dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców – zapowiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szef PiS poinformował, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu przekażą swoje nagrody na cele społeczne. Zapowiedział, że w Sejmie zostanie złożony projekt obniżający o 20 proc. pensje poselskie; wprowadzone mają zostać również "limity obniżające" dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Ponadto zniesione mają zostać "wszelkie dodatkowe, poza pensją, świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek Skarbu Państwa".

"Będziemy egzekwować z całą stanowczością dyscyplinę w tych sprawach" - podkreślił Kaczyński. "Jeżeli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, bo powtarzam, one w większości wypadków muszą być podjęte poprzez ustawy, to traci szansę na miejsce na liście wyborczej, traci szansę na dalszy udział w polityce" - oświadczył szef PiS.

Dodał, że "społeczeństwo oczekuje skromności i wobec tego ta skromność będzie wprowadzana". "Krótko mówiąc: będzie w tej chwili dużo, dużo skromniej. Dużo skromniej niż było dotychczas" - powiedział prezes PiS.
Kaczyński stwierdził, że "w 97 roku pensja plus dieta posła, to było co najmniej sześć przeciętnych w gospodarce narodowej, dzisiaj jest już około dwóch, a po wprowadzeniu tych zmian będzie jeszcze wyraźnie niżej".

Pytany o możliwy początek prac nad projektami ustaw obniżających wynagrodzenia, prezes PiS powiedział, że może to nastąpić "jeśli nawet nie przed tym posiedzeniem Sejmu, które mamy w przyszłym tygodniu, to przed następnym, może nawet będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, żeby te ustawy możliwie szybko uchwalić". "Na pewno nie będziemy z tym zwlekać" – zadeklarował. Dodał, że jest to "decyzja, którą najdalej w ciągu dwóch miesięcy uda się wyegzekwować", uwzględniając proces legislacyjny kończony podpisem prezydenta.

Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, uwzględniając wszystkie składniki i dodatki, pensja wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty w 2018 r. nie może być wyższa niż siedmiokrotność kwoty bazowej, czyli 12 525,94 zł.

Do tego limitu nie wlicza się jedynie trzynastki, wynoszącej 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia, i nagrody jubileuszowej (od 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy do 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy).

Określana w ustawie budżetowej kwota bazowa ma wpływ na wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe: prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i ministrów. Od wielkości kwoty bazowej zależy też górny limit wynagrodzenia pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru m.in.: wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty.

Ustawa budżetowa na 2018 r. przewiduje zamrożenie kwoty bazowej osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która pozostała na poziomie 1 789,42 zł.

Decyzję o tym, ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek jako piastun organu, podejmuje odpowiednio: rada gminy, powiatu lub sejmik województwa na podstawie widełek zawartych w rozporządzeniu ws. wynagradzania pracowników samorządowych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP; Serwis Samorządowy PAP
kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 25 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-23 11:41:58
samorządowiec 1975: Pensje wójtów ,burmistrzów,prezydentów ,starostów uzależnić od wysokości budżetów.
 
2018-04-16 11:53:52
zawiedziona: Kowal zawinił cygana powiesili" bardzo się zawiodłam głosowałam na PIS ale wiem że się pomyliłam bo nierobów cenią socjal rozdają, a ja po 42 latach pracy w samorządzie będę miała 1620 zł. emerytury.I kto tu jest pokrzywdzony rząd ,posłowie czy szarzy oddani pracownicy.
 
2018-04-11 20:38:27
Michal: Zarobki wójta powinny być jakąś krotnością kwoty bazowej do funduszu sołeckiego gminy. Jest to miernik bogactwa gminy. Zachowując oczywiście jakieś maksimum. Odrębnie ustalone powinny być pensje dla prezydentów miast na pr. powiatu. Wtedy też byłaby motywacja dla wójta do większej pracy, nie tylko do administrowania.
 
2018-04-11 11:25:02
urzędnik: Browo!!! Nareszcie ktoś logicznie rozumuje.
 
2018-04-09 10:07:13
ciekawa: A czy etycznym jest pobieranie emerytury, pensji poselskiej oraz diety?
Nie piszę już o innych wydatkach na ochronę, transport itp
 
2018-04-09 07:53:44
nie lubię drobiu: "Jeżeli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, bo powtarzam, one w większości wypadków muszą być podjęte poprzez ustawy, TO TRACI SZANSĘ NA MIEJSCE NA LIŚCIE WYBORCZEJ, TRACI SZANSĘ NA DALSZY UDZIAŁ W POLITYCE" - oświadczył szef PIS
Czy to nie brzmi jak GROŹBA !?
 
2018-04-09 07:37:44
włodekk : Temu człowiekowi pomyliły się pojęcia, bo ani vox populi ani vox dei, nie domagał się od prezesa grzebania w pensjach samorządowców. Ludzi zbulwersowało nie to,że ministrom przyznano premie, ale ich wysokość. Jednorazowa kwota premii w wysokości 72.000 zł to dla najniżej zarabiających trzy lata pracy, niejednokrotnie ciężkiej.
 
2018-04-07 22:27:09
obywatelka: Nagrody rozdane przez p. Szydło = obniżka wynagrodzeń dla samorządowców
Podwyżki dla emerytów i rencistów o przysłowiową złotówkę = ok 17 tys miesięcznie dla emeryta Kaczyńskiego + "dodatki" ochrona, samochód z kierowcą itd.
Panie Prezesie zawsze należy rozpoczynać od siebie!!! Poza tym jako osoba samotna z w/w dochodem nie ma Pan pojęcia o życiu! Jest Pan i Pana poplecznicy całkowicie oderwany od rzeczywistości!
 
2018-04-07 22:17:29
też samorządowiec: Samorządowiec nie narzekaj i nie marudź.Wygraj wybory,zarabiaj tyle co wójt,bywaj w rozjazdach a inni niech pracują za ciebie.Mam wątpliwości czy masz pojęcie o pracy w urzędzie.Postaraj się załatwić kasę na inwestycje,na projekty unijne itp.Wykaż się i oczekuj.
 
2018-04-06 20:59:13
roman: Skandalem jest to ze min. Grad budował ale nie wybudował elektrownie atomowa z pensja , która sobie sam ustali 100tys zł miesiecznie. To tylko idioci nie widza tej jedynki i dwóch zer a pyszczyc kazdy potrafi , którego koryto ulega skróceniu. A co do tego kto bedzie chciał pracowac jako urzednik nalezy zrobic tak , komu nie pasuje pensja niech odejdzie a ich stanowiska obejma ludzie młodzi wyksztaceni , którzy beda chcieli pracowac. Czy zaryzykujecie odejsciem szanowni urzednicy???
 
2018-04-06 15:17:56
Polka_60: a może pan Kaczyński zacząłby tę skromność wprowadzać począwszy od siebie? Np niech zacznie jeździć autobusem albo tramwajem, niech zrezygnuje z tej potwornie drogiej ochrony. Czy boi się Polaków??? A niby czego ma się bać? Wszak wszystko robi dla dobra narodu! Ograniczenie liczby posłów i senatorów - to będzie prawdziwa oszczędność dla całego społeczeństwa. Tak uważam.
 
2018-04-06 14:46:35
Anubis: Już dawno należało zrobić porządek z wynagrodzeniami na kierowniczych stanowiskach w samorządach. Sytuacja jest zwyczajnie skandaliczna. Nie tylko chodzi tu o wysokość zarobków wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków i ich zastępców, ale także sekretarzy, skarbników, i naczelników/dyrektorów. Od lat mówi się o rażących dysproporcjach wynagrodzeniowych względem szeregowych pracowników którzy to przecież wykonują największa pracę w urzędach. Od lat alarmuje się o tym, że umacniają się patologiczne praktyki w zakresie nierównego dostępu i nieuczciwych zasad awansów wewnętrznych, tworzenia specjalnych stanowisk dla "samych swoich", ustawiania konkursów itd. Temat rzeka.
 
2018-04-06 13:49:52
urzędnik: No tak oni sobie dali nagrody a w nagrodę obetną samorządom, rety gdzie my żyjemy
 
2018-04-06 12:01:45
Samorzadowiec: Ja jako pracownik samorządu zarabiam 1.900 zl netto. Wojt zarabia smialo ponad 7 tysiecy i gdzie tu sprawuedliwosc. Ta sama d#pa sra mowiac brzydko. Z tym ze to ja musze robic na wojta, cala papierkowa robote odwalic, dostac opiernicz od mieszkancow Gminy, a wojt jak zwykle w rozjazdach i gdzie tu sprawieliwosc. Wojt maksymalnie 5 tys netto powinien zarabiać. A zwykly pracownik urzedu co najmniej 3 tys na reke. Bo poki co jest wyzysk ...
 
2018-04-06 11:42:54
ja: I kto to mówi ???Sam wozi się służbowym autem i jest obsługiwany jak król za nasze podatników pieniądze -kasa dla partii to kasa z budżetu.Od lat żyje z kasy podatników.Kończ waść wstydu oszczędź.
 
2018-04-06 11:15:47
obserwator : Proponuję likwidację dotacji z budżetu Państwa na utrzymanie partii politycznych. Niech partie polityczne utrzymują się ze składek swoich członków. Do czego to dochodzi, aby całe społeczeństwo składało się na wygodne życie i ochronę dla szefa partii.
 
2018-04-06 09:34:17
Emerytka : Morze tym sosobem pracownicy rządowi dostana podwyżki a nie beda pracowac za najniższą krajową np w gus
 
2018-04-06 09:24:54
autor: Żałosny populizm. A wójt 10 tysięcznej gminy nadal będzie zarabiał tyle co marszałek województwa :/
 
2018-04-06 09:11:43
OldestWoman: "społeczeństwo oczekuje skromności i wobec tego ta skromność będzie wprowadzana". "Krótko mówiąc: będzie w tej chwili dużo, dużo skromniej. Dużo skromniej niż było dotychczas" - powiedział prezes PiS.
A to przedtem szanowny prezes nie wiedział, czego społeczeństwo oczekuje? Od dwóch lat powinno być skromniej, a nie dopiero kiedy na jaw wychodzi afera z nagrodami. Gdyby nie ujrzała światła dziennego, nie musiałoby być "skromniej"? OBŁUDA i tyle.
 
2018-04-06 09:02:35
Kazek: Szef JST powinien maksymalnie zarabiać trzy krotność średniego wynagrodzenia urzędnika na stanowisku niekierowniczym w gminie, którą zarządza.
W tej chwili wójt, sekretarz, skarbnik mają max co mogą mieć, a pracownicy prawie najniższe stawki w widełkach.
 
2018-04-06 08:53:33
ups: Facet, który nie wie jak wyglądają zakupy. Nie wie jak wygląda karta kredytowa czy prawo jazdy, nie mówiąc już o przewijaniu dziecka czy rozterkach żony skąd wziąć kasę na koniczne wydatki , decyduje o finansach dużej części społeczeństwa. To jest typowy POPULIZM
Na dodatek zadymę wywołali pazerni ministrowie z premierem na czele, a po kieszeni wali się samorządowców i posłów. Cyrk i hipokryzja. Stary człowiek z kotem zapewne ma inne potrzeby. A jak jeszcze dołożyć do tego służbowy samochód, ochronę i panią Basię to nic dodać nic ująć.
 
2018-04-06 08:25:49
wójt: Ciekawe czy i włodarze gmin będą musieli oddać część swojej pensji na Caritas?
Osobiście brzmi ta wypowiedź jak zastraszanie i mobbing zrób co mówię - mówi szef - to dalej będziesz mieć konfitury!
 
2018-04-06 07:50:42
bmk: Na początku było Słowo, a Słowo było u Prezesa, i Prezesem było Słowo. Ono było na początku u Prezesa. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. Jak to się ma do 1 przykazania "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".
 
2018-04-05 20:10:19
wyborca: 1. Społeczeństwo oczekuje uczciwości, a nie złodziejstwa, kolesiostwa, układów i zatrudniania "po znajomości" lub "klucza politycznego".

2. Afera dotyczy NAGRÓD DLA MINISTRÓW RZĄDU pis, a jk chce obciąć pensje WSZYSTKIM posłom. ALE NAGRODY PEWNIE BĘDĄ PRZYZNAWANE JAK OSTATNIO.

3. Skandalem jest łączenie faktu rozdawania nagród z propozycją obcięciem wynagrodzeń samorządowcom, którzy absolutnie nie są powiązani z tą aferą. A może lepiej zmniejszyć o połowę liczbę posłów?
 
2018-04-05 19:48:12
OoO: należy odmrozić pensje w budżetówce bo niedługo nie będzie komu pracować w administracji. Wszyscy pracownicy odejdą do sektora prywatnego
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25