facebook RSS # #

25.05.2019 02:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-15 18:55       aktualizacja: 2018-05-16 10:16
  A A A

Nie chcą obniżki. Strona samorządowa KWRiST: zaopiniujemy projekt negatywnie

Nie chcą obniżki. Strona samorządowa KWRiST: zaopiniujemy projekt negatywnie
Fot. Fotolia
Uważamy, że jest to odprysk historii związanej z nagrodami ministrów i rykoszetem, zupełnie niezasłużenie dostają samorządowcy - ocenił współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Wojciech Długoborski. Zapowiedział, że strona samorządowa zaopiniuje negatywnie projekt rozporządzenia obniżającego pensje wójtów.  

W rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Długoborski powiedział, że strona samorządowa nie wyraziła zgody na zaopiniowanie nowych załączników do projektu rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w trybie obiegowym, o co poprosił 9 maja szef MSWiA. (Więcej: Pensje w dół. Rozporządzenie: wynagrodzenia niektórych samorządowców spadną o 20 proc.

„Ten pośpiech wynika z tego, że zaproponowano nowe załączniki, a my już projekt rozporządzenia opiniowaliśmy wraz z załącznikami. Propozycja zmienionych załączników zburzyła całą historię dotychczasową" - wyjaśnił Długoborski. Dodał, że strona samorządowa „czeka na posiedzenie plenarne komisji wspólnej, które odbędzie się 30 maja. Natomiast do tego czasu powinno odbyć się posiedzenie właściwego zespołu KWRiST, który wyda opinię, która potem wróci na Komisję".

Według Długoborskiego należy się jednak spodziewać, że opinia będzie negatywna. „Mamy masę uwag od wójtów, burmistrzów, organizacji samorządowych, które do nas napływają i wszystkie są negatywne" - zaznaczył współprzewodniczący KWRiST.

„Uważamy, że jest to odprysk historii związanej z nagrodami (ministrów - przyp. red.) i rykoszetem  dostają samorządowcy, zupełnie niezasłużenie" - ocenił Długoborski.

Poinformował przy tym, że wystąpił do szefa MSWiA z prośbą o udostępnienie dodatkowych dokumentów, badań, analiz i sondaży opinii wykorzystanych w toku prac nad przygotowaniem załączników 1 i 2 do rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych.

Długoborski powiedział, że nie rozumie „skąd nagle wzięło się przekonanie, że samorządowcy zarabiają za dużo. Czy to było rezultatem jakichś badań i analiz". Według niego, jeśli takie badania są, to powinny być udostępnione przez ministerstwo.

Zdaniem współprzewodniczącego KWRiST jeśli rozporządzenie z nowymi załącznikami wejdzie w życie, to pracownicy w urzędach będą zarabiać więcej niż burmistrzowie, ich zastępcy, skarbnicy i sekretarze.  

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, uzasadniając w Polskim Radiu potrzebę obniżenia pensji członkom organów wykonawczych w samorządach, powiedział, że „jest taka potrzeba społeczna, żeby osoby pełniące funkcje publiczne... obniżyć tym osobom wynagrodzenie." Dodał, że „jeżeli obniżamy wynagrodzenie sobie, jeżeli obniżamy wynagrodzenie posłom o 20 proc., to także to wynagrodzenie... jest propozycja obniżenia wynagrodzenia samorządowcom i także o 20 proc. solidarnie."

Szefernaker zaznaczył przy tym, że obniżka dotyczy tylko pensji zasadniczej. „Mówimy tu o podstawowym wynagrodzeniu, ponieważ samorządowcy, osoby pełniące funkcje wykonawcze w samorządzie oprócz tego podstawowego wynagrodzenia mają wiele różnych dodatków." (Więcej: Szefernaker: obniżenie pensji samorządowców dotyczy płacy zasadniczej)

W środę, 9 maja MSWiA przesłało do zaopiniowania przez KWRiST dwa nowe załączniki do projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokumenty przewidują obniżenie średnio o 20 proc. (z zaokrągleniem do pełnych setek złotych w górę i w dół) minimalnego i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub w związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.    

mp/

We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie obniżki pensji. Czytaj: Obniżka na wakacje
 
KOMENTARZE: 12 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-16 10:44:30
dziara: Jednoosobowa odpowiedzialność za gminę - hahahaha [patrz STOLYCA i jej CARYCA]. A do tego gminy, gdzie włodarz główny zarabia mniej niż jego podwładni np. zastępca, sekretarz czy skarbnik. PATOLOGIĘ trzeba tłamsić ale faktycznie skuteczniejszymi sposobami niż obecnie wdrażanym.
 
2018-05-16 10:20:31
bbb: Do alfonsa66: Takie opinie możesz wstawiać na forach gdzie ludzie nie mają zielonego pojęcia o czym piszesz. W tym miejscu raczej wszyscy są zorientowani w temacie. Dodatek specjalny również ulega obniżeniu. Jego wysokość określa przepis i wynosi do 40%.
 
2018-05-16 10:08:03
om: Nie ma na świecie człowieka, który uważa, że zarabia za dużo. Na pewno nie uważa tak nawet Zuckerberg, ani gwiazdy NBA czy muzyki pop.
O ile w organizacjach komercyjnych łatwo jest ustalić poziom wynagrodzenia (kategorie ekonomiczne, zysk), o tyle w sektorze publicznym zawsze jest to umowne i zawsze łatwo zrobić z tego awanturę.
Przypuszczam, że gdyby w ogóle znieść pensje politykom i powiedzieć, że np. należy im się tylko zwrot kosztów dojazdu, to też znaleźliby się chętni do polityki. A czy polityka zrobiłaby się od tego lepsza?
Obecnie maksymalna pensja wójta to 12,5 tys. zł brutto. Jeśli porównać to z rynkiem pracy, to jest to trochę mniej niż zarabia kierowca J. Kaczyńskiego dorabiający także jako prezes dwóch partyjnych spółek i radny. Są to zarobki porównywalne do tych, jakie otrzymują:
- doradca klienta korporacyjnego w banku,
- kontroler finansowy lub analityk biznesowy w korporacji,
- prawnik wewnętrzny lub doradca podatkowy,
- kierownik w ubezpieczalni,
- kierownik budowy lub projektant branżowy,
- PR-owiec lub regionalny kierownik sprzedaży,
- dyrektor administracyjny,
- PHP lub JavaScript Developer.

Powyżej porównałem MAKSYMALNE zarobki wójta z przeciętnymi na w/w stanowiskach. Wynagrodzeń menedżmentu w sektorze prywatnym w ogóle nie ma co porównywać do wójtów. Oczywiście zarobki szeregowych urzędników są na poziomie nieodnotowywanym w raportach o wynagrodzeniach w biznesie, lub co najwyżej są to stawki jakichś początkujących juniorów/asystentów.
 
2018-05-16 09:05:20
erka: Na całym świecie pensje są podnoszone, u nas odwrotnie. Kto będzie pracował w samorządzie, Stalin, niesławnej pamięci, też obniżał pensje np. lekarzom, wychodząc z założenia, że dobry utrzyma się z łapówek, a zły umrze z głodu,
 
2018-05-16 08:47:04
stary samorządowiec: Pan "patrząc realnie" niech najpierw wygra wybory, popracuje chociaż rok na stanowisku wójta, burmistrza czy prezydenta miasta zobaczy jakie jest to tempo pracy, jak wiele czasu ta praca pochłania oraz że jest to jednoosobowa odpowiedzialność za gminę, ludzi, inwestycje. Proszę zwrócić uwagę, że wójtem, burmistrzem czy prezydentem jest się nie tylko przez 8h dziennie, ale cały czas. Wójt, burmistrz czy prezydent jest osobą publiczną, „spowiada się” ze wszystkiego wszystkim oraz obecnie musi przekonać że nie jest przestępcą (tylko z racji bycia samorządowcem). Czy tą pracę można porównać do każdej innej? Czy zarabiane pieniądze są adekwatne? Myślę, że człowiek na tym stanowisku choćby nawet z tego powodu, że reprezentuje od kilku do kilkuset tysięcy mieszkańców powinien zarabiać tyle, aby nie martwić się jeszcze o pieniądze na utrzymanie rodziny. Weźmy pod uwagę to, że wielu wójtów, burmistrzów czy prezydentów aby móc sprawować tą funkcję musiało zrezygnować z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, która przynosiła większe dochody. Wiem, że tak jak w każdej grupie społecznej, czy zawodowej znajdują się "czarne owce" czyli ludzie niekompetentni, ale proszę nie oceniajmy wszystkich przez pryzmat nielicznych.
 
2018-05-16 08:41:22
nieznany: następnym razem się okaże, że prezes wraz z dyrektorami ZUSu pobiorą wysokie premie, więc znów zajdzie "taka potrzeba społeczna" i tym razem podniosą składki dla przedsiębiorców, bo za dużo zarabiają...proponuję dwukadencyjność dla posłów i senatorów, bo niektórzy trochę tracą kontakt z rzeczywistością...
 
2018-05-16 08:22:33
om: Jest oczywiste, że temat obniżek w samorządach wypłynął jako odpowiedź na "aferę nagrodową" w rządzie. Nie było żadnego "społecznego zapotrzebowania" na obniżki, było społeczne niezadowolenie w związku z tym, że rząd wziął nagrody i nie umiał w tej sprawie zająć jednoznacznego, uargumentowanego, stanowiska.
Kolejnym faktem jest, że samorządowcy, których dotyczą cięcia nie mają prawa do nagród i premii i nigdy takowych nie pobierali. Proponowana przez rząd obniżka omija tylko ich dodatek funkcyjny, bo wszystkie inne wprost zależą od wynagrodzenia zasadniczego.
Następnym idiotyzmem w tej sprawie jest rozpisywanie wynagrodzenia wójta na pensję zasadniczą i dodatki, które są obligatoryjne: stażowy, funkcyjny i specjalny. Jaki to ma sens? Nie logiczniej byłoby określić jedną kwotą limity wynagrodzeń wójtów? To jakiś relikt PRL.
A co do opinii społecznej. Jasne, że gdyby ludzi zapytać "czy wójt zarabia za dużo, w sam raz, czy za mało" to 90% powie, że za dużo, nawet po obniżkach. Równie dobrze można by pytać "czy cena benzyny jest za wysoka, w sam raz, czy za niska" albo "czy posłów w sejmie jest za dużo". Takich ciekawych pytań jest bardzo wiele, ciekawe do czego byśmy doszli idąc tą drogą. I gwarantuję wam koleżanki i koledzy urzędnicy, że większość ludzi powiedziałaby, że nasze pensje też są za wysokie, gdyby ich o to zapytać. O poklask tłumu łatwo, nawet gdy popełnia się czyny głupie lub niegodziwe.
 
2018-05-15 17:39:15
patrząc realnie: Zdecydowanie wynagrodzenia niektórych włodarzy są za wysokie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że często są to ludzie bez niezbędnych kwalifikacji do zarządzania gminą, czy podległymi pracownikami-doświadczonymi fachowcami, specjalistami, którzy maja niskie pobory.
 
2018-05-15 17:27:14
aa: Jedni pobrali dobre nagrody, drugim trzeba ustawą ukraść 20% a może należałoby podnieść mniej zarabiającym. PKB takie wysokie!
 
2018-05-15 14:32:21
anpaja: Kto ma to ma, w naszej gminie nikt nie ma dodatków specjalnych.
 
2018-05-15 13:24:11
tal to widzę: Kowal zawinił, Cygana powiesili.
 
2018-05-15 12:05:59
alfonso66: Wszyscy mają doddatki specjalne, spoko spoko.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25