facebook RSS # #

21.01.2020 12:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-20 23:17       aktualizacja: 2018-05-21 15:18
  A A A

Lista bezpartyjnych. Ogónopolska konwencja Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni"

Lista bezpartyjnych. Ogónopolska konwencja Ruchu Samorządowego
Fot. Serwis Samorządowy PAP
Wystawienie bezpartyjnej, ogólnopolskiej listy w wyborach samorządowych – zapowiedzieli przedstawiciele Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni". Wystosowali ponadto apel, w którym zaprosili niezależnych samorządowców do "wspólnego przeciwstawienia się upartyjnieniu polskiego samorządu terytorialnego".

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja "Bezpartyjnych", na której ogłoszono pomysł wspólnej listy. Były prezydent stolicy Wojciech Kozak przedstawił podczas spotkania "Plan dla Warszawy". Przedstawiciele ruchu wystosowali ponadto apel, w którym zaprosili niezależnych samorządowców do "wspólnego przeciwstawienia się upartyjnieniu polskiego samorządu terytorialnego". "Musimy się zjednoczyć i wspólnie z organizacjami pozarządowymi i obywatelskimi pójść do najbliższych wyborów samorządowych pod jednym sztandarem" – przekonywali.

Serię wystąpień rozpoczął wiceprezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej Krzysztof Burak, który powiedział, że partie polityczne zaczynają przejmować "małe ojczyny", angażując je w wojny polityczne, które nikomu nie służą. "Cieszymy się, że wiele środowisk razem z nami dzisiaj tu staje i razem z nami buduje siłę, która powie +nie+ partiom politycznym" – mówił do zebranych.

Koordynator krajowy Ruchu Samorządowego "Bezpartyjni" Patryk Hałaczkiewicz przekonywał, że "Bezpartyjni" są w stanie utworzyć jeden wspólny komitet ogólnopolski do sejmików województwa. "Dziś są z nami przedstawiciele aż 11 województw na 16. Do nas należy wspólna praca, żebyśmy znaleźli (ludzi) jeszcze w pięciu województwach i zbudowali tam nasze struktury, jest jeszcze czas" – zaznaczył.

Jego zdaniem korzyści, które wynikają ze wspólnej listy, "są oczywiste". "To jest losowanie numerów (dla list), wstęp do mediów +centralnych+ i sondaże, w których już jesteśmy brani pod uwagę" – wyliczył.

Prezydent Lubina Robert Raczyński powiedział, że kiedy postanowiono budować ruch, zgłaszali się do niego eksperci od budowania wizerunku politycznego, którzy doradzali wcześniej partiom politycznym. "Wszyscy ci eksperci okazali się specjalistami od nauki okłamywania, nauki napuszczania, nauki intrygi, dlatego że oni przygotowują działaczy partyjnych do takich działań. Nie godzę się na prowadzenie takiej polityki" – oznajmił.

Raczyński deklarował, że chce przekonać wyborców do dobrego programu i wspólnej pracy. "Chcę żeby moja szkoła, moje przedszkole, mój żłobek, moja ulica były dla każdego. Żebyśmy się nie kłócili, z której strony (ulicy) mamy iść" - mówił.

Jak powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek, nie może być tak, że marszałek województwa nakłada mapę partyjnych włodarzy na mapę środków unijnych, które będzie rozdysponowywał pomiędzy poszczególne samorządy. "Z tym chcemy walczyć i jestem przekonany, że nam się uda"- oświadczył.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki przekonywał natomiast, że w Polsce nie ma prawdziwych liderów politycznych, tylko tacy, którzy zarządzają strachem. "My, w samorządach się nie boimy, dlatego partie nienawidzą samorządów, bo nie mogą nam nic kazać, nie mogą nas wystraszyć" – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że tylko 2 proc. społeczeństwa należy do partii politycznych, natomiast 98 proc. "nie należy i nie chce należeć". "Chcą żyć w normalnym kraju, gdzie nie ma wojny plemion, gdzie nie ma kłótni między jedną partią a drugą" – powiedział.

"Czy droga, czy szkoła ma jakąkolwiek barwę polityczną? Nie. A dla partii co się liczy? Dla partii nie liczą się ludzie, dla partii liczy się ich interes – dodał Kubicki.

Nawiązując do wydarzeń w Warszawie prezydent Bolesławca Piotr Roman zauważył, że kandydaci w wyborach samorządowych prowadzą już kampanię wyborczą (według prawa jeszcze nie powinni). "Nie byłoby to jeszcze tak naganne, gdyby nie to, że odpowiedzią na to jest wystąpienie szefa PKW (Wojciecha Hermelińskiego), który mówi, że jest bezradny. A co będzie, kiedy dzień po wyborach on powie to samo?" – mówił prezydent Bolesławca.

Jego zdaniem, nowy kodeks wyborczy "to jeden wielki eksperyment". "Mówią o tym wszyscy fachowcy, wszyscy praktycy, których nikt nie pytał o zdanie, bo trzeba było +ustawić mecz+. Datacje dla partii, pierwsze miejsca w książeczce czy też obsadzenie komisji wyborczych, to są preferencje dla partyjniaków, dla partii, które mają zaburzyć ten proces komitetów lokalnych" – ocenił.

B. prezydent Warszawy Wojciech Kozak przedstawił podczas spotkania "Plan dla Warszawy", miasta bez korków i smogu, z rozwijającym się dynamicznie miejskim transportem publicznym. "Warszawa musi ustalić zasadnicze kierunki rozwoju miasta, musi stać się jeszcze w pełni obywatelska, z w pełni wdrożoną zasadą pomocniczości. Warszawa musi też realizować systemową politykę inwestycyjną z wykorzystaniem innowacji i nowych technologii" – przekonywał.

Wśród pomysłów na walkę ze smogiem wymienił m.in. metropolitarny system parkowania i transportu Park&Ride, który miałby pomieścić 200 tys. samochodów.

Podczas sobotniej konwencji wystąpili także m.in.: radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Ryszard Grobelny,  radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Łukasz Mejza, Burmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki oraz wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka.

Ruch Samorządowy "Bezpartyjni" zainaugurowano w marcu ubiegłego roku, jako alternatywę dla partii politycznych w wyborach samorządowych. Samorządowcy zapowiedzieli wystawienie wspólnych list w wyborach samorządowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. Wybierzemy wtedy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-05-23 06:42:17
Stańczyk: Pierwszą bezpartjną organizacją po 89 roku i inicjatywą oddolną były stowarzyszenia XXI, które tworzone oddolnie zebrały się w Polskę XXI. Tyle, że liderzy zwiali przy pierwszych problemach... do partii!
 
2018-05-21 11:12:27
Ola: Brawo JakoTako! Jest dokładnie tak jak piszesz (aż dziwne, że administrator nie usunął Twojego komentarza ;)).
 
2018-05-21 09:04:04
"specjaliści": Nasz włodarz też wziął sobie taką doradczynię od wizerunku i płaci jej z gminnej kasy masę pieniędzy. Tak mu doradza, że nie tylko śmieją się z niego urzędnicy i całe miasto, ale prokuratora ma już na karku, bo mu wmówiła, że mu wszystko wolno. Raczyński ma rację, z daleka od takich "specjalistów"
 
2018-05-21 07:57:14
Aspenger: 'Bezpartyjne" taaaa .... następny "bezpartyjny" twór. Kto wierzy w te bajki?
 
2018-05-21 06:47:55
samo życie: "Prezydent Lubina Robert Raczyński powiedział, że kiedy postanowiono budować ruch, zgłaszali się do niego eksperci od budowania wizerunku politycznego, którzy doradzali wcześniej partiom politycznym. "Wszyscy ci eksperci okazali się specjalistami od nauki okłamywania, nauki napuszczania, nauki intrygi, dlatego że oni przygotowują działaczy partyjnych do takich działań." Niestety nasz burmistrz reprezentujący partią polityczną ściągnął sobie taką doradczynię od PR i zaczęły się kłamstwa, intrygi, napuszczanie ludzi przeciwko sobie w urzędzie. Wymietli najlepszych urzędników, żeby nie patrzyli im na ręce, a sprowadzili swoich nieudolnych, ale wiernych. Doradczyni od PR na niczym innym poza tym się nie zna, a jej pomysły coraz bardziej pogrążają prawnie burmistrza. Za jego plecami nabija się z niego, a w oczy wmawia mu jaki jest naj i ten to łyka jak pelikan. Jak pokazuje niejednokrotnie życie pewnie gdy się skończy jego panowanie to ona znajdzie sobie innego naiwnego "kandydata" a ten zostanie z niczym i jeszcze z kłopotami prawnymi.
 
2018-05-20 12:44:30
JakoTako: Dopóki samorządy były zdominowane przez PO - PSL czy SLD nikt nie mówił o upartyjnieniu samorządów. Teraz jak zanosi się na totalną klęskę w/w ugrupowań politycznych w wyborach samorządowych podnosi się wielkie larum, że samorządy powinny być bezpartyjne. Powstaje też pytanie - ta bezpartyjna lista wyborcza oczywiście składać się będzie z kandydatów, którzy uciekli własnie z PO, PSL, SLD, Nowoczesnej itd. To przypadek?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25