facebook RSS # #

17.02.2019 12:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-12 14:42       aktualizacja: 2018-06-13 16:26
  A A A

Wsparcie czynszów. Rząd proponuje system dopłat do czynszu dla najbiedniejszych rodzin

Wsparcie czynszów. Rząd proponuje system dopłat do czynszu dla najbiedniejszych rodzin
Fot.PAP/T.Gzell
Rada gminy będzie ustalać kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów. W ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych znajdzie się  katalog owych kryteriów, na podstawie którego samorząd zadecyduje komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy. Zakłada on, że od przyszłego roku ruszy system dopłat do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania. W 2019 roku na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

Resort Inwestycji i Rozwoju, który przygotował projekt, ocenia, że dzięki programowi dopłat samorządy gminne będą miały możliwość zwiększenia zasobu mieszkaniowego na swoim terenie oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności bez bezpośredniego angażowania środków publicznych w realizację inwestycji mieszkaniowych.

Program jest skierowany do osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne i jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Szacuje się, że w takiej sytuacji jest ok. 40 proc. społeczeństwa, w tym głównie osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową.

Aby skorzystać z dopłaty trzeba będzie wykazać się określonym poziomem dochodów i nie mieć innego mieszkania. Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę ten limit jest zwiększany o 30 pkt. proc.  (90 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarstwie 2-osobowym, 120 proc. - w przypadku trzyosobowego, itd.).

Dopłaty będą przyznawane na 9 lat. Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat.

Dopłaty będą stosowane w przypadku mieszkań zasiedlanych po raz pierwszy. Mogą to być nowo wybudowane mieszkania lub mieszkania znajdujące się w istniejącym budynku mieszkalnym znajdującym się na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, poddanym remontowi lub przebudowie.

Według MIiR program zwiększy możliwości finansowe najemców i umożliwi płacenie czynszu rynkowego za mieszkanie, którego wynajem zapewnia stabilność życiową. W przypadku inwestorów umożliwi im rozszerzenie dotychczasowej skali działalności o nowy rynek z dużym potencjałem na stabilne i długoletnie źródło przychodów czynszowych. Dzięki zastosowaniu dopłat do czynszów oraz włączeniu gmin w proces naboru najemców zmniejsza się ryzyko braku odpowiedniego popytu na mieszkania na wynajem budowane w oparciu o zasady rynkowe.

Wsparcie w formie dopłat będzie obsługiwane przez samorządy gminne i Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Funduszem Dopłat.

Źródło: MIiR

woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-15 11:46:57
OldestWoman: No, to cała patologia ma zapewnione 9 lat spokojnego życia w nowym mieszkaniu. Będzie miała co dewastować. Może by rząd pomyślał, żeby w tym przypadku określić też dolną granicę dochodu uprawniającą do dopłaty, nie tylko górną. Te mieszkania powinny trafić w ręce ludzi pracujących i posiadających odpowiednio wysokie dochody, żeby dopłata nie była innym rodzajem dodatku mieszkaniowego, z którego ludzie o niskich dochodach już od bardzo wielu lat korzystają. Albo, co gorsza, będzie możliwa wypłata obydwu form pomocy równocześnie, co wcale nie będzie czymś nowym. Przecież na rozpoczęcie roku szkolnego rodzice dostają dodatek na dzieci przy zasiłku rodzinnym, a teraz dodatkowo dostaną pieniądze z tzw. programu "dobry start". I tym sposobem tworzy nam się klasa świadczeniobiorców, a rąk do pracy podobno b
 
2018-06-13 13:46:55
urzędnik: A może teraz by coś Rząd zaproponował tym pracującym, co?
 
2018-06-13 13:32:59
Feri: Kiedy w końcu nasza władza zrozumie, że dawanie ludziom o niskich dochodach przysłowiowej ryby to częstokroć działanie dla nich tak wygodne, że zamiast generować dochody i zasilać budżet dalej będą łapczywie czekać na to co im się da !!! Wiadomo, że jest część rodzin, których sytuacja jest trudna z powodów społecznie trudnych ale znakomita większość (wiem to z autopsji) to po prostu pasjonaci wygodnego życia na stabilnym średnim poziomie - piwko, telewizja, kawka u sąsiadki a popołudniu obiad, pranie, troszkę sprzątania; i tak w kółko Macieju. Droga władzo - NIE NA TYM AKTYWIZACJA POLEGA !!! Zejdźcie na ziemię pod strzechy, z za chmur mało co widać ! Zacznijcie słuchać tych co są blisko problemów. Mądry człowiek bowiem dużo słucha i dużo robi, a nie dużo mówi i nic nie robi. Sztuka dawania, jest "sztuką" w pełnym tego słowa znaczeniu. Trzeba wiedzieć komu, za co i ile dać. Zastanawiam się kiedy i czym ten "Mc'Giver'yzm" się skończy ...
 
2018-06-13 07:41:06
ana: "Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat" i co roku bedą kombinować żeby nie przekroczyć dochodów. Wchodzić w szarą strefę. Do tego nas zmuszają nasi kochani rządzący.
 
2018-06-12 21:46:05
ulga: Brawo Pan Morawiecki. Ludzie od dawna na to czekali. W końcu mamy mądrą władzę.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25