facebook RSS # #

11.12.2019 18:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-21 13:32       aktualizacja: 2019-05-21 13:51
  A A A

Ocena inwestorów. 8 polskich miast o największym potencjale inwestycyjnym

Ocena inwestorów. 8 polskich miast o największym potencjale inwestycyjnym
Fot. PAP Samorządowy
Trójmiasto, Lublin, Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Szczecin - to, w ocenie inwestorów miasta o największym potencjale, gdzie łatwo dostępne są wykwalifikowane kadry czy atrakcyjne powierzchnie biurowe, a kłód pod nogi nie rzuca inwestorom lokalna administracja.

Raporty na temat ośmiu wybranych miast powstały w oparciu o subiektywną ocenę decydentów w firmach, inwestujących w Polsce w ciągu ostatni dwóch lat, głównie w IT, centra usług wspólnych i motoryzację. W badaniu analizie poddano osiem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to m.in.: infrastruktura, wskaźniki rynku pracy, potencjał edukacyjny, ocena lokalizacji jako miejsca do życia czy wsparcie administracji publicznej.

Respondentów poproszono o ocenę otoczenia biznesowego w miastach, w których funkcjonują w skali 1-10. Dodatkowo raport został wzbogacony o twarde dane z rynku (koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców).

W ogólnej ocenie największą liczbę punktów spośród ośmiu wskazanych miast uzyskały Trójmiasto, Lublin i Warszawa, na końcu skali znalazł się Szczecin.

Artur Skiba - prezes opracowującej raport firmy Antal, podkreślał podczas prezentacji wyników, że niezależnie od liczby uzyskanych punktów, wszystkie osiem miast należy traktować jak zwycięzców, bo to je właśnie decydenci w firmach wskazali jako te, w których najchętniej zainwestowaliby ponownie.

W kategorii „Potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników" pierwsze miejsce zajął Kraków; na pozycji drugiej były równorzędnie Trójmiasto i Lublin; na trzeciej - Warszawa i Wrocław.

Szczególnie istotnym wskaźnikiem była tu liczba uczelni, jakość kształcenia i liczba studentów na danym kierunku, którzy stanowią potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników.

W kategorii "Potencjał zatrudnienia" - rozumianej jako dostępność już wyszkolonej kadry w poszczególnych aglomeracjach liderem jest Lublin, dalej Warszawa i Kraków.

"Jak wynika z raportu, liderem pod względem wyspecjalizowanej kadry jest Lublin. Wszystko dlatego, że lokalny rynek cechuje niską rotacją pracowników - rodowici lublinianie niechętnie migrują w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie co 5. mieszkaniec miasta tylko raz w życiu zmienił pracodawcę, a co 3. pracuje w tym samym miejscu całe życie. Podczas gdy w Warszawie obserwujemy wyższy popyt talentów niż podaż, Lublin nadal cieszy się dostępnością wyspecjalizowanych kadr" - wskazują autorzy raportu.

Lublin jest też liderem w kategorii "Nieruchomości"; na kolejnych miejscach w tej kategorii znalazły się: Trójmiasto i Kraków.

Analizując wskaźnik atrakcyjności nieruchomości w poszczególnych miastach ocenie poddano: dojazd do biura komunikacją publiczną, jakość dostępnej powierzchni biurowej, dostępność przestrzeni biurowej, jakość usług dodatkowych znajdujących się w budynku lub w bezpośrednim sąsiedztwie, a także atrakcyjność cen powierzchni biurowej.

W kategorii "Infrastruktura" liderami są: Warszawa i Trójmiasto, Kraków oraz Poznań.

"Przykładowo ważnym atutem Trójmiasta, który szczególnie wyróżnia aglomerację w porównaniu do pozostałych ośrodków miejskich w kraju, jest bezpośrednia dostępność do największego w Polsce portu morskiego. W innych lokalizacjach siłą będzie infrastruktura komunikacyjna, np. w Warszawie. Warto zwrócić uwagę również na Łódź, która mimo tego, że nie mieści się w pierwszej trójce liderów w kategorii nieruchomości, jednocześnie posiada najwyższe noty dla transportu drogowego, rozumianego jako transfer międzymiastowy oraz dla transportu kolejowego" - zauważono w raporcie.

W kategorii "Potencjał biznesowy" rozumianej jako "nasycenie rynku firmami konkurencyjnymi" liderami są: Wrocław, Warszawa i Kraków.

Inwestorzy ocenili też, które spośród ośmiu wybranych miast jest najlepszym miejscem do życia. "Wyścig ten niezmiennie od kilku lat wygrywa Trójmiasto, które zdobywa równie wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach wyprzedzając m.in. Lizbonę, Paryż i Rzym" - podkreślono w raporcie.

Raporty opracowały: firma badająca rynek pracy Antal we współpracy ze specjalizującymi się w rynku nieruchomości firmami: Cushman & Wakefield oraz Vastint. Badanie było prowadzone w latach 2017-2019 na próbie 588 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI.

js/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25