facebook RSS # #

21.01.2020 12:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-24 10:54       aktualizacja: 2019-06-24 11:21
  A A A

Segregują w bloku. Prezydent Ciechanowa: system elektroniczych pojemników poprawił segregację w blokach

Segregują w bloku. Prezydent Ciechanowa: system elektroniczych pojemników poprawił segregację w blokach
Fot. UM Ciechanów
Po miesiącu od uruchomienia w Ciechanowie pilotażowego systemu wartość segregacji odpadów na osiedlu bloków wyniosła 47 proc. "Narzędzie jest skuteczne" - mówi prezydent miasta.

Innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO), z użyciem inteligentnych pojemników wystartował w Ciechanowie 10 maja br. na jednym z tamtejszych osiedli bloków. System umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci. Mieszkańcy otwierają pojemniki przy pomocy naklejek z indywidualnymi kodami. Nastepnie pojemniki ważą wrzucane, właściwie posegregowane odpady. 

Komentując efekty pilotażu po ok. miesiącu od jego uruchomienia prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zwrócił uwagę, że narzędzie okazało się skuteczne, a stopień segregacji odpadów rośnie. "Wnioskujemy, że w wielu gospodarstwach domowych dopiero wprowadzenie systemu skłoniło mieszkańców do segregacji, a wcześniej tego nie robili. Widzimy, że narzędzie jest skuteczne, na czym nam zależy. Chcemy, by ten efekt ekologiczny był jak najlepszy. System wprowadza realne pozytywne zmiany postaw względem segregacji na jednym z ciechanowskich osiedli, jak również służy szerokiej edukacji wśród mieszkańców miasta" – pocenił prezydent. 

Testowane w Ciechanowie narzędzie jest pierwszym tego typu w Polsce. Dotychczas rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych stosowano wyłącznie w zabudowie jednorodzinnej.

Projekt SISO, dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Na osiedlach wielorodzinnych trudno zweryfikować, kto w jakim stopniu rzeczywiście segreguje odpady, a wprowadzane rozwiązanie stwarza taką możliwość. Mimo, że segregację deklarują prawie wszyscy mieszkańcy miasta, fakty są takie, że tylko część osób segreguje śmieci. 

Władze Ciechanowa zwracają uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie obecnie to 13 zł od mieszkańca segregującego śmieci oraz 25 zł za każdą osobę, która nie segreguje odpadów. 

W przypadku stwierdzenia, że w danym gospodarstwie nie jest prowadzona segregacja odpadów, choć zgodnie z deklaracją wspólnoty mieszkaniowej bądź TBS, powinno być to robione na danej nieruchomości, konsekwencją będzie podwyższenie opłaty śmieciowej dla mieszkańców całego budynku.

Pilotażowy program obejmuje 336 gospodarstw i dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki zniknęły, w trzech punktach pojawiły się zupełnie nowe z estetycznymi, szczelnymi obudowami. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu ma dostęp do pojemników, poprzez naklejki z kodami kreskowymi. Naklejkę nakleja się na worek z odpadami danego rodzaju, kod należy zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokowuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci do pojemnika i zamknięciu wrzutni, są one ważone. 

Każdy z nowych pojemników ma pojemność 1100 l. Ich konstrukcja uniemożliwia rozprzestrzenianie śmieci wokół, np. przy wietrznej pogodzie. Nie mają do nich dostępu osoby nieuprawnione, nie będzie więc sytuacji podrzucania śmieci. Szczelne zamykanie to także brak dostępu dla gryzoni, ptaków, czy robaków, co wiąże się też z higieną. Pojemniki wyposażone są w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia opróżniającego je Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Wspólnoty mieszkaniowe zyskają wiedzę na temat segregacji odpadów na osiedlu. Dla mieszkańców to dodatkowa motywacja do segregacji. 

Miasto planuje w kolejnych latach rozszerzenie systemu na pozostałe zabudowania wielorodzinne w Ciechanowie.

mp/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-25 10:07:03
dziara: Co w przypadku, gdy mieszkaniec nie nakleja kodu, a jedynie tę nalepkę traktuje jako kartę w systemie kontroli dostępu. I dalej łoi śmieci w dotychczasowym stylu ? Kolejne kwestie to warunki atmosferyczne i działanie czytniko-zamka oraz wandalizm, który potrafi wszystko unicestwić i doprowadzić do braku działania każdego ustrojstwa. Mimo tego, życzę powodzenia.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25