facebook RSS # #

19.02.2020 14:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-02 09:00       aktualizacja: 2019-09-01 21:49
  A A A

Samorządowy szczyt. Ociepa: organizując Szczyt Dyplomacji Ekonomicznej i Samorządowej doceniamy rolę samorządów

Samorządowy szczyt. Ociepa: organizując Szczyt Dyplomacji Ekonomicznej i Samorządowej doceniamy rolę samorządów
Fot. PAP/R.Pietruszka
Organizując Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej chcemy docenić rolę jaką w tym zakresie odgrywają polskie samorządy – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP wiceszef MPiT Marcin Ociepa. Jego zdaniem wydarzenie jest doskonałą okazją do zdobycia wielu doświadczeń i cennych kontaktów biznesowych dla wójtów i burmistrzów. 

Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej to pierwsze tego typu wydarzenie zrzeszające krajowych i zagranicznych liderów opinii z trzech obszarów tematycznych – samorządu, biznesu i nauki. Spodziewamy się, że w konferencji, która odbędzie się w dniach 9-10 września w Warszawie, weźmie udział ok. 1000 osób. W wielu debatach uczestniczyć będzie w sumie ok. 100 panelistów. 

Jak podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa, jest to wydarzenie, którego w Europie jeszcze nie było. „To wielki ukłon wobec Polski samorządowej, Polski przedsiębiorczej i Polski naukowej. Chcemy tym Szczytem podkreślić, że pod pojęciem dyplomacji nie kryje się tylko ta wielka, klasyczna instytucjonalna, za którą odpowiada MSZ, ale, że to także pole do działania dla wspólnot lokalnych, branżowych czy środowiskowych - zaznaczył.

Wyjaśnił, że „wiele kontaktów międzynarodowych , w tym biznesowych, kulturalnych, czy naukowych ma miejsce via samorządy”. 

„Dlatego Szczyt ten dedykujemy liderom opinii w poszczególnych krajach, także w Polsce i całej Europie. Zaprosiliśmy m.in. prezydentów regionów stojących na czele misji gospodarczych wraz z ich zapleczem administracyjnym i naukowym oraz biznesem. A więc z prezydentami i „marszałkami” regionów przyjadą przedsiębiorcy i naukowcy” – podkreślił wiceszef MPiT. 

Dodał przy tym, że z polskiej strony współorganizatorem całego przedsięwzięcia jest m.in. Związek Województw RP i Związek Miast Polskich, „a więc nie mamy do czynienia tylko z marszałkami województw, ale też z silną reprezentacją polskich miast i miasteczek.  Ich przedstawiciele pełnią rolę honorowego współorganizatora warszawskiego Szczytu.”.

Zachęcając do udziału w wydarzeniu wójtów i burmistrzów także z mniejszych miejscowości Ociepa podkreślił, że agenda Szczytu została tak przygotowana, żeby każdy samorządowiec znalazł dla siebie tematy, które najbardziej przydadzą się w jego pracy i wyniósł ze szczytu „kompleksową wiedzę”. 

Serwis Samorządowy PAP: Na jakie wymierne efekty szczytu Państwo liczą?

Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii: Każdy ma swoje cele. Naszym jest promocja gospodarcza Polski, ale też promocja Polski jako kraju otwartego, przyjaznego, tolerancyjnego i dobrego organizatora tego typu forów i spotkań międzynarodowych. 

Poza tym chcielibyśmy promować wizerunek Polski i zabiegać o polskie interesy nie tylko na linii relacji międzyrządowych, czym zajmujemy się na co dzień jako rząd. Chcemy bezpośrednio docierać do społeczeństw europejskich. A to oznacza kontakt z liderami opinii nie tylko w stolicach, ale także w regionach.
 
Musimy sobie uświadomić, że rola uczelni wyższych, biznesu i wreszcie samorządów jest w Europie znacząca, również jeśli chodzi o wpływanie na stanowiska rządów. Do tej pory uwaga koncentrowała się przede wszystkim na tym, żeby docierać do szefów rządów i do polityków. Jednak za mało na tym, żeby kontaktować się z osobami, które za nimi stoją. A za programami, za kampaniami, za polityką rządów stoją właśnie przedsiębiorcy, prezydenci regionów czy elita akademicka. Szczególnie jest to widoczne w niektórych państwach zachodnich, gdzie siła regionów jest znacznie większa niż w Polsce, która jest krajem unitarnym. 

PAP: Do wydarzenia pozostało jeszcze kilka dni. Jak przebiegają przygotowania, czy już dużo gości potwierdziło swój udział?

M.O.:  Na Szczycie spodziewamy się wielu osób reprezentujących różne grupy regionalnych środowisk . Wydarzenie budzi duże zainteresowanie, w tym naszych polskich samorządów. Mamy wiele zgłoszeń ze strony wójtów i burmistrzów. Żeby usprawnić proces rejestracji i po to, by w jednym miejscu zgromadzić wszystkie informacje o Szczycie, uruchomiliśmy stronę www.regiosummit.pl. Jeśli ktoś jest samorządowcem, naukowcem, czy przedsiębiorcą to uczestnicząc w Szczycie, ma szansę na dużą dawkę wiedzy. Udział w wydarzeniu jest oczywiście bezpłatny. 

Przygotowując go przyjęliśmy następującą formułę. Zaprosiliśmy kilka regionów europejskich do roli honorowych współorganizatorów, współgospodarzy. Zależało nam na tym, by w pracach nad wydarzeniem, uczestniczyło jak najwięcej podmiotów. I tak z Polski są jeszcze Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich - pion naukowy, jak i wszystkie najważniejsze organizacje pracodawców –  BCC, Lewiatan , Pracodawcy RP, ZPP, a także instytucje naukowe jak NCBR.

Jeśli chodzi o partnerów zagranicznych, do współpracy zaprosiliśmy pięć regionów: Lombardię (Włochy), Veneto (Włochy), Galicję (Hiszpania), Hauts-de-France  (Francja) i Adżarię (Gruzja). Jak już wspominałem, każdy z tych regionów wyśle na Szczyt misję polityczno-gospodarczą na czele z szefem lub wiceszefem regionu, a także najwyższych przedstawicieli swojej administracji, władz akademickich i biznesowych.

PAP: Zapowiadając po raz pierwszy to wydarzenie powiedział Pan, że nie jest wykorzystany potencjał relacji regionalnych. Czy to oznacza, że samorządy województw sobie nie radzą w tym obszarze?

M.O.: Wręcz przeciwnie. Samorządy w Polsce są bardzo aktywne jeśli chodzi o dyplomację samorządową. My staramy się je w tym wspierać. Ta impreza jest raczej docenieniem ich dotychczasowego dorobku i podniesieniem go na poziom narodowy. 

Z drugiej strony jest to sygnał do regionów i ich miast partnerskich, że stoi za nimi rząd, że rząd ich wspiera, docenia zaangażowanie i że będzie tworzył efekt synergii. Przykład. kiedy pojawia się inwestor w Polsce, to żeby go obsłużyć, potrzebna jest synergia, zarówno ze strony rządu (np. spółki SSE, PAIH), ale także władz regionalnych i gminnych, jak i lokalnej Izby Gospodarczej, czy miejscowej Politechniki. Dopiero wówczas tworzymy jako całość, dobry ekosystem dla inwestycji. Inwestor powinien odbywać szereg spotkań z całą tą grupą. Do tej pory w Polsce za mało spotykaliśmy się w tym gronie i m.in. za sprawą warszawskiego Szczytu chcemy to zmienić i wzmocnić taką międzyśrodowiskową współpracę. 

Oprócz pozyskiwania inwestorów dla Polski naszym celem jest też wspieranie ekspansji polskich przedsiębiorców za granicą. Chcąc wejść na te rynki  spotykają dokładnie taki schemat działania jak ten który przed chwilą opisałem. Dlatego zależy nam, żeby w Warszawie wszyscy ludzie biorący udział procesie obsługi inwestora się ze sobą spotkali i wymienili doświadczeniami. Mam na myśli zarówno tych, którzy przyjmują polskich inwestorów jak i tych zagranicznych, którzy chcą rozwijać swoje biznesy w Polsce. 

PAP: Czy Szczyt będzie miejscem także dla wójta lub burmistrza mniejszego miasta? Co będą mogli wynieść z takiego wydarzenia?

M.O.: Jak wspominałem, mamy już wiele zgłoszeń ze strony wójtów i burmistrzów. Absolutnie jest to wydarzenie dla nich. Będą mogli w jednym miejscu zapoznać się z dobrymi praktykami z różnych stron Europy. Zaplanowaliśmy panele o różnorodnej tematyce i każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie i tak ułożyć swój pobyt, by zdobyć wiedzą dopasowaną do jego potrzeb i zainteresowań. Zakładam, że samorządowców mniej będą interesować panele dotyczące dyplomacji naukowej, a więcej debaty np. o tym jak tworzyć dobry system dla inwestora czy jak skutecznie promować regionalne marki, animować współpracę biznesu i nauki. 

Poza tym takie wydarzenie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, to księga dobrych praktyk, którą się pisze takimi spotkaniami, więc absolutnie każdy będzie w stanie odnaleźć na Szczycie coś dla siebie. 


PAP: Co ważnego z punktu widzenia samorządów wydarzy się podczas szczytu? Podobno planowane jest podpisanie porozumienia klastrów... 

M.O: Chciałbym mocno podkreślić, że duża część dyskusji będzie się toczyć wokół klastrów. Tu też rola samorządu jest nie do przecenienia. Coraz bardziej popularną formą kreowania współpracy regionalnej i gospodarczej są właśnie klastry. Wydarzeniem towarzyszącym Szczytowi, będzie V Kongres Klastrów Polskich. To też może być bardzo interesujący temat dla wójtów i burmistrzów. Bo z definicji klastry tworzą przedsiębiorcy o różnej wielkości i skali prowadzonej działalności, ale także różne samorządy.
 
Zupełnie historycznym wydarzeniem będzie podpisanie „European Clusters Alliance”, czyli porozumienia o utworzeniu Europejskiej Organizacji Klastrowej. W niemal wszystkich europejskich państwach funkcjonują narodowe organizacje klastrowe. To bardzo dobra wiadomość, że chcą się porozumieć, by móc wspólnie występować np. przed Komisją Europejską i mówić jednym głosem. To o tyle istotne, że nowa perspektywa dopiero się kształtuje i niezwykle cenna jest możliwość dbania o własne interesy na unijnym forum.

Zawiązanie „European Clusters Alliance” podczas Szczytu to kolejny dowód na to, że Polska jest w szpicy debaty europejskiej o przyszłej polityce gospodarczej Unii Europejskiej. 


Marcin Przybylski

mp/
 
   
            


     

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25