facebook RSS # #

22.01.2020 12:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-03 09:31       aktualizacja: 2019-12-03 09:44
  A A A

Jest szkolenie. Internetowy kurs dla urzędników obsługujący RDK już dostępny

Jest szkolenie. Internetowy kurs dla urzędników obsługujący RDK już dostępny
Fot.MSWiA
Na platformie szkolenia.obywatel.gov.pl dostępne jest szkolenie e-learningowe dla urzędników, którzy obsługiwać będą Rejestr Danych Kontaktowych, w którym gromadzone będą numery telefonów i adresy poczty elektronicznej obywateli.

Rejestr Danych Kontaktowych wprowadzony został na mocy nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. W RDK gromadzony będzie adres e-mail i numer telefonu komórkowego bezpośrednio powiązany z obywatelem oraz jego numerem PESEL. Dołączenie do Rejestru RDK będzie dobrowolne, a obywatel będzie miał wyłączną i pełną kontrolę nad swoimi danymi kontaktowymi.

Dzięki udostępnionym w RDK danym kontaktowym urzędnicy będą mieli możliwość poinformowania obywatela o stanie prowadzonych przez urząd spraw. Dodatkowo automatycznie będą przekazywane informacje np. o zbliżającej się dacie upływu ważności dokumentu tożsamości. Przy czym zarówno dla obywatela jak i urzędu wyeliminowane zostaną koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji.

By przygotować urzędników do tej nowej funkcjonalności w Systemie Rejestrów Państwowych zespół Centralnego Ośrodka Informatyki oraz Ministerstwa Cyfryzacji oddał do ich dyspozycji materiały szkoleniowe z zakresu prowadzenia i obsługi Rejestru Danych Kontaktowych.

W szkoleniu e-learningowym dla urzędników omówiono i zasymulowano akcje na danych osoby uprawnionej, takie jak przekazanie, aktualizacja i usunięcie danych kontaktowych. Szkolenie dostępne jest na platformie szkolenia.obywatel.gov.pl, w zakładce „Moje kursy".

Po przeszkoleniu urzędnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę w teście końcowym, a po udzieleniu co najmniej 70 proc. pozytywnych odpowiedzi dostępny będzie do pobrania certyfikat ukończenia szkolenia. Szkolenie dostępne jest od 2 grudnia 2019 r.

Na platformie szkolenia.obywatel.gov.pl, w zakładce „Do pobrania" dostępna jest także Dokumentacja Użytkownika Rejestru Danych Kontaktowych.

W przypadku problemów z dostępem do platformy lub gdy użytkownik nie pamięta hasła, można to zgłosić na adres trenerzy@coi.gov.pl lub pod numerem 22 211 26 65.

Na mocy ustawy dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych uzyskały: organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy, jednostki organizacyjne prokuratury, a także jednostki samorządu terytorialnego i ich organy, organy wyborcze, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, ZUS, KRUS oraz Polski Czerwony Krzyż w zakresie danych osób poszukiwanych lub poszukujących.

Ponadto, nowe przepisy dają podstawę prawną dla udostępnienia usługi elektronicznej pozwalającej obywatelom na samodzielne pobranie odpisu aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego. Z usługi tej będzie mogła skorzystać nie tylko osoba, której akt dotyczy, ale także jej małżonek, dzieci oraz rodzice.

js/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25