facebook RSS # #

20.02.2019 02:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2013-10-01 15:36       aktualizacja: 2013-10-02 08:37       WIADOMOŚCI
  A A A

Papierowa reguła. Po każdej zmianie opłaty za śmieci trzeba nowej deklaracji

Papierowa reguła. Po każdej zmianie opłaty za śmieci trzeba nowej deklaracji
Fotolia

Każda zmiana stawki opłaty za śmieci skutkuje obowiązkiem złożenia przez mieszkańców nowej deklaracji – wyjaśnia RIO w Gdańsku.

Wójt gminy Stare Pole zwrócił się do RIO z pytaniem, czy zmiana opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynikająca z podjętej przez radnych uchwały, wymaga złożenia korekty deklaracji o wysokości tej opłaty przez mieszkańców, czy też wystarczy przesłanie zwykłego zawiadomienia z urzędu.

W odpowiedzi RIO zacytowała przepis art. 6m ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, zgodnie z którym w razie zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty konieczne jest złożenie nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości.

Izba podkreśla, że przepis ten został sformułowany w jasny, niebudzący wątpliwości sposób, a co istotne, nie przewiduje on, aby jego zastosowanie było różnicowane w zależności od podstaw zaistnienia zmian.

Oznacza to, że sama okoliczność jaką jest zmiana danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty wynikająca z podjętej przez radę gminy uchwały, nie zwalnia z obowiązku złożenia nowej deklaracji przez mieszkańców.

RIO wskazuje, że również z zakresu pojęcia „danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty” nie można wykluczyć stawki opłaty, która bez wątpienia stanowi element niezbędny do ustalenia wysokości opłaty – notabene konieczność wskazywania stawki opłaty wprost została przewidziana w obu działach B i C wzoru deklaracji uchwalonego przez radę gminy.


"Tak więc zmiana stawki opłaty stanowi jednocześnie zmianę danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty" - stwierdza RIO.

Ponadto izba zwraca uwagę, że „zawiadomienie” mieszkańców o zmienionej wysokości opłat – zamiast składania nowych deklaracji – nie tylko nie znajduje swojego oparcia w ustawie, ale może wręcz naruszać art. 6n ust. 1 pkt 1 ustawy, który przewiduje wyłączną kompetencję mieszkańców do składania deklaracji (w tym ich zmian poprzez składania nowych deklaracji).

Przy okazji izba przypomnina, że deklaracje składane przez mieszkańców stanowią podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, a tym samym prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Dlatego też powinna obejmować aktualne dane oraz być złożona przez właściciela nieruchomości.

Prawdopodobnie jednak obowiązek składania przez mieszkańców korekty deklaracji w przypadku każdej zmiany uchwały przez samorząd zostanie uchylony. Zapowiedział to podczas wrześniowej konferencji prasowej minister Marcin Korolec. Jego zdaniem jest to zmiana, która uprości procedury i wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Według ministra nowelizacja ustawy śmieciowej mogłaby wejść w życie już wiosną 2014 roku.


mp/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2013-10-11 12:18:01
Jarosław Bogucki: Przepisy tworzone sa w Warszawie.Interpretuja je w Gdańsku Łodzi,Krakowie.Tylko my z Psich i Kocich Wólek musimy świecić przed mieszkańcami oczyma.Nad intrpretatorami prawa dawno ktoś stracił panowanie,a później znów zdziwienie że gminy sobie nie poradziły.
 
2013-10-08 11:42:12
EF: czy ktoś policzył ile trzeba wyciąć drzew na ten papier, z którego za parę lat będą jakieś niewyobrażalne ilości makulatury, po prostu samonapędzający się interes. to już nie absurd, ale głupota, strzelanie sobie w kolano.
 
2013-10-03 08:23:48
EU Geniusz: Brawo. Wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców to podstawowe działanie każdej aktualnej władzy a juz przed wyborami to warunek niezbedny do przezycia.
Jakos moja spółka musi co roku i przy każdej zmianie skłądać i uzasadniać deklaracje, ale widać rząd uważa, że zwykły cżłowiek jest za głupi, żeby to umiec zrobic. Wazne, że abonament rtv przeniosa w podatek i będzie szmalec na propagandę.
Minister Korolec jest swój chłop i myśli o przyszłości (swojej) tylko coś czuję, że w urzedach bedize znowu wiecej ludzi, bo skończy się decyzjami jak na podatki. Tu tez widać zbyt trudne jest dla "naszych wyborców" pomnożenie podawanych w informacjach (obowiązkowych) powierzchni przez miejskie stawki, co by dało wartość podatku, i urzędniki musża pisac drugie papiery czyli decyzję i ja doręczać - a deklaracja załatwiłaby temat szybciej i taniej. W skrócie rząd ma nas za debili a nam z tym dobrze, ot społeczeństwo obywatelskie.
Może dożyję czasów, że obliczenie podatków to bedize zwykłe pismo ode mnie, w którym napiszę: mam tyle gruntów po takiej stawce, tyle budynków po takiej stawce, i mam płacic X kasy - a rolą urzędu bedize weryfikacja i wprowadzenie do systemów podatkowych, niech się wreszcie zajmą kontrolami powierzchni w informacjach od oszustów, pardon mieszkańców, pardon wyborców, bo podejrzewam, zę może z 10% podaje prawdziwe powierzchnie... ale chyba żaden na spowiedzi nie uznaje tego za warte opowiedzenia :-)
 
2013-10-02 13:06:36
Roman: No i jak w Polsce ma być dobrze gdy w RIO pracują tacy ignoranci. Ludzie patrzcie zawsze na dobro publiczne. Tylko u nas można tak interpretować prawo....co? każda gmina będzie raz w roku przy zmianie stawek gonić wszystkich mieszkańców do urzędu aby zmienić deklarację. Kto w tym Gdańsku robi w RIO. Chore.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25