facebook RSS # #

25.05.2019 02:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2013-12-20 13:01       aktualizacja: 2013-12-22 17:28       WIADOMOŚCI
  A A A

Ciężar ziemi. Ryszard Brejza chce praw powiatu dla miast powyżej 50 tys.

Ciężar ziemi. Ryszard Brejza chce praw powiatu dla miast powyżej 50 tys.
Ryszard Brejza
Fot.PAP/T.Żmijewski
Zmiany w podziale administracyjnym kraju ułatwiłyby wiele spraw – uważa prezydenta Inowrocławia Ryszard Brejza.

- Od początku swojej prezydentury konsekwentnie dążę do przeprowadzenia zmian w podziale administracyjnym kraju, co ułatwiłoby wiele spraw, nie tylko w zarządzaniu Inowrocławiem – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP prezydent Inowrocławia.

Miasto ubiega się o zmianę przepisów, która pozwoli miastom liczącym powyżej 50 tys. mieszkańców uzyskać status miasta na prawach powiatu.

Jak przekonuje Ryszard Brejza, w obecnym stanie prawnym starania o to są bezskuteczne.

Według prezydenta Inowrocławia powoduje to szereg problemów - czyni niewykonalnym walkę z bezrobociem, nie pozwala prowadzić spójnej polityki oświatowej, czy skutecznie zarządzać drogami, gdyż niektóre zadania są w kompetencji starosty.

- Mieszkańcy Inowrocławia czują się wykluczeni z Rzeczpospolitej Polskiej, bowiem sytuacja ta przypomina chłopa pańszczyźnianego – tak jak on był przywiązany do ziemi, tak my jesteśmy przywiązani do powiatu ziemskiego, w którym nie chcemy być – krytykuje stan rzeczy Ryszard Brejza.

Jego zdaniem w podobnej sytuacji do Inowrocławia jest około 20 miast w Polsce.

Według przedstawicieli Związku Miast Polskich wprowadzenie sugerowanego przez Inowrocław rozwiązania pozwoli uniknąć dublowania się decyzji administracyjnych (np. „podwójne” domy kultury, biblioteki).
Na ostatnim posiedzeniu związku zdecydowano, że propozycja zostanie przedstawiona na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jako wniosek ZMP.

Realizacja postulatu wiąże się z koniecznością zmiany ustawy o samorządzie powiatowym. Tymczasem ustawa ma zostać znowelizowana przy okazji prac nad „uelastycznieniem” funkcjonowania JST, co jest głównym założeniem tzw. ustawy samorządowej, która powstaje w resorcie administracji i cyfryzacji.

Projekt ustawy zakłada uregulowanie kwestii związanych z łączeniem się powiatów w większe jednostki, czy stworzenie podstaw prawnych do tworzenia i funkcjonowania placówek wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej powiatowych jednostek organizacyjnych.

Inowrocław chce, aby w projekcie noweli znalazł się też zapis, który umożliwi uzyskanie przez tzw. miasta prezydenckie statusu miasta na prawach powiatu.

Jak podkreślono w komunikacie ZMP, propozycja ma na celu wprowadzenie oczekiwanego przez mieszkańców tych miast rozwiązania opartego na modelu „jedno miasto – jeden gospodarz”.

/kic/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25