facebook RSS # #

27.04.2018 01:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-03-06 15:34       aktualizacja: 2014-03-06 16:56       WIADOMOŚCI
  A A A

Sygnał pauzy. Joanna Kluzik-Rostkowska nie podjęła decyzji w sprawie KN

Sygnał pauzy. Joanna Kluzik-Rostkowska nie podjęła decyzji w sprawie KN
Fotolia

Joanna Kluzik-Rostkowska nie podjęła jeszcze decyzji dotyczącej dalszych losów projektu zmian w Karcie nauczyciela - informuje resort edukacji.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej od początku urzędowania wszystkie swoje działania koncentruje na wprowadzeniu darmowego podręcznika dla najmłodszych uczniów. I samorządy, i nauczyciele dopytują jednak o gotową już nowelizację Karty. Po dymisji minister Krystyny Szumilas projekt dostał „sygnał pauzy".

Na początku tygodnia minister pojawiła się na posiedzeniu zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego, gdzie odpowiadała m.in. na pytania o tę ustawę.

- Po trzech miesiącach pracy w MEN mam przeświadczenie, że jest to dokument, który się w dużym stopniu zużył. Uważam - ale na pewno nie będę tego robiła w tej chwili, ponieważ nie mam na to czasu - że każdy następny minister edukacji po wyborach powinien spokojnie zastanowić się, na czym polega specyfika zawodu nauczyciela i powinien powstać nowy dokument - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska, o czym informuje „Głos Nauczyciela". - Na pewno kampania wyborcza nie jest dobrym czasem, żeby nad tym dokumentem pracować, ponieważ będzie on podlegał upolitycznieniu - podkreśliła.

W połowie lutego o potrzebie „remontu generalnego" w statusie nauczycieli minister edukacji rozmawiała z przedstawicielami samorządów.

- Pani Minister porównała kosmetyczną korektę Karty Nauczyciela do skrobania zacieków na ścianie. Pytała, więc czy nie lepiej - zamiast dokonywać drobnych zmian w Karcie Nauczyciela - powrócić do rozmów na temat napisania nowej regulacji dotyczących pragmatyki zawodowej nauczycieli - relacjonuje Marek Wójcik w „Warto wiedzieć".

Samorządowcy, choć Kartę najchętniej by zlikwidowali (ci radykalni) lub napisali od nowa (umiarkowani), wolą jednak sprawy nie odwlekać i czekają na wprowadzenie w życie choćby niewielkich ale realnych zmian. Zwłaszcza że są one już gotowe i zostały wynegocjowane w toku licznych spotkań trójstronnych.

 - Minister Kluzik-Rostkowska zadeklarowała, że projekt ten wyjmie z szuflady i proces legislacyjny przyspieszy w najbliższych miesiącach. Celem miałby być wejście w życie nowelizacji z dniem 1 stycznia 2015 roku - informuje Marek Wójcik.

Kiedy zatem można spodziewać się wznowienia prac nad Kartą?

- Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska analizuje projekt zmian w Karcie nauczyciela, przygotowany w MEN przed objęciem przez nią stanowiska. Decyzja dotycząca dalszych losów legislacyjnych tego projektu jeszcze nie zapadła - informuje oficjalnie MEN.

Opracowany przez minister Krystynę Szumilas projekt zakłada m.in. zaostrzenie przepisów dotyczących urlopów na poratowanie zdrowia, zmianę sposobu rozliczania środków na wynagrodzenia nauczycieli czy likwidację niektórych przywilejów socjalnych.

Kwestią sporną, na którą nie chciały się zgodzić ani samorządy, ani związki zawodowe było przeniesienie do gmin komisji dyscyplinarnych i nadawania stopnia nauczyciela dyplomowanego. Z tego, jak już wiadomo, resort na pewno się wycofa.

aba
Serwis Samorządowy PAP


 
KOMENTARZE: 17 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2014-04-04 14:57:29
nauczyciel: Ludzie widać, że nie macie pojęcia o zawodzie nauczyciela!
Szkoda obijać język o zęby .Z niewykształconą sferą nie ma o czym dyskutować!
 
2014-03-20 09:20:41
kula: Do Pani Minister Edukacji. Proszę przeczytać komentarze na tym forum, i przeliczyć je na poparcie polityczne w najbliższych wyborach parlamentarnych. Ma Pani gotową odpowiedż. Likwidacja tego gniota pod tytułem Karta Nauczyciela przyniosłaby PO na pewno kilka pkt. procentowych poparcia więcej.Słuchając wiecznych biadoleń nauczycieli o ich stresie, poświęceniu itd. ogarnia mnie śmiech. Proszę mi powiedzieć czy nauczyciel np. historii musi się codziennie przygotowywać do prowadzenia lekcji w domu. Oczywiście że nie, ponieważ bazuje na wiedzy, która jest niezmienna i ma ją przyswojoną (no chyba żeby się co chwilę okazywało iż np. pod Grunwaldem Polacy nie walczyli z Krzyżakami a ze Szwedami a Polakami nie dowodził Jagiełło tylko Bolesław Krzywousty itd.). Zapraszam całe grono nauczycieli do spróbowania pracy w innych zawodach.
 
2014-03-12 08:10:19
999: Pani Minister Edukacji, czy nauczyciele to jakaś grupa specjalnej troski, że tak bardzo potrzebuje aż takiej otoczki socjalnej? Przecież Ci ludzie mają wykształcić i wychować następne pokolenie a jak maja to zrobić jak sami potrzebują aż takiej "opieki"?! Może powinno się dokonywać bardziej szczegółowe selekcji w doborze osób do tego zawodu-nie tylko pod kątem posiadanej wiedzy ale także (i równorzędnie) pod kątem predyspozycji osobowościowych, bo na kwalifikacje składa się coś więcej niż tylko dyplom ukończenia uczelni
 
2014-03-12 08:00:16
Łukasz: Ludzie, to przecież niejednokrotnie dziś niepełnosprawni mają mniejsze zabezpieczenie socjalne na rynku pracy niż nauczyciele!!!
 
2014-03-12 07:54:08
fobia: Jak tak czytam te posty to nasuwa mi się myśl, że ludzie którzy wybierają zawód nauczycieli muszą być strasznie słabi psychicznie i być może jeszcze mają jakieś inne powody natury osobistej skoro tak bardzo potrzebują takiej otoczki socjalnej związanej z tym zawodem i kurczowo się tego trzymają. Smutne to poniekąd bo to właśnie tym ludziom powierzamy nasze dzieci i młodzież do wychowania (do tego jak się nie mylę służy dodatek wychowawczy) i wykształcenia
 
2014-03-11 19:58:55
pryk: @robi - te 0,5% w zależności od wielkości szkoły/placówki to od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie dodatkowych środków na dokształcanie, a obowiązek odkształcania ma większość pracowników, tylko im nikt nic nie dopłaca. Dodatkowo nauczyciel może wnioskować o takie ułożenie planu aby miał jeden dzień w tygodniu bez lekcji. Dodaj do tego środki zewnętrzne, na przykład kończący się, PO KL gdzie dwa działania skierowane są wyłącznie na poprawę jakości oświaty a działanie 9.3 wyłącznie na kształcenia kadr oświaty. Fundusz zdrowotny to kolejne dodatkowe środki. Dla nauczycieli. Nauczyciel może skorzystać z urlopu od początku lipca do ostatniego tygodnia sierpnia - pisząc 15 sierpnia mijasz się z prawdą. Rodzice bardzo rzadko wyjeżdżają z dziećmi w czasie roku szkolnego - jak masz dane mówiące coś innego to chętnie się z nimi zapoznam. Moja wiedza, wsparta danymi GUS, mówi mi coś innego. Aby poznać jak jest w innych zawodach wystarczy zatrudnić się w innym zakładzie niż szkoła, spróbuj, na razie piszesz o czymś czego nie znasz. Ja wiem jak się pracuje w szkole, wiem jak się prowadzi własną działalność, wiem jak się pracuje na etacie. Możesz to powiedzieć o sobie?
A na koniec, weź w rękę kartkę papieru i zrób sobie listę przywilejów nauczycieli, ściągę masz w tym wątku. Może wtedy zrozumiesz.
 
2014-03-11 14:22:32
robi: Do pryk fundusz na dokształcanie to 0,5 % funduszu płac.Zazwyczaj nauczyciele, którzy są zobowiązani do stałego dokształcania otrzymują do 50 % kosztów studiów podyplomowych - bez dojazdów i pobytu. Fundusz zdrowotny to bardzo niewielkie pieniądze - na kilkudziesięciu pracowników ok. 1000 zł. Rodzice mogą w każdej chwili skorzystać z urlopu i bardzo często wyjeżdżają z dziećmi w czerwcu lub innym dogodnym terminie. Nauczyciel musi skorzystać z wypoczynku po pierwszych dniach lipca i do 15 sierpnia. Czy są to rozpasane przywileje? Moim zdaniem nie, ale wystarczy zatrudnić się w szkole, aby z nich korzystać pełnymi garściami. Brakuje na przykład inżynierów - nauczycieli przedmiotów zawodowych.
 
2014-03-11 09:30:26
pryk: @robi
- liczysz godziny zegarowe czy lekcyjne? poza nauczycielami pracownicy są rozliczani z godzin zegarowych.
- a kiedy urlop może wziąć rodzic dziecka realizującego obowiązek szkolny lub nauki? w dowolnym czasie? Szkoda, że tylko wybrańcy KN moją taki przywilej. Bardzo oderwałeś się od rzeczywistości, oj bardzo.
- inne przywileje o których raczyłeś łaskawie zapomnieć: fundusz na dokształcanie (jako procent funduszu płac, który musi zabezpieczyć organ prowadzący), fundusz na pomoc zdrowotną (jw.), wynagrodzenie wypłacane z góry przed świadczeniem pracy,
- i zapraszam nauczycieli do innej pracy aby sprawdzili jakie jest nagromadzenie stresu, intensywność pracy, wysiłek w innych zawodach.
 
2014-03-11 09:24:47
mirka: do robi-jeżeli podwójny odpis ma rekompensować konieczność spędzania urlopu w tzw. "wysokim" sezonie, gdy wypoczynek jest znacznie droższy to powinien się należeć też wszystkim rodzicom, których dzieci uczęszczają do szkoły bo też nie mogą planować wczasów w innym sezonie niż przerwa wakacyjna w szkole. A co do stresu, to występuje on w większości zawodów i pani na kasie też pracuje w stresie
 
2014-03-11 08:29:25
robi: Do Mirki. Na całym świecie nauczyciele pracują przy tablicy od 15-16 do dwudziestu kilku godzin. Jeśli pracują więcej otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Nauczyciel pracuje 40 godzin, w tym przy tablicy 18 +1 lub 2 godziny karciane. Intensywność pracy, nagromadzenie stresy, wysiłek narządu głosu nie pozwalają na inne rozwiązania. Można zazdrościć nauczycielom, dziennikarzom Teleekspresu, czy paniom "pogodynkom", że pracują tylko kilka minut dziennie, ale tak jak nauczyciel muszą się przygotować do pracy i poradzić ze stresem. Co do udpz - jest to "przywilej", z którego korzysta niezbyt wielu nauczycieli i powinien być zmieniony. Zwiększony odpis - nie znam jego źródła, ale kiedyś podawano, że to rekompensata za konieczność spędzania urlopu w tzw. "wysokim" sezonie, gdy wypoczynek jest znacznie droższy. Jakoś tych przywilejów skromnie.
 
2014-03-10 16:44:03
mirka: do robi-roczny udpz finansowany jest w całości z budżetu gminy a nie przez nfz mimo, że od każdej dośc wysokiej pensji zatrudnionego nauczyciela gmina odprowadza składki zdrowotne do zus i dodaj do przywilejów płynących z KN niczym nieuzasadniony podwójny obowiązkowy odpis na zfśs od każdego nauczyciela i wypłata każdemu z nich w jednakowej wysokości (sprzecznie z ustawą o zfśs) świadczenia urlopowego z tego funduszu w wysokości całego odpisu podstawowego dla pozostałych pracowników. Do niebagatelnych przywilejów płynących z KN zaliczyć też można wypłatę nauczycielom wynagrodzenia po przepracowaniu jedynie pensum zamiast 40h/tygodniowo, bo nikt ich nie rozlicza z obowiązku wypracowania normy-chciałabym mieć te Twoim zdaniem niewielkie przywileje, tylko mój pracodawca jakoś nie chce mi ich zagwarantować, mimo że też pracuję w placówce oświatowej tylko że nie jestem zatrudniona na KN a na KP
 
2014-03-10 13:00:26
robi: Jeśli się nie mylę - mianowani pracownicy samorządowi zachowali swoje przywileje i tyko nowych ich pozbawiono.Nie jestem jednak tego pewien. Ogromnej rzeszy nauczycieli już zabrano wcześniejsze emerytury, a mundurowym i górnikom pozostawiono ze względu na prawa nabyte. KN to nie jakieś gigantyczne przywileje. Najlepiej je wypunktować. Wtedy pozostanie dodatek wiejski i udpz.
 
2014-03-10 12:53:35
Mirka: do AK-nauczyciele to wpływowy elektorat ale rodzice uczniów jeszcze większy a ich jest znacznie więcej niż nauczycieli, bo w szkole jest więcej uczniów niż grona pedagogicznego a prawie każdy z nich ma po 2 rodziców i to głównie ten elektorat będzie oceniał wydolność działania kandydatów na prezydentów, posłów, burmistrzów czy wójtów
 
2014-03-10 07:49:59
AK: Kpina z samorządowców. Nie czarujmy się, przed wyborami parlamentarnymi, czyli aż do 2015 nie będzie żadnych ważnych zmian w karcie, poza tym, że urlopu zdrowotnego będzie udzielał lekarz orzecznik. Tak mi się wydaje. Likwidacja wiejskiego nie wchodzi w grę, skrócenie wakacji także. Nauczyciele to zbyt wielki elektorat, zbyt wpływowy. Poza tym w sejmie też jest sporo nauczycieli. Naprawdę brak słów.
 
2014-03-07 12:36:02
Mirka: Przywileje wynikające z KN miały kiedyś za zadanie zachęcać nauczycieli do podejmowania pracy, ale w dzisiejszych czasach-nadmiaru nauczycieli na rynku pracy, naruszają zasady równego traktowania pracowników-np. w zakresie ZFŚS w jednej placówce oświatowej nierówno traktuje się pracowników chociażby ze względu z wymuszony KN podówjny odpis na zfśs na każdego nauczyciela i wypłacanie wszystkim nauczycielom świadczenia urlopowego z tego funduszu w jednakowej dla wszystkich wysokości odpisu podstawowego (1094zł) bez zachowania zasad wynikających z ustawy o zfśs (w zróżnicowanej wysokości ze względu na sytuację rodzinną, majątkową, itp.) a do pozostałych pracowników stosuje się już tylko minimalny odpis i świadczenia wypłacane są zgodnie z ustawą o zfśs. Takie niesprawiedliwe zróżnicowanie nie ma żadnego uzasadnienia
 
2014-03-07 08:27:48
EF: Rozumiem, że w tym rządzie nie ma ciągłości w pracy. Czy to, że jedna Pani Minister zastępuję inną Panią Minister oznacza, iż zobowiązania wcześniej podjęte nie obowiązują?
 
2014-03-06 17:42:30
Kaśka: nad wycofaniem przywilejów związanych ze statusem samorządowego pracownika mianowanego Minister Administracji długo sie nie zastanawiał, tylko to zrobił ale do wycofania nieżyciowych i dyskryminujących w dzisiejszych czasach przywilei dla nauczycieli wynikających z komunistycznej KN to MEN potrzebuje d.dużo czasu na przemyslenia-czyżby Minister Administracji był bystrzejszy i sprawniejszy w tych sprawach od MEN?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25