facebook RSS # #

18.07.2019 20:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-03-07 14:40       aktualizacja: 2014-03-07 18:35       WIADOMOŚCI
  A A A

Kodeks, nie karta. W szkołach mogą pojawić się asystenci nauczycieli

Kodeks, nie karta. W szkołach  mogą pojawić się asystenci nauczycieli
Fotolia

Zamiast osób wspierających nauczycieli w szkołach podstawowych mają pojawić się asystenci nauczycieli, zatrudniani na podstawie Kodeksu pracy - taką zmianę do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zaproponowała w czwartek sejmowa podkomisja.

Projekt nowelizacji autorstwa Platformy Obywatelskiej zakłada możliwość zatrudniania w szkołach osób wspierających pracę nauczycieli. Podczas omawiania projektu przez sejmową podkomisję Domicela Kopaczewska (PO) zaproponowała, by określenie "osoba wspierająca" zostało zastąpione określeniem "asystent nauczyciela".


Jak tłumaczyła, chodzi o to by było jasno zaznaczone, że chodzi o zupełnie nową kategorię osób pracujących w szkołach.

Nadal bowiem w projekcie zostały zapisy, zgodnie z którymi osoby takie będą musiały mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciel uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne. Będą jednak zatrudniana przez samorządy na podstawie Kodeksu pracy (a nie jak nauczyciele na podstawie Karty nauczyciela). Wynagrodzenie ich nie będzie mogło być wyższe niż to, które otrzymuje nauczyciel dyplomowany.

Przeciwko tym zapisom, niezależnie od tego jak określana jest osoba pomagająca nauczycielowi, jest opozycja i nauczycielskie związki zawodowe, choć zaznaczają, że nie negują samej idei wsparcia nauczycieli pracujących z najmłodszymi uczniami. Krytykują proponowany sposób ich zatrudniania.

Artur Ostrowski (SLD) ostrzegał, że może to w przyszłości spowodować, że nauczyciele będą zastępowani przez osoby wspierające. Marzena Machałek (PiS) i Marzena Wróbel (SP) oceniły, że proponowana regulacja prowadzi do nierównego traktowania osób o takich samych kwalifikacjach, pracujących w tej samej szkole.

"Mam jedno krótkie pytanie: czy lepiej będzie jak nauczyciel, który ma wykształcenie i kwalifikacje był bezrobotny? Przecież ta nasza ustawa powstaje też po to, aby nauczycielom, którzy są na bezrobociu umożliwić podjęcie pracy" - odpowiedziała im Danuta Pietraszewska (PO).

Machałek zaproponowała, by w miejsce "osób wspierających" do projektu wpisać "nauczycieli wspierających" zatrudnionych zgodnie z Kartą. Wróbel proponowała zaś, by w ogóle wykreślić z projektu zapisy o osobach wspierających nauczyciela. Obie poprawki zostały odrzucone przez podkomisję.

Dyskusja dotyczyła też tego, czy osoba pomagająca nauczycielowi będzie mogła tak jak on uczyć dzieci przy tablicy, czy tylko opiekować się nimi i pomagać w przygotowywaniu do zajęć. Według PO i MEN zapisy projektu wskazują na to drugie. Zdaniem opozycji i związkowców, nie wynika to bezpośrednio z projektu.

Koszty zatrudnienia nowych osób do pracy w szkołach mają być sfinansowane z trzech źródeł: z subwencji oświatowej przyznawanej samorządom z budżetu państwa, ze środków UE na lata 2014-2020, a także z funduszu pracy (w części dotyczącej promocji zatrudnienia).

Projekt dotyczy też możliwości odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z nim, rodzice będą mogli na podstawie opinii psychologa zrobić to, a nawet cofnąć dziecko do zerówki, gdy we wrześniu rozpocznie ono już naukę. Będą mogli zrobić to do 31 grudnia.


Obecnie decyzję o odroczeniu nauki w pierwszej klasie podejmuje dyrektor szkoły na wniosek rodziców i po przedstawieniu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Projekt zakłada, by o odroczeniu przesądzała sama opinia psychologa i wola rodziców.

W czwartek posłanka Machałek zaproponowała pójście jeszcze o krok dalej. Złożyła poprawkę, zgodnie z którą nie byłaby w ogóle konieczna opinia poradni, a wystarczałaby sama wola rodziców. Zmiana ta nie zyskała poparcia podkomisji.

Projekt zakłada też, że w świetlicach szkolnych nie będzie mogło przebywać więcej niż 25 uczniów. Proponowane przepisy mają też ułatwić rodzicom prowadzenie edukacji domowej. Do tych zapisów posłowie nie zgłosili żadnych uwag.

Podkomisja wprowadziła za to do projektu poprawki dotyczące przyjmowania do przedszkoli i szkół dzieci cudzoziemców. Usuwają one lukę prawną, która pojawiła się w wyniku równoległego nowelizowania w ub.r. ustawy o systemie oświaty w zakresie rekrutacji oraz ustawy o cudzoziemkach.

Sprawozdanie podkomisji będzie w przyszłym tygodniu przedmiotem prac połączonych sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. (PAP)


TAGI: EDUKACJA , PRAWO
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2014-03-13 17:04:35
abc: Co to za grupa ludzi Ci nauczuyciele, że nawet do podstawowego świadczenia pracy (prowadzenia lekcji w ramach pensum) potrzebują dodatkowej pomocy i opieki? To sie już w głowie nie mieści, skąd wogóle taki pomysł?! A co taki asystent nauczyciela miałby robić-przygotowywać za nauczyciela materiał na lekcje? I z kim będzie współpracował skoro bedzie zatrudniony na KP z dobową normą świadczenia pracy w szkole przez 8h a nauczycieli od 4h w szkole już nie bedzie?
 
2014-03-10 08:46:37
ABBA: Nauczyciel wspierający, to zawsze nauczyciel z przywilejami z KN, a mniemam, iż ta osoba ma sprawować dodatkową opiekę nad uczniami, a w sporadycznych przypadfkach zastępować nauczyciela (za co ewentualnie powinna otrzymać dodatek do wynagrodzenia). Z drugiej jednak strony ile takich osób zamierza się zatrudnić i w jakim celu?
 
2014-03-08 12:59:27
Mirka: wogóle majwyższa pora zrezygnować z KN i wprowadzić KP dla wszystkich pracowników w szkole-zrobi się "zdrowiej" i z korzyścią dla uczniów
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25