facebook RSS # #

25.04.2018 16:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-05-29 10:48       aktualizacja: 2014-05-29 18:00       WIADOMOŚCI
  A A A

Transformacja. Rozmowa z Krzysztofem Głombem, szefem "Miast w Internecie"

Transformacja. Rozmowa z Krzysztofem Głombem, szefem
Fot. Stowarzyszenie Miasta w Internecie, na zdj. Krzysztof Głomb

Podczas konferencji "Miasta w Internecie" przedstawiciele MIR zaprezentują główne źródła finansowania projektów, w ramach których można realizować nowe systemy informatyczne.

Tegoroczna, 18. edycja Konferencji "Miasta w Internecie" zapowiada się ciekawie nie tylko ze względu na bardzo aktualny program i grono zaproszonych ekspertów, ale także z powodu terminu, w którym się odbędzie...


- Tak, przed nami rzeczywisty start nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej, a gdy do Gdańska zjadą uczestnicy konferencji, będziemy znać już nowy rozkład sił w Parlamencie Europejskim i podstawowe decyzje dotyczące finansowania cyfrowego rozwoju Polski do roku 2020. Ta europejska perspektywa w tym roku ma szczególne znaczenie.


Ale ważniejszy jest polski kontekst cyfrowej transformacji. Postaramy się zaprezentować uczestnikom konferencji kompleksowy, najbardziej aktualny i wiarygodny obraz tego, jak pod wpływem inwestycji w rozwiązania teleinformatyczne zmienia się polski sektor publiczny: administracja publiczna, system ochrony zdrowia, edukacja.


Każdy samorządowiec - uczestnik 18KMWI będzie miał unikalną okazję wyrobić sobie pogląd na to, jak zaplanować swoje inwestycje w najbliższym okresie, gdzie znajdzie na nie pieniądze, co uznać za szczególne inspiracje. 


Rozpoczyna się nowa perspektywa budżetowa, wydaje się zatem, że z tego "pakietu" najświeższych informacji powinni skorzystać zarówno urzędnicy gmin, wójtowie, burmistrzowie, czy prezydenci, jak i marszałkowie i podległe im służby wojewódzkie.


- Zdecydowanie. Jednym z najciekawiej zapowiadających się punktów konferencji jest warsztat, podczas którego przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zaprezentują główne źródła finansowania projektów inwestycyjnych, projektów w ramach których można realizować nowe systemy informatyczne. Z drugiej strony dyskutować będziemy na temat tego, jak wygląda zdolność samorządów, by takie inwestycje prowadzić. Potencjał ten, co już wiemy, jest mocno ograniczony. Spróbujemy wskazać zatem najbardziej skuteczne sposoby pokonywania tych ograniczeń.


A co kryje się za hasłem warsztatu "Dyrekcja Generalna CONNECT przybywa do Polski"?


- To zapowiedź spotkania z wysokimi przedstawicielami tej dyrekcji, którzy z rzadka wizytują ważne wydarzenia dotyczące rozwoju cyfrowego w krajach członkowskich UE. Za takie uznali 18KMWI. Będziemy rozmawiać o tym, czy Komisja dobrze przygotowała tę perspektywę budżetową, oraz - z drugiej strony - czy Polska jest do niej dobrze przygotowana.


Ale przecież Komisji nie wolno komentować tego oficjalnie.


- Oficjalnie nie, ale nie pierwszy raz gościć będziemy przedstawicieli KE na Konferencji "Miasta w Internecie" i wiem, że taka dyskusja jest potrzebna obu stronom, że do takich analiz dochodzi.. Ten mechanizm zresztą działa w obie strony: podlegamy ocenom, ale polscy rozmówcy mają także okazję do przekazania swoich uwag i ocen pracy DG CONNECT. To ważny element debaty. Istotny jest także moment tej rozmowy -  w trakcie konferencji będzie już znane nazwisko głównego kandydata na Komisarza ds. Społeczeństwa Informacyjnego.


Ile "cyfryzacyjnych" pieniędzy będziemy mieć do wydania w latach 2014-2020?


- Tylko w jednym programie - Polska Cyfrowa - ponad 2 mld 250 mln euro, czyli ok. 10 mld złotych. A - moim zdaniem - tę sumę spokojnie możemy podwoić.


W jaki sposób?


- Poprzez programy regionalne, czy Program Operacyjny POWER, będący odpowiednikiem PO Kapitał Ludzki. O tym również będziemy rozmawiać w Gdańsku.


Analizując program konferencji, trudno nie spostrzec mocnych akcentów dotyczących bardzo szeroko rozumianej edukacji cyfrowej i polskiej oświaty.


- Powiem więcej. Jeszcze nigdy nie było ich tak wiele. Wspomnę jedynie o dwóch najważniejszych. Pierwszy to warsztat poświęcony standardom cyfrowej szkoły...


... czyli?


- Chodzi nam o przedstawienie takich modeli działania, takich minimów technicznych i organizacyjnych, które powinny cechować cyfrową szkołę. Mówię o szkole, która jest cyfrowym środowiskiem edukacji, a nie placówką z pojedynczymi pracowniami z komputerami i internetem. Po pierwsze, sieć musi być w całej szkole - dostępna dla wszystkich nauczycieli i wszystkich uczniów. Po drugie, trzeba jasno postawić kwestię narzędzi pracy dla nauczyciela. Przecież od pracownika warsztatu samochodowego nie oczekujemy, że będzie korzystać z kupowanych przez samego siebie narzędzi, czy urządzeń diagnostycznych. Dlatego - według mnie - zupełnie naturalne jest oczekiwanie, by zapewnienie tabletu, czy laptopa dla nauczyciela było obowiązkiem systemu oświaty, a nie samego pedagoga...


... ale dzisiaj tak jest.


- Niestety. Dlatego warto rozmawiać o tym, jak do tego doprowadzić, co trzeba zrobić, by to zmienić.


A co trzeba zrobić?


- Pierwszy, sprawdzony w wielu krajach pomysł, to ściślejsza współpraca z operatorami. Dlaczego szkoły nie miałyby kupować usługi dostępu do Internetu mobilnego razem z tabletem, czy laptopem, do niej przypisanym? Przecież taką ofertą dla osób prywatnych dysponuje nią każdy operator! Dlaczego nie miałby takiej przygotować dla tysięcy nauczycieli, gdyby z podobną inicjatywą wystąpiłby Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z samorządami. Warto taki model współpracy przetestować. Moje Stowarzyszenie  dysponuje już pewnymi analizami na ten temat.  


Ale nie jest to tanie...


- Oczywiście, że jest to koszt, czy aby jednak oszczędzanie na edukacji to jest dobry pomysł na rozwój państwa? Tym bardziej, co warto podkreślić: traktujemy nauczycieli wyjątkowo, a nie nadprogramowo, nie udostępniając im narzędzi pracy, co jest regułą w każdym innych zakładzie pracy. Czym nauczyciel różni się od urzędnika, który obowiązkowo dysponuje komputerem od pierwszego dnia swojej pracy? 


A drugi ważny element edukacyjny?


- To sesja poświęcona ocenie projektów, których realizacja już się zakończyła. Niezwykle ważne dla przyszłości jest wyciągnięcie wniosków zarówno z tych dużych - regionalnych i lokalnych projektów, które doprowadziły do powstania w wielu miejscach nowej infrastruktury technicznej i ułatwiły dostęp do Internetu, jak i tych małych. Trzeba wyciągnąć z nich naukę, by uniknąć błędów, które popełnione zostały w ciągu ostatnich sześciu lat.


"Miasta - czarne konie nowej perpektywy finansowej" - ten warsztat jest według mnie dowodem na to, że warto wyciągać wnioski.


- Z rozdziału środków na lata 2014-2020 wynika to wyraźnie, zresztą wpływ na sformułowanie tego priorytetu europejskiej polityki miał dr Jan Olbrycht, polski eurodeputowany, który będzie gościem 18KMWI. W poprzedniej perspektywie finansowej przewidziano zbyt mało pieniędzy na projekty budujące potencjał miast. Dziś mapa priorytetów się zmieniła i środków jest więcej, szczególnie dla ośrodków metropolitalnych, czy stolic subregionów. Takie miasta do 2020 roku będą mieć zdecydowanie większe szanse na pieniądze przeznaczone na projekty kreujące ich innowacyjną tkankę. Nie ulice, chodniki, drogi i ronda, ale inwestycje rozwijające potencjał i nowe miejsca pracy: np. inkubatory przedsiębiorczości i instytucje nastawione na dynamizowanie miejskiego rozwoju w duchu smart cities.


Myślę, że na koniec warto przedstawić kluczowych prelegentów 18. Konferencji "Miasta w Internecie".


- Swoją obecność w Gdańsku zapowiadają dr Rafał Trzaskowski - minister administracji i cyfryzacji, Paul Timmers - szef dyrekcji zajmującej się elektroniczną administracją, integracją cyfrową, e-zdrowiem, czyli społecznym zastosowaniem technologii informacyjnych. Będziemy gościć także prof. Danutę Hübner - przewodniczącą Komitetu Rozwoju Regionalnego w kończącym swą kadencję Europarlamencie. Prof. Hübner podczas konferencji zostanie uhonorowana Honorowym Członkostwem  Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" (pozostali członkowie honorowi SMWI to: prof. Gareth Hughes, prof. Michał Kleiber, prof. Roland Traunmüller). Wiele obiecuję sobie również po konferencyjnym wystąpieniu członka PAN, prof. Wojciecha Cellarego, który przedstawi strategiczną wizję zmiany sposobu obsługi Polaków przez administrację dzięki przetwarzaniu w chmurze obliczeniowej.18. Konferencja "Miasta w Internecie" odbędzie się 11-13 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Szczegółowe informacje o warunkach udziału znaleźć można na stronie
http://18.kmwi.pl/  oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/miastawinternecie?fref=ts.


 


Artykuł nadesłany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie


 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25