facebook RSS # #

10.12.2018 15:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-07-30 16:59       aktualizacja: 2014-07-30 18:41       WIADOMOŚCI
  A A A

Pole dla weta. Prezydent nie podpisał noweli ustawy o ochronie gruntów

Pole dla weta. Prezydent nie podpisał noweli ustawy o ochronie gruntów
Według prezydenta nowelizacja
zagrażałaby ładowi przestrzennemu
Fotolia

Prezydent zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, likwidującą nadzór resortu rolnictwa nad odrolnianiem najbardziej żyznych gruntów.


Według prezydenta nowelizacja zagrażałaby ładowi przestrzennemu i mogłaby prowadzić do degradacji krajobrazu.


"Prezydent RP Bronisław Komorowski skierował do ponownego rozpatrzenia przez Sejm nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, likwidująca nadzór ministerstwa rolnictwa nad odrolnianiem najbardziej żyznych gruntów o powierzchni do 5 tys. m kw. Przyjęcie nowelizacji zagrażałoby ładowi przestrzennemu oraz mogłoby prowadzić do degradacji polskiego krajobrazu" - podano na stronie internetowej prezydenta.


Zgodnie z obowiązującym prawem, aby przekształcić grunty rolne klas I-III na cele nierolnicze i nieleśne, wymagana jest każdorazowo zgoda ministra rolnictwa.


"Ziemie tych klas stanowią 25 proc. powierzchni gruntów ornych w Polsce. Obecne przepisy pozwalają skutecznie chronić najlepsze tereny pod uprawy i ograniczać nieuzasadnione wykorzystywanie ich do celów niezwiązanych z produkcją rolną" - dodano.


Przypomniano, że nowela nie uwzględniała wymogu, aby odralniany obszar był zwarty. W komunikacie oceniono, że mogło powodować to ryzyko rozproszenia nowych budowli i tym samym degradacji krajobrazu.


W komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta zwrócono uwagę, że Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w sobotę raporcie wskazała na niepokojące dane ws. wykorzystania m.in. gruntów rolnych do budowy farm wiatrowych.


"W ok. 40 proc. skontrolowanych gmin dochodziło do przypadków lokalizowania wiatraków na gruntach należących m.in. do radnych, burmistrzów, wójtów, czy też pracowników urzędów gmin – czyli osób, które jednocześnie w imieniu gminy uczestniczyły w podejmowaniu decyzji ws. miejsca inwestycji.


Te osoby po wprowadzaniu nowelizacji podejmowałyby również decyzje o wykorzystaniu gruntów najwyższych klas. Stwarza to ryzyko nasilenia negatywnych zjawisk opisywanych przez NIK" - wskazano w komunikacie.


Prezydent zamierza wystąpić z własną inicjatywą ustawodawczą, która w szczególnie uzasadnionych przypadkach umożliwi uproszczenie długotrwałej procedury odrolniania gruntów pod budowę domów i obiektów użyteczności publicznej – uproszczona procedura byłaby jednak wyjątkiem dla przypadków szczególnych, a nie regułą. 


Żal ministra rolnictwa


Minister Marek Sawicki żałuje, że prezydent Bronisław Komorowski zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych - stawierdza komunikat resortu rolnictwa. W opinii ministra Sawickiego prezydent uległ propagandzie PiS-u i mylnie kierował się jedynie kwestią inwestycji w wiatraki.


Minister podkreśla, że proponowane w ustawie zmiany podyktowane były możliwością udostępniania gruntów rolnych na terenach wiejskich na inwestycje osadnicze, siedliskowe lub na prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie dzieciom rolników, które dziś statusu rolnika już nie mają.


- Na terenach miejskich można zakładać działalność gospodarczą lub budować dom, ponieważ Sejm ustawowo takie uprawnienia wprowadził. Natomiast na wsi, dziecko na terenie siedliska swojego ojca, bez uzyskania zgody ministra na zmianę przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze, nie będzie mogło takich inwestycji robić. Jest to konstytucyjne ograniczenie możliwości rozwojowych i inwestycyjnych dzieci rolników, które chcą pozostać i żyć na wsi – podkreśla minister Sawicki.


Stanowisko PSL


Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL, partii, która przygotowała nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, w przesłanym w środę PAP stanowisku ocenił, że prezydent wetując ustawę "wykazał się totalnym niezrozumieniem dla spraw polskiej wsi i lokalnej przedsiębiorczości". "Prezydent związał ręce samorządowcom i przedsiębiorcom, wyrządził szkodę polskim rodzinom chcącym wybudować własny dom. Przyjmujemy decyzję prezydenta z ogromnym zaskoczeniem i oceniamy ją negatywnie" - dodał.


Kosiński zapowiedział, że jego partia będzie zabiegała w Sejmie o odrzucenie weta prezydenta.


W uzasadnieniu do noweli wnioskodawcy wskazywali, że obecne przepisy przyniosły negatywne skutki dla planowanych inwestycji budowlanych na tych terenach.

Według nich obowiązujące prawo powoduje też problemy z uchwalaniem i wykonywaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach wiejskich i podmiejskich czy uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy na obszarach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

(PAP)


Czytaj też Do pół hektara. Posłowie PSL chcą ułatwić odrolnienie gruntów klas I-III. Pod tym tekstem znajdują sie komentarze z naszego Forum Rolnego.
 
KOMENTARZE: 30 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2015-02-24 10:08:39
tAJKA: NO JUZ prezydent MA NASZE GLOSY , TO PRZESZKODA I ZAKAŁA DLA LUDZI NA WSI( I NIE TYLKO),
 
2014-09-24 17:18:22
Marek Skomorowski: Witam! Działek budowlanych z warunkami zabudowy dla chętnych do pobudowan9ia wymarzonego swojego domku mamy w Polsce więcej, jak zapotrzebowanie oczekuje. Z wiadomych przyczyn 5 molinowa rzesza Polaków pracuje z granicą kraju, gdzie większość nie wróci już nigdy do rodzinnych stron ziemi, przyczyny są trzy: 1 Płace za wykonana prace; 2 System emerytalny, gdzie Polski jest jak żart z komiksu dla Anglików, Belgów i innych kolejna kompromitacja naszego Rządu i kraju; 3.Opieka socjalna Polska, przy wyżej wymienionych krajach "0" pozostawię bez komentarza. Politykę gospodarczą Państwa kształtuje Rząd oraz parlament, który uchwala odpowiedzenie ustawy zgodnie z wolą większości parlamentarnej.To też większość postów zawartych na stronie samorządowej powinno być kierowane do parlamentarzystów lub wspierać należy przyszłych kandydatów do sejmu, nie uwikłanych jak obecni powyższe procedery. Z poważaniem, dla wszystkich odwiedzających powyższą. stronę.
 
2014-09-24 10:58:36
Tajga: A ja dalej czekam,czy bede mogla sie budowac na wsi, Cala moja rodzinka( z 3 dzieci i męzem) chce zostac na wsi, ale na piecu u tesciów czy rodziców mieszkac nie bedziemy :( Tak zacheca sie młodych do pozostania na wsi
 
2014-09-24 10:06:27
lex: mi urzednik z gminy w zachodniopomor. poradził zeby kupic działke budowlana po niemieckiej stronie, bo po polskiej sie nie wybuduje
 
2014-09-24 09:58:15
UoOGRiL: mi w gminie powiedzieli, żebym zapomniał o budowie domu w Polsce i kupił działkę przy granicy po niemieckiej stronie - tam wybuduje dom dla rodziny bez problemu, komu słyzy weto prezydenta?
 
2014-09-22 21:13:49
desperat : wróciłem z Anglii kupiłem działeczkę 30 arów trzeciej klasy na której miał stanąć wymarzony domek i co działka idzie na sprzedasz ja wracam do Anglii.
 
2014-09-22 18:00:36
P.: wola: polityka jest okrutna "interesy", dla przykładu opisywana na powyższych portalach słynna Gmina największa w tej części Polski w Województwie, gdzie wiadome iż doszło do przekształceń gruntów rolnych na budowlane w 2012roklu na masowa skalę z rażącym naruszeniem przepisów prawa dla czego, nikt w tej sprawie nie podejmuje żadnych kroków oby wróciły grunty do stanu pierwotnego z przed tzw.modernizacjami z pieniędzy Unijnych do oznaczenia gruntów "R" NIE "B". W dniu 12.08.2014roku na nieruchomości oznaczonej nr.ew.363/2 przy ulicy Zielonej 21 w Pokrówce w obrębie Gminy Chełm, miała miejsce o godz 10tej kontrola komisyjna z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Województwa lubelskiego na wniosek Teodozji i Kazimierza Z.Komisja orzekła iż, ich grunt wraca do stanu pierwotnego z oznaczenia "B" na " R" czyli, do działki jakie były w tym obrębie oznaczone do roku 2012 "rolne R" dla czego, pozostałe działki nie wracają do stanu pierwotnego? powinni się wszyscy domyśleć podpowiem tylko że, w wyborach samorządowych dla obrębu Gminy Chełm, Platforma Obywatelska nie wystawi żadnego kandydata na Wójta czy też radnych, domyślacie się dla czego, tak działa jeden z najbogatszych posłów Platformy Obywatelskiej z tego regionu? Pozdrowienia! Grzegorz.Nie mamy wyjścia! Czekamy do wyborów parlamentarnych Mieszkańcy Miasta Chełma i okolic wystawia właściwą ocenę Platformie Obywatelskiej i jej kandydatom.
 
2014-09-22 11:30:28
wiola: dlaczego uchylono art. 5b ustawy? zgodnie z którym przepisy ustawy nie stosowało się do gruntów rolnych i leśnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast. Gdzie jest równe traktowanie obywateli w zakresie wyłączenia gruntów. W związku ze zmianami od 2009 r. ustawa zezwalała, w tym momencie uchyla się art. 5 b, i decyzja o wyłączeniu w granicach miasta jest wymagana
 
2014-09-12 20:03:03
P.: Anna: Wybacz lecz jeszcze tak nie dawno słynna afera zawyżonych cen sprzedaży masowej gruntów w zachodnio pomorskim-mazurach itd po 50tys za hektar obco krajowcom.Rolniccy Polscy wychodzili na ulice iż, nie mogą kupi w Szczecinie blokowali ciągnikami ulice. O jakiej miejscowości mówisz po 300tys za hektar gdzieś pod Berlinem wybacz to już nie jest teren Polski.
 
2014-09-12 11:45:22
Anna: Do P od Anna:
Po pierwsze nie wiem gdzie mieszkasz, pewnie blisko białoruskiej granicy, ale u mnie za działkę hektarową, trzeba dać 300 tyś. , a nie 30 tyś, no chyba ,że kogoś stać na budowlaną za 100 tyś,.Po drugie wypowiedź czyta się ze zrozumieniem, a nie tylko z typową dla Polaków złośliwością, po trzecie w naszym pięknym kraju 2 osoby pracujące muszą mocno zacisnąć pasa i się poświęcić, by do czegoś dojść, widocznie ty nie musisz i nie masz się dla kogo poświęcić, a może nie musisz do wszystkiego dochodzić ciężką pracą swoich własnych rąk.
 
2014-09-10 20:59:03
P.: Do Ania: Polecam psychiatrę nie stronę samorządową, kupiła w trudnej sytuacji materialnej działkę rolną III klasy 0.30ha za 30 tys zł- w tej cenie kupuje się 1ha lub 2ha nikt nie jest idiotą znane są powszechnie ceny rynkowe gruntów rolnych.
 
2014-09-10 15:18:18
onn: kiedy to glosowanie ?
 
2014-09-10 14:11:18
Marek Skomorowski: Panie Prezydencie wszyscy piszą na forum zmieniono plan obrad nie będzie glosowania, Rząd poszedł po rozum do głowy lepiej późno jak wcale.Oburzenie społeczne w Miastach zaczyna nabierać na sile. Podatnicy Miast uczciwie pracowali ulokowali w nieruchomościach na ternie Miast olbrzymie pieniądze na chwile obecną zostali okradzeni bowiem nieruchomości nie są już w Miastach atrakcyjne jak i straciły przy tej skali wartość, liczoną w miliardach złotych.Skutkiem powyższego są zmiany klasyfikacji gruntów rolnych na budowlane, w 2012roku miały miejsce masowe przekształcenia gruntów w obrębie Gmin z rażącym naruszeniem przepisów prawa, na ścianie wschodniej (Polski) powszechnie zwanej Polską "B" inaczej III kategorii, co potwierdzają wpisy na PORTALU samorząd.pap.pl Do pół hektara posłowie PSL chcą ułatwić odrolnianie gruntów klasy I-III, jak i liczne sprawy w Sądach Administracyjnych Wojewódzkich jak i NSA w Warszawie.Obecny Rząd wpadł w pułapkę w chwili przyjęcia projektu z dnia 27.02.2012roku o zmianie ustawy- o ochronie gruntów rolnych i leśnych, kierowany do Pani Ewy Kopacz Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, następnie błędna decyzja poparcia powyższego projektu przez Donalda Tuska jak i Uchwalenie kontrowersyjnego projektu bez poprawek w 2013roku poz 503 ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Weto Prezydenta uchroniło Rząd przed dalszymi działaniami o charakterze przestępczym, są to fakty nie podważalne.Panowie posłowie właściciele nieruchomości na terenie Miast których doprowadzacie do ruiny powinni napluć Wam w twarz, będzie na powyższe czas myślę pojawicie się w sferze publicznej przez najbliższe 10 miesięcy, kupcie sobie ochraniacze na twarz.Druga Afera poi AMBER GOLD Jeszcze większa gratuluje!
 
2014-09-10 13:30:01
onn: kiedy to glosowanie ?
 
2014-09-10 11:19:27
Anna: Za zarobione z trudem i wielkim wyrzeczeniem pieniądze 30 tyś. (kosztem nowych ubrań, lepszego jedzenia dla dzieci) kupiliśmy działkę rolną (3 klasa), siedziba gminy- w tym roku urodziło nam się trzecie dziecko. Mieszkamy w po PGR-wskim bloku z wilgocią ok. 70-80 %. Mieszkanie zostało wyremontowane, co pochłonęło następne pieniądze , wilgoć i pleśń idą dalej. Najmłodsze dziecko (obecnie 7 miesięcy) ma już zdiagnozowaną astmę, podobnie i starsza dwójka w wieku przedszkolnym kaszląca na okrągło w domu, szczególnie po nocy. Chcielibyśmy się budować, aby wyprowadzić się z tych ciężkich dla nich warunków niestety dzięki Panu Prezydentowi nie będziemy mogli. Dzieci będą nam dalej chorować i popadać w jeszcze większą astmę, ale za to na naszych 10 arach będących obok innych domów ,,nie powstanie wiatrak". Płakać mi się chce, że rujnuje się życie rodzinom takim jak nasza.
 
2014-09-09 16:15:31
Marek Skomorowski: 2014-09-08 23:09:18KOMPLETNIE ZORBITA:Tak na marginesie, zdradziłaś się tym, postem Edytko- znamy się, mieszkasz w mieście w bloku mieszkalnym nie posiadasz własności gruntowej w obrębie wsi(Gminy) do tego, pracujesz w Starostwie Powiatowym. Pozdrawiam!
 
2014-09-09 15:50:16
Marek.Skomorowski: KOMPLETNIE ZORBITA; dziecko drogie wybacz, lecz nie wiesz co napisałaś. Komentarz z dnia 06.09.2014powstał w dniu ciszy wyborczej na terenie Polski dałem gafę za nim w ślad musiałem skorygować.Przy takich nieprowidowaniach karygodnych jakiej miały miejsce od 2012roku przy zmianie klasyfikacji gruntów wybacz lecz, nie jestem złodziejem jak znaczna większość mam prawo również wyrazić swą opinię na ten temat, dla czego nie zrzekniecie się tej darowizny od Rządu na szkodę celowa Mieszkańców Miast i ich nieruchomości, które w obecnym stanie prawnym są bez wartościowe inaczej mówiąc straciły na swej wartości, Proszę zapytać mieszkańców Miasta w danej sytuacji o opinię, myślę że większość napluje w twarz naszym posłom przy najniższej okazji do 10 miesięcy.
 
2014-09-08 23:09:18
KOMPLETNIE ZORBITA: Do Marek Skomorowski-gdy byś był apolityczny to nie wypowiadał byś się na temat PO. WIĘC NIE PISZ FARMAZONÓW!
 
2014-09-06 17:09:41
Marek.Skomorowski: Odnośnie zmiany układu politycznego jest to tylko moja sugestia myślę rozsądna. W dniu dzisiejszym jestem apolityczny nie wypowiadam się na temat poparcia dla żadnej z partii. Pozdrawiam!
 
2014-09-06 14:01:12
Marek Skomorowski: Polecam do poczytania ostatnie komentarze na forum: Do pól hektara posłowie PSL chcą ułatwić odrolnianie gruntów klasy I-III. CO DO POWYŻSZEGO WETA PREZYDENTA WYSOKI SZACUNEK- DOŚĆ DZIAŁAŃ ZE SZKODĄ CELOWĄ DLA SKARBU PAŃSTWA,GDY BY PRZY PODANIU RZĄDU DO DYMISJI: Platforma Obywatelska zwarła koalicji z inna partia jak PSL, najmądrzejsze posunięcie PO w sondażach pójdzie w górę, PSL zniknie ze sceny politycznej całkowicie afera gruntowa ich dobije.
 
2014-08-25 21:29:05
kotan: Mam nadzieje, ze przejdzie bo mam 30 arów działkę II klasy, na którą składa się droga dojazdowa, sad i kawałek ugoru nie uprawionego od 15 lat, i od kiedy podjąłem decyzje o budowie domu nie mogę tam nic zrobić, bo zmieniło się prawo, a planu zagospodarowania nie będzie jeszcze co najmniej 5 lat, bo gmina nie mam pieniędzy, i mimo, że po scalaniu gruntów te ziemie przeznaczono typowo pod zabudowy mieszkalne(drogi dojazdowe i główną, z przyznana już nawet nazwą)nie mogę tam nawet budy dla psa postawić.
 
2014-08-25 12:17:47
Luki: Własnie czekałem na podpisanie tej ustawy i tak czekam na mój wymarzony domek który miał powstac na tej działce klasy III i pewnie dalej sobie poczekam.Ja juz tez wiem na kogo nie bede głosował.
 
2014-08-20 17:57:09
AT: wiem na kogo napewno niebędę głosować!!!!!
 
2014-08-02 08:04:10
emigrantZkonieczności: Lobby Developerów Górą
 
2014-07-31 15:26:08
dociekliwy: "W uzasadnieniu do noweli wnioskodawcy wskazywali, że obecne przepisy przyniosły negatywne skutki dla planowanych inwestycji budowlanych na tych terenach. Według nich obowiązujące prawo powoduje też problemy z uchwalaniem i wykonywaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach wiejskich i podmiejskich czy uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy na obszarach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego." Problem w tym, że nowela wcale nie miała przywrócić zmiany przeznaczenia gruntów rolnych poprzez decyzje o warunkach zabudowy (zmiany miały się odbywać dalej wyłącznie poprzez plan zagospodarowania). Więc, albo wnioskodawcy nie wiedzą, co piszą w uzasadnieniu, albo PAP się myli.
 
2014-07-31 08:47:28
ja: PSL totalnie nie zrozumiało intencji prezydenta. Nie od dzisiaj wiadomo, że ustawa w brzmieniu proponowanym przez PSL powodowała liczne problemy, szczególnie z obchodzeniem przepisów (przypomnę: duże powierzchnie gruntów III klasy dzielono podziałami rolnymi na działki 0,3 ha i już nie była wymagana zgoda ministra dla pojedynczej działki). Może lepiej niech doprecyzują te przepisy, a nie próbują wstawić kolejny raz ten sam bubel. Na etapie prac w komisjach była wersja ustawy, która mówiła, że mają być obostrzenia, ale nagle przed III czytaniem w magiczny sposób tekst noweli zmienił swą treść.
 
2014-07-31 08:37:35
Maruda: Pan Sawicki zamiast byc zasmuconym niech wreszcie ruszy 4 litery i udrożni proces obslugi tych wniosków, nie widzę powodu, aby nie dał biedak rady, na co tu się tyle czeka? Jest wniosek, odpala jeden z drugim kompa, uruchamia aktualne zdjęcia satelitarne, wydaje decyzje. Przenieść tego do UW by nie można aby? Bliżej by mieli, niech sobie drony kupia :-) i wszystko będą widzieć bez żadnych wątpliwości co do aktualnego zagospodarowania, jak juz map cyfrowych nie umieją czytać. Zobaczy taki że to domek dla mieszkańca obok juz istniejących - zgoda od reki. Zobaczy, że to pod osiedle deweloperskie w środku pól, do którego gmina dołozy kilka mln złotych na infrastrukturę w szczerym polu - zgoda, jeśli wcześniej do ręki... Słuchając radia, oglądając tiwi a zwłaszcza co niektórych nagrań słuchając to tak się chyba odbywa? Jakby nie patrzeć to powinno trwac maks tydzień/dwa! Pewnie najpierw PSL wprowadził a potem im wyszło że trzeba przy tym się narobić (a tego to oni nie lubią, oj nie) to z marszu im przeszło... :-(
 
2014-07-31 07:42:54
jotka: Podzielam pogląd pana prezydenta w tej sprawie. W mojej gminie chłopi z PSL (w tym wójt) i ich przyd....cy już od lat obławiają się na odralnianiu najlepszych gruntów i dzieleniu ich na działki budowlane. Robią to nawet bez tej ustawy. Wystarczy im partyjny wpływ na decyzje od samej góry do samego dołu. Jak zniknęła nie mniej pazerna Samoobora, to PSL stracił wszelką miarę i nikim się już nie przejmuje. Szkodnictwo PSL na wsi jest niezmierzone.
 
2014-07-30 21:39:25
ehhhhhhh: Musze poprawic wypowiedzi niektórych osób odnosnie PSLu który to tak bardzo chce zmiany w ustawie. aktualne brzmienie tej ustawy wprowadzono w 2013 r. na wniosek PSL, ówczesna regulacja mówiła o pozwoleniu ministra na inwestycję na powierzchni powyzej pół hektara, PSL i reszta rzadu wprowadziła zmiane mowiąca o zgodzie ministra niezaleznie od powierzchni !!! (mowa o gruntach klasy I-III) Ktoś miał w tym interes zapewne a dodatkowo rzesza społeczeństwa słusznie pokrzywdzonego (zjadacze chleba tacy jak ja) burzyła się przeciw temu. Nagle tego samego roku po kulku miesiacach w sierpniu PSL chce wrócic do stanu poprzedniego. Gdyby nie PSL nie byłoby tego całego gowna !! Grunty mozna chronic, przed marketami, przed wiatrakami ale nie przed budową domu dla syna czy córki rolników, którzy otrzymuja taka działke za free, a to w naszym Państwie jest ogromnym luksusuem. BO kur*wa w naszej ŁOJCZYŹNIE wszystko jest drogie w stosunku do zarobków a budowa domu kojarzy sie jedynie z wielkim kredytem i biedą - życiem z miesiąca na miesiac jeszcze w strachu o strate pracy.
Wystarczy aby tłumoki w sejmie ruszyli kopułami i napisali rozsadna zmiane w ustawie.Tak samo rzad załatwił nas z dumnie brzmiacym programem MIESZKANIA DLA MŁODYCH - pomoc łod łojczyzny - 10 % do kredytu na mieszkanie z rynku...UWAGA!! ....z rynku pierwotnego (ahh to wspieranie przedsiebiorców) gdzie mieszkanko dwupokojowe kosztuje lekko 160 000 w stanie deweloperskim. A co z mieszkaniami z rynku wtórnego??? Nie ma co, rząd wspiera młodych ludzi, buduje mieszkania, obniza koszty kredytów, zmniejsza biurokracje i papierkologie w procesie budowy domu...
 
2014-07-30 20:03:39
Adam: Paranoja ludzie co w tym kraju sie dzeje !!!!!!!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25