facebook RSS # #

14.10.2019 18:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-10-03 10:53       aktualizacja: 2014-10-04 18:54       WIADOMOŚCI
  A A A

Miasta z głową. Inteligentne technologie podnoszą jakość życia

Miasta z głową. Inteligentne technologie podnoszą jakość życia
Fot. Konferencja M2M Summit
Do 2020 roku wzrośnie liczba inwestycji w projekty „Smart City”. Zdaniem przedstawicieli samorządów nowoczesne technologie mają szansę znacznie zmienić sposób zarządzania miastem i podnieść jakoś życia w mieście.

30 września w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja M2M Summit – w stronę inteligentnych społeczności, pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, poświęcona koncepcji Smart City. Przedstawiciele władz miejskich wraz z dostawcami rozwiązań IT wspólnie dyskutowali o przyszłości polskich miast.

Wśród spodziewanych inwestycji wymieniano m.in. systemy do zarządzania ruchem w mieście, zdalnego pomiaru wody czy sterowania oświetleniem. W ramach unijnej polityki spójności na realizację projektów miejskich zarezerwowano 82,5 mld euro.

O dofinansowanie samorządy mogą ubiegać się do 2020 roku.

- Konferencja to krok na drodze upowszechnienia inteligentnych rozwiązań w miastach. Możemy pokazać, jak w praktyce funkcjonują inteligentne technologie i jakie korzyści mogą przynieść miastu i jego mieszkańcom – wyjaśniał Leszek Hołda, Dyrektor Sprzedaży do Klientów Kluczowych i Korporacyjnych, Orange Polska.

Podczas spotkania głos zabrali także przedstawiciele spółek miejskich. Wśród nich m.in. Jan Buczkowski, prezes MPECWiK Sp. z o.o. ze Środy Wielkopolskiej, prezentując wdrożenie technologii smart metering (zdalnego odczytu stanu liczników wody) oraz Małgorzata Ratajczak z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu z projektem inteligentnej karty miejskiej.

- Planowaliśmy, że inwestycja w inteligentne wodomierze i system zdalnego odczytu wody zwróci się nam w ciągu pięciu lat, a stało się to w zaledwie sześć miesięcy – mówi Jan Buczkowski z MPECWiK.

- Dzięki rozwiązaniu zmniejszyliśmy liczbę awarii i wycieków, wyeliminowaliśmy nadużycia ze strony użytkowników, finalnie zwiększając rentowność naszej spółki – dodaje Jan Buczkowski.

Konferencji towarzyszyła również debata dotycząca technologii Internetu Rzeczy i komunikacji M2M (Machine to Machine). Reprezentanci biznesu i administracji publicznej wskazywali na potrzebę intensywnego dialogu pomiędzy dwiema stronami, co pozwoli na lepsze sprofilowanie ofert i ich dopasowanie do prawdziwych problemów trapiących miasta. Jako jeden z nich wymieniano korki i utrudnienia w ruchu pojazdów.

Zdaniem Przemysława Wojtkiewicza z Integrated Solutions złe zarządzanie ruchem nie jest wyłącznie domeną dużych aglomeracji. Także w tych średniej wielkości miastach pojawia się potrzeba usprawnień w tym zakresie.

– Takie rozwiązania, jak właśnie inteligentne systemy transportowe, służą nie tylko usprawnieniom w przepływie pojazdów i podniesieniu ogólnego komfortu życia, ale rozwijają też sferę przemysłową danego regionu – mówił Przemysław Wojtkiewicz, odpowiedzialny za wdrożenia Smart City w Integrated Solutions.

Tematyka usprawnień w infrastrukturze miejskiej zakończyła konferencję M2M Summit – w stronę inteligentnych społeczności.

Jak wyjaśniają Mariola Rauzer oraz Przemysław Gamdzyk z Evention – organizatorzy i pomysłodawcy tego przedsięwzięcia, przy realizacji konferencji współpracowano z szeregiem instytucji, partnerów i patronów medialnych, dzięki którym powstało wartościowe i bardzo merytoryczne spotkanie, z udziałem ponad 250 gości uczestniczących w pierwszej edycji M2M Summit. To pozwala już teraz sądzić, że M2M Summit to ważna i potrzebna inicjatywa, warta cyklicznej kontynuacji.

Źródło: Materiał nadesłany przez organizatora
ZAŁĄCZNIKI: Broszura Smart City
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2015-11-03 08:44:25
Kammmon: Od ponad 3 lat mieszkam w domu z systemem KNX wykonanym przez doświadczoną firmę Inteligentny Budynek z Warszawy i z perspektywy czasu bez wahania mogę stwierdzić, że była to dobra inwestycja i znakomity wybór wykonawcy. Zdania na ten temat są bardzo podzielone, ale ja uważam, że wiele zależy od tego jaki system został zainstalowany i przez kogo. U mnie KNX sprawdza się bez zarzutów.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25