Błąd usunięty. PKW poinformowała, że udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków
Nad ranem PKW poinformowała
o kłopotach z systemem informatycznym
Fot.sxc.hu
W systemie informatycznym udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków - poinformowała w poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza. Podano cząstkowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich oraz na prezydentów miast.
"System się troszeczkę zreformował i działa już satysfakcjonująco" - powiedział dziennikarzom zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz na konferencji prasowej po godz. 6.00.
Jednak z porannych informacji zebranych przez korespondentów PAP wynika, że w związku z kłopotami systemu informatycznego w kilku miejskich komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. Pytane o sprawę biuro prasowe PKW powiedziało PAP jedynie, że odniesie się do tego na najbliższej konferencji prasowej o godz. 9.15. Chodzi np. o miejskie komisje w Łodzi, Białymstoku, Sieradzu, Koszalinie, Płocku.
Kisielewicz przyznał, że informacje spływają, a wyniki nadal są "bardzo cząstkowe", opierają się na 55 295 protokołach na ogólną liczbę 123 367. Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów ustalono w wyniki w 85 gminach i miastach. Na 2470 gmin wyniki do rad gmin ustalono w 39.
Wicedyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Krajowego Biura Wyborczego, odpowiedzialny za obsługę informatyczną wyborów Romuald Drapiński zapewnił, że dane z okręgów wyborczych spływają i są przeliczane bez większych przeszkód.
„Problem z systemem informatycznym, który zaczął się w niedziele późnym wieczorem, dotyczył komunikacji między serwerami aplikacyjnymi a serwerem bazy danych. (…) Około godziny wpół do pierwszej w nocy został rozwiązany” – zapewnił Drapiński.
Przyznał, że do awarii mogło się przyczynić zwiększone natężenie przesyłanych informacji przed północą, ale podkreślił, że były to utrudnienia chwilowe i miały nie wielki wpływ na proces zliczania głosów. Dodał też, że inne zakłócenia w pracy systemu – uniemożliwiające wydruki zatwierdzonych protokołów – które wystąpiły w nocy i były przyczyną opóźnienia konferencji prasowej zaplanowanej na godz. 2.15 (odbyła się ok. 4) - nie miały wpływu na czas, w jakim zliczane są dane spływające do PKW.
„Te komplikacje dotyczyły bardziej ergonomii pracy terytorialnych komisji wyborczych. Wydruki w obwodowych komisjach wyborczych są poprawne i dostarczane do terytorialnych komisji; kłopotów przysporzyły wydruki wyników głosowania w miejskich i gminnych komisjach wyborczych – one miały swoje uchybienia” – powiedział Drapiński.
Zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz przedstawił cząstkowe rezultaty głosowania na prezydentów miast, w których zatwierdzono przynajmniej 10 proc. protokołów. Wynika z nich na prezydenturę szanse mają m.in. Wojciech Lubawski w Kielcach (cząstkowy wynik 55,24 proc. na ponad 75 proc. zatwierdzonych protokołów z tego miasta), Krzysztof Żuk w Lublinie (wstępny rezultat 60,31 proc. na ok. 87 proc. protokołów), w Rzeszowie - Tadeusz Ferenc (poparcie na poziomie 66,80 przy blisko 71 przeliczonych protokołach, oraz Michał Zalewski w Toruniu (70,26 proc. głosów przy ponad 86 proc. zatwierdzonych protokołach).
Cząstkowe dane PKW wskazują także, że drugie tury wyborów na prezydentów prawdopodobnie odbędą się m.in. w Białymstoku (najlepsze wstępne wyniki mają Tadeusz Truskolaski i Jan Dobrzyński), w Bydgoszczy (Rafał Bruski zmierzy się najpewniej z Konstantym Dombrowiczem), w Gdańsku (Paweł Adamowicz z Andrzejem Jaworskim), w Krakowie (Jacek Majchrowski z Marekiem Lasotą) i w Katowicach (wstępne wynik wskazują na pojedynek Marcina Krupy z Andrzejem Sośnierzem).
Bez rozstrzygnięcia w pierwszej turze zakończą się wybory także wybory w: Olsztynie (do drugiej tury wejdą prawdopodobnie Czesław Małkowski i Piotr Grzymowicz), Poznaniu (wstępne wyniki wskazują na pojedynek Ryszarda Grobelnego z Jackiem Jaśkowiakiem), Szczecinie (w dogrywce wyborów spotkają się najpewniej Piotr Krzystek z Małgorzatą Jacyną-Witt), a także we Wrocławiu (najlepsze wstępne wyniki uzyskują Rafał Dutkiewicz oraz Mirosława Stachowiak-Różecka).
Kisielewicz, dodał także, że w Warszawie i Łodzi liczba zatwierdzonych protokołów wynosi po ok. jeden proc. W Warszawie - na podstawie 0,90 proc. zatwierdzonych protokołów - Hanna Gronkiewicz Waltz (PO) uzyskała 52,67 proc. głosów, Jacek Sasin (PiS) 24,71, a Piotr Guział ze Wspólnoty Samorządowej 5,91 procent.
Według fragmentarycznych wyników do sejmików w woj. dolnośląskim PSL uzyskało 17,52 proc. głosów, PiS 22,73 proc., PO 32,74 proc., SLD 9,61, Nowa Prawica 3,87 procent. W woj. lubelskim PSL uzyskało 32,72 proc. głosów w sejmikach, PiS 35,71 proc., PO 15,16 proc. , SLD 7,09. W woj. świętokrzyskim uzyskało PSL 43,36 proc. miejsc w sejmikach, PiS 24,86 proc., PO 15,99 proc., SLD 9,46 procent.
Wcześniej w poniedziałek zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz informował, że "niestety, mamy kłopoty z funkcjonowaniem systemu informatycznego. W związku za tym mamy jedynie bardzo cząstkowe wyniki głosowania" – poinformował.
Informacja podana była podczas konferencji prasowej PKW w nocy z niedzieli na poniedziałek.
„Mamy jedynie cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tych wyborach liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 5 994 151; liczba oddanych kart ważnych wynosiła 2 795 807; frekwencja wyniosła 46,64 proc.” – powiedział Kisielewicz podczas konferencji prasowej PKW w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Te cząstkowe wyniki ustalone zostały na podstawie ok. 10 tys. protokołów wyników głosowania w obwodach, zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze. Do godz. 3 spłynęło ponad 90 tys. protokołów z ogólnej liczby 123 tys. 367 komisji.
Dotychczas ustalono cząstkowe nieoficjalne wyniki w 49 gminach i miastach. W wyborach do rady gmin – znane są cząstkowe wyniki jedynie z 18 rad. W ogóle nie ustalono natomiast wyników do rad powiatów i sejmików samorządowych. W wyborach do rad gmin frekwencja wyniosła 47,10 proc.; w wyborach do rad powiatów 43,74 proc., a do sejmików – 43,87 proc.
Kisielewicz zaprezentował natomiast cząstkowe wyniki wyborów na prezydentów w 16 miastach, w których zatwierdzono już przynajmniej 10 proc. oddanych głosów.
W Gorzowie Wielkopolskim, na podstawie ok. 11 proc. zatwierdzonych protokołów, wybory wygrywa Jacek Wójcicki (z wynikiem 58,95 proc.);
w Kielcach - po przeliczeniu ponad jednej piątej głosów liderem jest Wojciech Lubawski (55,27 proc.); prezydentem Lublina, po przeliczeniu ok. 28 proc. protokołów, ma szanse zostać Krzysztof Żuk (60,02 proc.);
w Rzeszowie na podstawie blisko 14 proc. zatwierdzonych protokołów wygrywa Tadeusz Ferenc (63,64 proc.),
a w Toruniu Michał Zaleski (wynik cząstkowy 70,17 proc. na podstawie ponad 40 proc. protokołów).
Po zamknięciu komisji wyborczych, kiedy do PKW zaczęły spływać dane, system komputerowy zliczający głosy zaczął szwankować. Użytkownicy z części komisji obwodowych mieli problemy z zalogowaniem i wprowadzeniem danych do systemu – kłopoty pojawiały się m.in. w komisjach w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.
„Do godz. 00.27 system działał bardzo wadliwie – co drugi, co trzeci użytkownik miał istotne problemy z logowaniem. Później zaczęło spływać istotnie więcej danych i ich zatwierdzanie następowało już bez komplikacji” – wyjaśnił dyrektor ds. informatycznych PKW Romuald Drapiński.
W tej chwili w systemie ujawnił się inny problem - choć informacje z komisji obwodowych spływają do PKW bez przeszkód, to nie ma niemożliwości wydruku części protokołów z niektórych komisji obwodowych.
Drapiński zapewnił, że błąd ten może opóźnić ustalenie oficjalnych wyników wyborów najwyżej o kilka godzin. Dodał też, że programiści pracują nad jego wyeliminowaniem. (PAP)
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
"mogę śmiało powiedzieć wtorek godzina 18-sta - wybory na poziome mojej gminy uznaję za zakończone mam dość idę spać" teraz naprawdę dobranoc
Program źle generuje protokoły jeśli jest losowanie mandatu !
"Proszę Państwa do godziny 7.00 dnia 18-go listopada zostaje zarządzona przerwa w procesie obliczania wyników wyborów. O dalszych czynnościach poinformujemy do godziny 7.30 w dniu jutrzejszym. Możliwe jest uruchomienie awaryjnej procedury ustalania wyników wyborów poza systemem informatycznym."
Ciekawe czy ktoś za to beknie.
mam ich obudzić jak coś zacznie działać.
pewnie będą tak spać do rana,
Kończcie waści wstydu oszczędźcie.
Jako pełnomocnik komisarza jestem 29 godzin na nogach bez snu. Tak się złożyło, że różne sytuacje w komisjach obwodowych nie pozwoliły na chwilowy odpoczynek.
Terytorialne komisje zostały zwolnione na przerwę a informatycy i pełnomocnicy komisarza siedzą męczą się z niedziałającym g... Jak zadziała to jeszcze jakieś 2 godzinki i podróż z dokumentami do komisarzy. Przecież w takim stanie nie powinno się za kierownicę wsiadać.
Kto odpowiada za cały ten cyrk? Kto odpowie za spieprzenie czegoś co działało prze wiele lat bez zarzutów?
Komisarz Wyborczy
w Kaliszu
/-/ Wojciech Vogt”
Nic nie działa w dalszym ciągu, protokoły drukują się z błędami , maja po 50 stron zamiast 4-5 ciu i obce nazwiska, setki nazwisk z kosmosu w protokołach, brak kodów kreskowych i pełno literówek...
Żarty sobie robią, pełna kompromitacja
Jest 7:37 i nadal bez zmian.
Jest 6:11.
Czuję, że zawiodłem. Tak, jak PKW twierdziło, system zadziałał perfekcyjnie! Zawiniły gminne komisje, a najbardziej informatycy i operatorzy, bo wprowadzili do systemu dane.
„W związku z brakiem poprawnego wydruku protokołu terytorialnej komisji wyborczej, porozumieniu z Państwową Komisja Wyborczą, informuję, że
1. Po zatwierdzeniu protokołu komisji obwodowej przez komisję TKW i wywieszeniu protokołu, komisja obwodowa może zakończyć pracę;
2. Gminne i Miejskie komisje wyborcze po zatwierdzeniu wszystkich protokołów obwodowych, może:
a. Sporządzić i podpisać papierowy protokół wyników głosowania i wyników wyborów na podstawie pliku .XML zawierającego dane tego protokołu oraz dokumentu .doc zawierającego braki oraz dostarczyć podpisany protokół do właściwego komisarz wyborczego;
lub
b. Zarządzić przerwę, do czasu poprawienia wydruku protokołu TKW, po poprawieniu wydruku protokołu TKW, komisje o tym zostaną powiadomione przez komisarza wyborczego za pośrednictwem pełnomocnika TKW”
wszystko lezy a my tu siedzimy na tylkach naszych jak jakies dziki...
COPYRIGHT
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.- Gminne zadanie. 11 lutego wchodzi nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów
- Można wypłacać. Obowiązuje rozporządzenie ws. minimalnych stawek nauczycieli
- Nie ma przeszkód. Specjalny dodatek za pracę przy wyborach
- MEN dał wzór. Resort edukacji opracował wzory uchwał w sprawie ustalenia sieci szkół
- MEN przypomina. Minister Anna Zalewska o samorządach w liście do nauczycieli