facebook RSS # #

25.05.2019 02:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-11-17 05:40       aktualizacja: 2014-11-18 11:50       WIADOMOŚCI
  A A A

Błąd usunięty. PKW poinformowała, że udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków

Błąd usunięty. PKW poinformowała, że udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków
Nad ranem PKW poinformowała
o kłopotach z systemem informatycznym
Fot.sxc.hu

W systemie informatycznym udało się usunąć błąd, który uniemożliwiał sporządzanie wydruków - poinformowała w poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza. Podano cząstkowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich oraz na prezydentów miast.

"System się troszeczkę zreformował i działa już satysfakcjonująco" - powiedział dziennikarzom zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz na konferencji prasowej po godz. 6.00.

Jednak z porannych informacji zebranych przez korespondentów PAP wynika, że w związku z kłopotami systemu informatycznego w kilku miejskich komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. Pytane o sprawę biuro prasowe PKW powiedziało PAP jedynie, że odniesie się do tego na najbliższej konferencji prasowej o godz. 9.15. Chodzi np. o miejskie komisje w Łodzi, Białymstoku, Sieradzu, Koszalinie, Płocku.

Kisielewicz przyznał, że informacje spływają, a wyniki nadal są "bardzo cząstkowe", opierają się na 55 295 protokołach na ogólną liczbę 123 367. Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów ustalono w wyniki w 85 gminach i miastach. Na 2470 gmin wyniki do rad gmin ustalono w 39.

Wicedyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Krajowego Biura Wyborczego, odpowiedzialny za obsługę informatyczną wyborów Romuald Drapiński zapewnił, że dane z okręgów wyborczych spływają i są przeliczane bez większych przeszkód.

„Problem z systemem informatycznym, który zaczął się w niedziele późnym wieczorem, dotyczył komunikacji między serwerami aplikacyjnymi a serwerem bazy danych. (…) Około godziny wpół do pierwszej w nocy został rozwiązany” – zapewnił Drapiński.

Przyznał, że do awarii mogło się przyczynić zwiększone natężenie przesyłanych informacji przed północą, ale podkreślił, że były to utrudnienia chwilowe i miały nie wielki wpływ na proces zliczania głosów. Dodał też, że inne zakłócenia w pracy systemu – uniemożliwiające wydruki zatwierdzonych protokołów – które wystąpiły w nocy i były przyczyną opóźnienia konferencji prasowej zaplanowanej na godz. 2.15 (odbyła się ok. 4) - nie miały wpływu na czas, w jakim zliczane są dane spływające do PKW.

„Te komplikacje dotyczyły bardziej ergonomii pracy terytorialnych komisji wyborczych. Wydruki w obwodowych komisjach wyborczych są poprawne i dostarczane do terytorialnych komisji; kłopotów przysporzyły wydruki wyników głosowania w miejskich i gminnych komisjach wyborczych – one miały swoje uchybienia” – powiedział Drapiński.

Zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz przedstawił cząstkowe rezultaty głosowania na prezydentów miast, w których zatwierdzono przynajmniej 10 proc. protokołów. Wynika z nich na prezydenturę szanse mają m.in. Wojciech Lubawski w Kielcach (cząstkowy wynik 55,24 proc. na ponad 75 proc. zatwierdzonych protokołów z tego miasta), Krzysztof Żuk w Lublinie (wstępny rezultat 60,31 proc. na ok. 87 proc. protokołów), w Rzeszowie - Tadeusz Ferenc (poparcie na poziomie 66,80 przy blisko 71 przeliczonych protokołach, oraz Michał Zalewski w Toruniu (70,26 proc. głosów przy ponad 86 proc. zatwierdzonych protokołach).

Cząstkowe dane PKW wskazują także, że drugie tury wyborów na prezydentów prawdopodobnie odbędą się m.in. w Białymstoku (najlepsze wstępne wyniki mają Tadeusz Truskolaski i Jan Dobrzyński), w Bydgoszczy (Rafał Bruski zmierzy się najpewniej z Konstantym Dombrowiczem), w Gdańsku (Paweł Adamowicz z Andrzejem Jaworskim), w Krakowie (Jacek Majchrowski z Marekiem Lasotą) i w Katowicach (wstępne wynik wskazują na pojedynek Marcina Krupy z Andrzejem Sośnierzem).

Bez rozstrzygnięcia w pierwszej turze zakończą się wybory także wybory w: Olsztynie (do drugiej tury wejdą prawdopodobnie Czesław Małkowski i Piotr Grzymowicz), Poznaniu (wstępne wyniki wskazują na pojedynek Ryszarda Grobelnego z Jackiem Jaśkowiakiem), Szczecinie (w dogrywce wyborów spotkają się najpewniej Piotr Krzystek z Małgorzatą Jacyną-Witt), a także we Wrocławiu (najlepsze wstępne wyniki uzyskują Rafał Dutkiewicz oraz Mirosława Stachowiak-Różecka).Kisielewicz, dodał także, że w Warszawie i Łodzi liczba zatwierdzonych protokołów wynosi po ok. jeden proc. W Warszawie - na podstawie 0,90 proc. zatwierdzonych protokołów - Hanna Gronkiewicz Waltz (PO) uzyskała 52,67 proc. głosów, Jacek Sasin (PiS) 24,71, a Piotr Guział ze Wspólnoty Samorządowej 5,91 procent.

Według fragmentarycznych wyników do sejmików w woj. dolnośląskim PSL uzyskało 17,52 proc. głosów, PiS 22,73 proc., PO 32,74 proc., SLD 9,61, Nowa Prawica 3,87 procent. W woj. lubelskim PSL uzyskało 32,72 proc. głosów w sejmikach, PiS 35,71 proc., PO 15,16 proc. , SLD 7,09. W woj. świętokrzyskim uzyskało PSL 43,36 proc. miejsc w sejmikach, PiS 24,86 proc., PO 15,99 proc., SLD 9,46 procent.


Wcześniej w poniedziałek zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz informował, że "niestety, mamy kłopoty z funkcjonowaniem systemu informatycznego. W związku za tym mamy jedynie bardzo cząstkowe wyniki głosowania" – poinformował.

Informacja podana była podczas konferencji prasowej PKW w nocy z niedzieli na poniedziałek.


„Mamy jedynie cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tych wyborach liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 5 994 151; liczba oddanych kart ważnych wynosiła 2 795 807; frekwencja wyniosła 46,64 proc.” – powiedział Kisielewicz podczas konferencji prasowej PKW w nocy z niedzieli na poniedziałek.


Te cząstkowe wyniki ustalone zostały na podstawie ok. 10 tys. protokołów wyników głosowania w obwodach, zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze. Do godz. 3 spłynęło ponad 90 tys. protokołów z ogólnej liczby 123 tys. 367 komisji.


Dotychczas ustalono cząstkowe nieoficjalne wyniki w 49 gminach i miastach. W wyborach do rady gmin – znane są cząstkowe wyniki jedynie z 18 rad. W ogóle nie ustalono natomiast wyników do rad powiatów i sejmików samorządowych. W wyborach do rad gmin frekwencja wyniosła 47,10 proc.; w wyborach do rad powiatów 43,74 proc., a do sejmików – 43,87 proc.


Kisielewicz zaprezentował natomiast cząstkowe wyniki wyborów na prezydentów w 16 miastach, w których zatwierdzono już przynajmniej 10 proc. oddanych głosów.


W Gorzowie Wielkopolskim, na podstawie ok. 11 proc. zatwierdzonych protokołów, wybory wygrywa Jacek Wójcicki (z wynikiem 58,95 proc.);
w Kielcach - po przeliczeniu ponad jednej piątej głosów liderem jest Wojciech Lubawski (55,27 proc.); prezydentem  Lublina, po przeliczeniu ok. 28 proc. protokołów, ma szanse zostać Krzysztof Żuk (60,02 proc.);
w Rzeszowie na podstawie blisko 14 proc. zatwierdzonych protokołów wygrywa Tadeusz Ferenc (63,64 proc.),
a w Toruniu Michał Zaleski (wynik cząstkowy 70,17 proc. na podstawie ponad 40 proc. protokołów).


Po zamknięciu komisji wyborczych, kiedy do PKW zaczęły spływać dane, system komputerowy zliczający głosy zaczął szwankować. Użytkownicy z części komisji obwodowych mieli problemy z zalogowaniem i wprowadzeniem danych do systemu – kłopoty pojawiały się m.in. w komisjach w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.


„Do godz. 00.27 system działał bardzo wadliwie – co drugi, co trzeci użytkownik miał istotne problemy z logowaniem. Później zaczęło spływać istotnie więcej danych i ich zatwierdzanie następowało już bez komplikacji” – wyjaśnił dyrektor ds. informatycznych PKW Romuald Drapiński.


W tej chwili w systemie ujawnił się inny problem - choć informacje z komisji obwodowych spływają do PKW bez przeszkód, to nie ma niemożliwości wydruku części protokołów z niektórych komisji obwodowych.


Drapiński zapewnił, że błąd ten może opóźnić ustalenie oficjalnych wyników wyborów najwyżej o kilka godzin. Dodał też, że programiści pracują nad jego wyeliminowaniem. (PAP)


 
KOMENTARZE: 30 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2014-11-21 18:43:31
informatyk: Błąd usunięty ? Jaki błąd Kalkulator wyborczy po prostu jest/był źle napasają amatorską aplikacją. Syswyb z niewydolnym serwerem z łączami,a na dodatek nic nie zabezpieczone. Teraz II tura wyborów i nikt nic nie wie w Gminie, jak i co robimy, puszta z pkw nie dochodzi, słowem paraliż brak wiedzy. Nic się nie zmieniło. Ja na wybory w przyszłym roku nie pracuję przy obsłudze informatycznej.
 
2014-11-18 21:40:00
infor: z tego wszystkiego nie wiem który mamy dzień oczywiście miało być
"mogę śmiało powiedzieć wtorek godzina 18-sta - wybory na poziome mojej gminy uznaję za zakończone mam dość idę spać" teraz naprawdę dobranoc
 
2014-11-18 18:45:51
infor: ponieważ nie można w nieskończoność przeciągać ludzi bo pewnie do drugiej tury potrwa ta zabaw w kotka i myszkę (PKW-działa kontra informatycy-nie działa) więc z polecenia delegatury to co wyszło z systemu zostało sprawdzone ręcznie poprawione na poprawnie i wydrukowane protokoły z okręgów bez głosowania pisaliśmy na wzorze do uchwały PKW (na szczęście nie było tego dużo) skompletowaliśmy całość podpisaliśmy i zawieźliśmy do delegatury tam przyjęli odhaczyli (bo przecież wyniki znają od niedzieli) i mogę śmiało powiedzieć poniedziałek godzina 18-sta - wybory na poziome mojej gminy uznaję za zakończone mam dość idę spać
 
2014-11-18 16:42:12
informatyk: 16:40 Protokoły do Raty Miejskiej - wyniki są drukowane błędnie mimo 2x krotnego już generowania wyników !!!!

Program źle generuje protokoły jeśli jest losowanie mandatu !
 
2014-11-18 12:17:19
informatyk: Przestańcie słuchać w to co mówi PKW, nie działa prawidłowo system od samego początku. Informatycy cały czas pisali, że to się nie uda z punktu widzenia informatycznego. Mamy swoją wiedzę o informatyce i wystarczyło Nas posłuchać. Co innego mówi PKW, a co innego jest faktycznie w gminie czy powiecie. Kalkulator się nie sprawdził. To że podpisane protokoły nie da się edytować i trzeba wprowadzać ponownie to SKANDAL. Nie jest przygotowany do obsługi obwodów zamkniętych. Wysyłanie protokołów to kolejna bajka. SysWyb i ustalanie wyników to dramat który trwa nadal. Jedyne co działa od początku to generowanie licencji do podpisywania niezaszyfrowanych protokołów. Moim zdaniem bardzo łatwo jest zmanipulować wyniki wyborów w protokołach ale to sprawa dla innych służb. My walczymy nadal na wynikami, które nie działają mimo oświadczeń jakie słyszę w TV.
 
2014-11-18 08:31:42
inf-gmin: Niestety..koniec tego hurra optymizmu. w systemie ustalania wyników nadal są błędy..wiele gmin dostało informację o konieczności ponownego ustalenia wyników. Poprzednie ustalenie podobno było błędne.. czekamy więc
 
2014-11-18 01:40:25
pelnomocnik_RM: Proszę proszę, jest nowa wersja kalkulatora v102 - dobę po wyborach :)))))))))))) Nooo jest kalkulator, będzie impreza :)
 
2014-11-17 20:41:03
marcelino: Zobaczycie, że będziemy wszystko liczyć ręcznie - dlaczego tak sądzę po e-mailu który dziś dostałem a brzmi on tak
"Proszę Państwa do godziny 7.00 dnia 18-go listopada zostaje zarządzona przerwa w procesie obliczania wyników wyborów. O dalszych czynnościach poinformujemy do godziny 7.30 w dniu jutrzejszym. Możliwe jest uruchomienie awaryjnej procedury ustalania wyników wyborów poza systemem informatycznym."
Ciekawe czy ktoś za to beknie.
 
2014-11-17 15:06:48
pałnomocnik TKW: u mnie terytorialna komisja wyborcza śpi w domu.
mam ich obudzić jak coś zacznie działać.
pewnie będą tak spać do rana,
 
2014-11-17 14:14:09
MR: Mniejsza z wydrukami, pliki xml protokokołó TKW generują się z błędami
 
2014-11-17 13:43:00
el: kłopotów przysporzyły wydruki wyników głosowania w miejskich i gminnych komisjach wyborczych – one miały swoje uchybienia” – powiedział Drapiński. człowieku czy ty widziałeś w ogóle ten system on nie podaje żadnych wydruków ciągle error a jak coś się uda to dane z kosmosu nie ta komisja nie ci kandydaci
 
2014-11-17 13:19:13
xx: Przerwa w generowaniu wyników na syswyb do 17-tej - kpina !!!
 
2014-11-17 12:00:14
infor: k....a co działa nic nie działa jest poniedziałek południe a syswyb milczy jak zaklęty - komisje obwodowe już dawno skończyły a gminne nawet nie zaczęły
 
2014-11-17 10:50:15
sekretarz: Oczy się zamykają, głowa nie pracuje a system informatyczny dalej się psuje.
Kończcie waści wstydu oszczędźcie.
 
2014-11-17 10:45:38
jachim: U nas wybory zakończone - na piechotę. Teraz niech KBW sprawdza - też na piechotę. Chwała PKW, KBW i Nabino.
 
2014-11-17 10:13:22
100lat: he, he - a zauważył ktoś, że jest już kalkulator v100? A ja na v98 pisałem...
 
2014-11-17 09:47:39
mayones: Kłamstwo, chamstwo i robienie z ludzi idiotów.
Jako pełnomocnik komisarza jestem 29 godzin na nogach bez snu. Tak się złożyło, że różne sytuacje w komisjach obwodowych nie pozwoliły na chwilowy odpoczynek.
Terytorialne komisje zostały zwolnione na przerwę a informatycy i pełnomocnicy komisarza siedzą męczą się z niedziałającym g... Jak zadziała to jeszcze jakieś 2 godzinki i podróż z dokumentami do komisarzy. Przecież w takim stanie nie powinno się za kierownicę wsiadać.
Kto odpowiada za cały ten cyrk? Kto odpowie za spieprzenie czegoś co działało prze wiele lat bez zarzutów?
 
2014-11-17 09:47:29
Andrzej: Za to wyborczy kalkulator w międzyczasie osiągnął wersję 2.0.0.100 :)
 
2014-11-17 09:23:41
informatyk gminny/Pełnomocnik TKW: Delegatury KBW zalecają RĘCZNE WYLICZENIE WYBORÓW i zarządzenie przerwy w pracy TKW do czasu poprawienia wydruków. Żenada.
 
2014-11-17 08:41:43
pelnomocnik: „Zarządzam przerwę do odwołania dla terytorialnych komisji wyborczych, które zatwierdziły wszystkie protokoły wyników głosowania w obwodzie. O wznowieniu prac Komisarz Wyborczy w Kaliszu poinformuje Państwa za pośrednictwem Pełnomocników TKW.
Komisarz Wyborczy
w Kaliszu
/-/ Wojciech Vogt”
 
2014-11-17 08:27:15
wqrwiony: "Trwa ustalanie wyników głosowania. Prosimy o cierpliwość" --- to już trwa 4 godziny co wy pie...? Po za tym jak się ma obsadzony mandat bez głosowania to nie zrobicie nic.. tylko ręczna robótka... chwała leśnym dziadom!
 
2014-11-17 07:48:43
urzędnik: Jak 'spływają bez przeszkód'?! Przyjechałem do pracy a tu komisja modli się do monitora, żeby w końcu zadziałało.
 
2014-11-17 07:42:49
Pawel: Oglądałem o 6-15-cie konferencje PKW na której bezczelnie kłamią że wszystko działa prawidłowo. Śmieszne!
Nic nie działa w dalszym ciągu, protokoły drukują się z błędami , maja po 50 stron zamiast 4-5 ciu i obce nazwiska, setki nazwisk z kosmosu w protokołach, brak kodów kreskowych i pełno literówek...

Żarty sobie robią, pełna kompromitacja
Jest 7:37 i nadal bez zmian.
 
2014-11-17 07:40:01
ja: jedno wielkie g... ludzie z PKW powinni za to beknąć, powinnismy dostac szkodliwe
 
2014-11-17 07:03:04
informatyk: Komisje jeszcze pracują... autorzy programu nie pomyśleli o tym że okręgi wyborcze, w których był tylko jeden kandydat na radnego nie są widoczne w syswybie i zablokowana jest opcja ustalenia wyniku wyborów....
 
2014-11-17 06:57:45
Pełnomocnik: "06:24 PKW poinformowała, że system zliczający głosy już działa." - g. prawda, ciekawe dlaczego nie mogę w takim razie ustalić wyników do rady gminy. Kłam pinokio kłam.
 
2014-11-17 06:40:53
informatyk: Komisje jeszcze pracują... autorzy programu nie pomyśleli o tym że okręgi wyborcze, w których był tylko jeden kandydat na radnego nie są widoczne w syswybie i zablokowana jest opcja ustalenia wyniku wyborów....
 
2014-11-17 06:29:41
informatyk gminny / Pełnomocnik TKW: System nie działa zupełnie. Nie możemy ustalić wyników wyborów do Rady, nie można ustalić wyników wyborów Wójta.
Jest 6:11.
Czuję, że zawiodłem. Tak, jak PKW twierdziło, system zadziałał perfekcyjnie! Zawiniły gminne komisje, a najbardziej informatycy i operatorzy, bo wprowadzili do systemu dane.
 
2014-11-17 06:21:20
Koordynator/pełnomcnik : Informacja z Centrali KBW

„W związku z brakiem poprawnego wydruku protokołu terytorialnej komisji wyborczej, porozumieniu z Państwową Komisja Wyborczą, informuję, że
1. Po zatwierdzeniu protokołu komisji obwodowej przez komisję TKW i wywieszeniu protokołu, komisja obwodowa może zakończyć pracę;
2. Gminne i Miejskie komisje wyborcze po zatwierdzeniu wszystkich protokołów obwodowych, może:
a. Sporządzić i podpisać papierowy protokół wyników głosowania i wyników wyborów na podstawie pliku .XML zawierającego dane tego protokołu oraz dokumentu .doc zawierającego braki oraz dostarczyć podpisany protokół do właściwego komisarz wyborczego;
lub
b. Zarządzić przerwę, do czasu poprawienia wydruku protokołu TKW, po poprawieniu wydruku protokołu TKW, komisje o tym zostaną powiadomione przez komisarza wyborczego za pośrednictwem pełnomocnika TKW”
 
2014-11-17 06:09:22
sasdd: Jaki klopot...
wszystko lezy a my tu siedzimy na tylkach naszych jak jakies dziki...
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25