facebook RSS # #

10.12.2019 15:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-11-19 17:43       aktualizacja: 2014-11-20 13:25       WIADOMOŚCI
  A A A

Cząstkowa prawda. Podane przez PKW wyniki wyborów na wójtów nie są ostateczne

Cząstkowa prawda. Podane przez PKW wyniki wyborów na wójtów nie są ostateczne
Te wyniki nie są ostateczne
Fotolia
Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przedstawione przez PKW w środę nie są ostateczne, więc niekoniecznie muszą zgadzać się z tym, co o rezultatach głosowań wiedzą gminy.

Przekonał się o tym wójt gminy Kuślin.

Wciąż nieoficjalnie

Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów przedstawione w środę rano przez PKW są wynikami cząstkowymi i wciąż nieoficjalnymi – odpowiada PKW.

Dla wielu Czytelników opublikowany przez nas za PKW wykaz był źródłem ostatecznej informacji, ale wiemy, że zdarzyły się znaczące różnice, np. nazwisko innej osoby jako zwycięzcy wyborów na wójta.

Osoba figurująca w wykazie wybranych jako zwycięzca wyborów na wójta gminy Kuślin, to kto inny, niż wygrany znany w urzędzie gminy. A ta czerpie wiedzę od swoich obwodowych komisji.

W środę rano zadzwoniła do nas zbulwersowana urzędniczka gminy Kuślin w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). Obecny wójt Jerzy Dziamski został, według informacji komisji obwodowych z terenu gminy, zwycięzcą wyborów na wójta.

Z wykazu PKW wynika natomiast, że wójtem Kuślina w pierwszej turze wybrany został inny kandydat - Konrad Drąg.

Wynik inny niż gminny

- Z sąsiednich gmin były telefony „co tam u was - co innego mówicie, a co innego jest”, dlatego chcieliśmy to zdementować – mówiła nam pracownica Urzędu Gminy w Kuślinie.

Według informacji, jakie uzyskaliśmy w urzędzie, na terenie gminy Koślin działały trzy obwodowe komisje wyborcze. Po policzeniu wyników w nich wszystkich dotychczasowy wójt Jerzy Dziamski dostał 1132 głosy, a pan Konrad Drąg 1118 głosów.

- Udział procentowy, jaki widnieje w wykazie PKW to są tylko głosy z dwóch obwodowych komisji wyborczych – mówi urzędniczka. - Na etapie wprowadzania wyników z trzeciej obwodowej komisji po prostu padł system – dodaje.

Dane te nie zostały więc zatwierdzone i nie dysponuje nimi w wersji elektronicznej PKW. A – jak podkreśla nasza rozmówczyni - po podliczeniu głosów z dwóch komisji wygrywał pan Konrad Drąg.

Wszystko wisi w powietrzu

- Pewnie takich przypadków jest wiele. Teraz czekamy z niecierpliwością, aż PKW ogłosi te wyniki oficjalnie, bo trzeba pracować dalej, rada się musi ukonstytuować, a tak - wszystko wisi w powietrzu – podkreśliła.
Wójt Dziamski nie przejął się za bardzo informacją, szybko jednak polecił pracownikom działania mające na celu wyjaśnienie nieporozumienia. Jak zaznacza jednak pracownica urzędu, „protokołu w rękach nie mieliśmy, ale pewni jesteśmy, bo głosy przeliczone”.

Jak się dowiedzieliśmy w biurze prasowym PKW, oficjalne dane to łącznie wersje elektroniczne i papierowe protokołów. Z popołudniowych informacji wynika, że wciąż nie wiadomo, kiedy poznamy ostateczne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych.

Sędzia PKW Stanisław Kosmal powiedział dziennikarzom w środę po południu, że nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy będą znane wyniki. "Nie potrafię powiedzieć, PKW nie jest organem, który liczy, PKW zbiera tylko wyniki z poszczególnych województw" – odparł.

Czytaj też Publikujemy nazwiska wszystkich wybranych

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
TAGI: PROCEDURY
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2014-11-20 08:16:24
jotka: W jakim celu PKW w ogóle podaje jakieś cząstkowe wyniki? Co to komu daje?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25