facebook RSS # #

19.06.2018 04:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2015-03-12 18:57       aktualizacja: 2015-03-14 16:54       WIADOMOŚCI
  A A A

Czekają na źródło. Miejsko-wiejskie źródło problemów z systemem rejestrów

Czekają na źródło. Miejsko-wiejskie źródło problemów z systemem rejestrów
Problem gmin miejsko-wiejskich
jest nam znany - mówi Marcin Malicki
Fotolia
608 gmin może mieć problem z aplikacją ŹRÓDŁO. Samorządy te muszą otrzymać od COI i MSW uzupełniające certyfikaty systemowe. Wtedy będą mogły prawidłowo pobierać dane w SRP.

Problem gmin miejsko-wiejskich wynika z konstrukcji TERYT-u – uważa COI

Gminy miejsko-wiejskie, czyli nawet 608 samorządów w Polsce, mogą mieć problem z aplikacją ŹRÓDŁO do obsługi rejestrów państwowych.

- Jest nam znany problem gmin z TERYT-ami miejsko-wiejskimi w zakresie subskrypcji – podkreśla Marcin Malicki, dyrektor pionu produktów z Centralnego Ośrodka Informatyki.

Jak dodaje, sama subskrypcja działa prawidłowo, ale te gminy będą potrzebowały dodatkowych certyfikatów dla swoich aplikacji (tzw. „certyfikatów systemowych”) dedykowanych na TERYT miejsko-wiejski.

- Takie dodatkowe certyfikaty systemowe zostaną w najbliższym czasie wystawione przez Centrum Certyfikacji MSW i przekazane do gmin miejsko-wiejskich – potwierdza.

Gminy miejsko-wiejskie będą potrzebowały dodatkowego certyfikatu, ponieważ ich TERYT jest tak skonstruowany, że typowy certyfikat systemowy nie pozwala na pobranie danych.

- Działamy razem z MSW, żeby tym gminom jak najszybciej uzupełniające certyfikaty dostarczyć – mówi Marcin Malicki.

Według GUS gmin miejsko-wiejskich jest 608, problem dotyczy więc co czwartej gminy w Polsce.

Spotkanie dla producentów aplikacji

COI chce pomóc tym gminom i producentom, którzy mają problemy lub wątpliwości. Dlatego organizuje w najbliższy wtorek, 17 marca, spotkanie techniczne dla producentów dostarczających komercyjne oprogramowanie wpierające dla gmin.

Zgodnie z informacjami COI, będzie można na nim wyjaśnić ewentualne niejasności i pomóc w rozwiązaniu problemów w ich współdziałaniu z SRP. Spotkanie odbędzie się w siedzibie COI w Warszawie i będzie miało charakter techniczny – uczestnicy będą rozmawiać o szczegółach w zakresie przepływu informacji pomiędzy rejestrem PESEL a lokalnymi Rejestrami Mieszkańców oraz migracji aktów do BUSC.

COI zaprasza maksymalnie dwóch przedstawicieli z każdej firmy, która zgłosiła potrzebę dostosowania swoich systemów do wymogów programu pl.ID (łącznie 19 podmiotów). Według informacji COI zaproszenia zostały już wysłane do potencjalnych uczestników.

Spotkanie – ze względu na jego roboczy charakter – będzie zamknięte dla innych uczestników.

Producenci, którzy potwierdzają, że jest ok.

COI otrzymało kilka potwierdzeń od producentów aplikacji pobierających subskrypcję z PESEL (a więc aplikacji do rejestrów mieszkańców), że skutecznie się zintegrowały. Są to następujące firmy:
CENTRALNY OŚRODEK INFORMATYKI GÓRNICTWA
KORELACJA SYSTEMY INFORMATYCZNE
SYGNITY
TECHNIKA IT
OTAGO
ZETO SOFTWARE
RADIX

UWAGA! Redakcja przeprasza firmy Zeto Software i Radix za podanie pierwotnie nieprawdziwej informacji, że firmy "pracują nad integracją". Obie firmy skutecznie zintegrowały się w zakresie pobierania subskrypcji z SRP(PESEL).


Aplikacje, które działają to wyjątki – pisze Czytelnik

Otrzymaliśmy list od Czytelnika, pracownika firmy produkującej i dostarczającej oprogramowanie. Publikujemy ten list.

„Piszę do Państwa w sprawie artykułu http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/149387/rozne-czynniki
 
Odpowiedzi Pana Marcina Malickiego w tym artykule są po prostu nieprawdziwe. Pracuję w firmie, która produkuje i dostarcza oprogramowanie, które MSW teraz łaskawie nazwało "aplikacje wspierające".
Nasz program do tej pory obsługiwał funkcje Ewidencji ludności, teraz jest lokalną bazą danych mieszkańców.

To nie jest tak, że "aplikacje niektórych producentów aplikacji mają jeszcze problemy z podłączeniem się do subskrypcji", tylko raczej żadna aplikacja nie działa w żadnej gminie. Są wyjątki, owszem, ale to są pojedyncze gminy i pracują na różnych programach - nie tak, że jeden konkretny nie działa. Co więcej, w jednym urzędzie program firmy A działa, a w innym nie, nie ma na to reguły. Za to wszystkie programy działają z tzw. bazą testową MSW (do roboczej firmy nie mają dostępu ze względu na poufność danych osobowych) - taka ciekawostka.

MSW/COI nie odpowiada na mejle, nie udziela żadnych sensownych odpowiedzi na pytania zadawane przez system raportowania błędów (wręcz powiedziałbym, że wprowadzają celowo w błąd i grają na czas). Niech świadczy o tym fakt, że adres usługi na bazie produkcyjnej nie był podany w dokumentacji i musieliśmy się o niego doprosić, odpowiedź dostaliśmy po 4 dniach. Błędną zresztą. Prawidłowy adres znamy dzięki poczcie pantoflowej od gmin, którym to czasem działa.

Nawet w gminach gdzie subskrypcja danych działa, jest dostępny tylko tryb ściągania najnowszych danych. Nie da się uruchomić usługi zaciągnięcia całej bazy danych, choćby do celów lokalnego przeglądu i korekt błędów.
To że MSW/COI planuje jakieś spotkanie, i to dopiero za tydzień, też powinno wiele Państwu mówić. Zresztą komentarze pod tym artykułem są jednoznaczne”.
(Nazwisko i nazwa firmy do wiadomości redakcji)

Komentarz COI

Poprosiliśmy Marcina Malickiego z COI o komentarz w tej sprawie.
- Rozumiem szereg różnych problemów. Nie dojdziemy jednak nigdzie, jeśli będziemy względem siebie zakładać złą wolę i niechęć do współpracy – odpowiada Marcin Malicki.

Jak podkreśla, trudno skomentować poważnie zarzut, że COI celowo kogoś wprowadza w błąd. Według niego celem COI jest to, żeby wszystkie gminy mogły jak najszybciej pobierać dane z PESEL-a, nie żeby przerzucać się odpowiedzialnością. COI doskonale zdaje sobie sprawę, że proces integracji z nowym systemem nie jest sprawą łatwą.

- Otwarcie też powiedziałem, że wiemy, że niektóre problemy dotyczą także nas (COI lub MSW) - np. kwestia gmin miejsko-wiejskich. Zupełnie nie mogę się jednak zgodzić z twierdzeniem, że subskrypcja nie działa i gminy nie pobierają danych – zaznacza Malicki. Świadczą o tym informacje od producentów, którzy potwierdzili, że ich aplikacje już pobierają poprzez subskrypcję dane w środowisku produkcyjnym (nie testowym).

Potwierdzenia o działaniu aplikacji ma również COI z Zielonej Góry, która przygotowuje się do wyborów uzupełniających.

- Mechanizm subskrypcji jest jeden dla gmin całej Polski - dlaczego ten sam mechanizm miałby, z naszej winy, działać w jednym systemie i gminie, a w drugim nie? – pyta Malicki.

Jak podkreśla, jedynym wyjątkiem są tu gminy miejsko-wiejskie, które będą potrzebowały dodatkowego certyfikatu.

Milion spraw w SRP - informuje MSW

Tymczasem, jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, już 1 mln spraw wprowadzili do Systemu Rejestrów Państwowych urzędnicy w całym kraju.

Urzędy przyjęły 163 500 wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego. Zarejestrowano 13 800 aktów zgonu, 25 400 aktów urodzeń oraz 82 200 zameldowań na pobyt stały i czasowy. Nadano również 18 000 numerów PESEL. Łącznie, do 11 marca urzędnicy wykonali 1 010 100 czynności w nowym Systemie Rejestrów Państwowych.

Dane statystyczne Systemu Rejestrów Państwowych (od 1.03.2015 do 11.03.2015 ):

- Akty małżeństwa: 11 000
- Akty zgonów: 13 800
- Akty urodzeń: 25 400
- Zameldowań na pobyt stały i czasowy: 82 200
- Nadano numerów PESEL: 18 000
- Wnioski o dowód:

* Przyjęty 163 500
* Wydany 148 200
* Unieważniony 149 200

Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=Xt6Dr6RWvwE&feature=youtu.be

SRP, który połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system, funkcjonuje od 1 marca.

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 22 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2015-03-18 10:56:05
Urzędnik USC: W małych gminach nie mogą się doprosić o łącze kablowe, aplikacje tzw. "źródła" działają na zawodnym łączu GSM... Panie mistrze kiedy łącza będą wykonane dla małych gmin? Za rok?
 
2015-03-18 09:17:18
Urzędnik USC: W małych gminach nie mogą się doprosić o łącze kablowe, aplikacje tzw. "źródła" działają na zawodnym łączu GSM... Panie mistrze kiedy łącza będą wykonane dla małych gmin? Za rok?
 
2015-03-18 09:03:23
Urzędnik USC: W małych gminach nie mogą się doprosić o łącze kablowe, aplikacje tzw. "źródła" działają na zawodnym łączu GSM... Panie mistrze kiedy łącza będą wykonane dla małych gmin? Za rok?
 
2015-03-17 15:27:52
wrobiony_w_LaS: My czekamy na brakujące certyfikaty aby działała wymiana między aplikacjami a ŹRÓDŁEM.
 
2015-03-16 10:42:36
dart: Według Malickiego i MSW/COI Źródło działa. "Działanie" tego tworu możemy pokrótce tak zobrazować: stoi sobie maszyna do liczenia- taki ogromny komputer. Jego zadaniem jest wykonanie poprawnie obliczeń, typu ile to jest dwa plus dwa? Wpisujemy działanie, czekamy na wynik obliczenia, kręcą się kółeczka, migają ekrany, czas płynie.... Maszyna wyrzuca z siebie wynik: 5! No super, stwierdzamy, działa! Kolejnego dnia wprowadzamy te same dane i otrzymujemy wynik: 3! Tak właśnie "działa" BAGNO! Kompletnie nieprzewidywalne, moduły nie wymieniają danych, rośnie chaos, stosy papierów na biurku (XXI wiek- era komputerów i internetu), kolejka na korytarzu i pretensje, czemu tak długo, czemu wizyta jeszcze raz...? Kto z MSW lub COI odpowie mi na pytanie: po co wprowadzamy akty, migrujemy je do BUSC, jeśli nie zmieniają z automatu danych w peslu? Pierwotnym rejestrem jest właśnie baza aktów stanu cywilnego! Nie potraficie tego zrozumieć? PESEL jest najgorszą pod względem jakości bazą danych! Bazą pełna błędów, a do tego już dochodzą nowe... Czy zdajecie sobie sprawę, co zrobiliście?
 
2015-03-16 08:49:53
Gerald: W ministerstwie nie wiedzieli, że gminy mogą mieć więcej niż jeden kod terytorialny!
Włos się jeży na głowie...
 
2015-03-16 08:18:15
OldestWoman: Okazuje się, że wspaniałe źródło utrudnia pracę CEIDG. Nie daje się zweryfikować nr PESEL przedsiębiorców. Wprowadzane są wnioski o wpis do ewidencji a przedsiębiorcy nie są w niej ujawniani. Niedługo wybory, istnieje poważna obawa o poprawność sporządzenia spisów wyborców. Cała Polska marnuje czas wpatrując się w zamulające aplikacje. A czasy mamy niespokojne... Mnie to zaczyna zakrawać na sabotaż. Może tym "wdrożeniem" powinno się zająć ABW albo jakiś inny BOR?
 
2015-03-14 13:54:30
ja: np. w BUSC co źle funkcjonowało pozostało bez zmian stowarzyszenie już dawno wysyłało liczne uwagi jednak to "BAGNO" jest niereformowalne bo źle zbudowane od początku i już nie da się tam nic zrobić; już 2 tygodnie minęły a BUSC nie komunikuje się z PESEL, tworzą się wielokrotnie akty gdy dodawane są wzmianki, program jest strasznie wolny - gdyby był taki szybki jak przeglądarki i internetowe to już to skróciłoby czas o 2/3 a tak siedzimy i czekamy aż się "przemiele"
 
2015-03-14 09:15:09
zaniepokojony: No tak, a te gminy miejsko-wiejskie to się tak nagle pojawiły? Jeżeli ten "projekt" nie przewidywał tak oczywistej rzeczy to naprawdę jestem zaniepokojony jakiej jakości będą dane w rejestrach po kilku tygodniach działania systemu.
Ciekawe ile z tych miliona czynności wprowadziło błędne zapisy w danych na skutek innych "nieprzewidzianych oczywistości".
 
2015-03-13 20:41:16
programista: Można, bo bazy USC jak dotąd nie ma, a baza PESEL w mniemaniu MSW jest. Oczywiście nie można było wczytać danych ze zbiorów lokalnych, które żmudnie były przez lata wprowadzane, bo są niewiarygodne i każdą pozycję trzeba uwiarygodnić podpisem elektronicznym. Za to można użyć danych systemu PESEL, wprowadzanych dawno temu przez poborowych i aktualizowanych przez kulejące transmisje. Pamiętam taką rozmowę z panem wiceministrem, jeszcze z ekipy PiS, który przekonywał nas do wypełniania ankiet dowodowych danymi z systemu PESEL. Na moje pytanie, a co będzie, jeśli okaże się, że te dane zawierają błędy, otworzył szeroko oczy i oburzył się: jak to błędy????? To przekonanie o nieomylności bazy PESEL jak widać trwa niezależnie od zmieniającej się ekipy rządzącej ;)
 
2015-03-13 14:40:22
dręczyciel: Jak można stworzyć system oparty na ostatniej, najgorszej bazie, jaką jest pesel? Jak można brnąć w to dalej? Pierwotnym rejestrem są akty stanu cywilnego- to początek i koniec wszelkich danych obywateli, to byt prawny każdego z nas! Alfa i omega! Niech pesel aktualizuje się na podstawie bazy aktów stanu cywilnego! Wychodzą błędy w założeniach całego BAGNA. Wychodzi pospiech, niechlujstwo i ciemne układziki wdrażających- proszę przejrzeć sobie, kto wchodzi w skład zarządów firm dostarczających druki, produkujących dokumenty, dostarczających łącza (za ogromne pieniądze)! Kto pracuje w COI i jakie są ich zarobki, proszą przejrzeć dokumentację przetargową na sprzęt i oprogramowanie... NIK i prokuratura- do roboty! Gigantyczna afera za gigantyczne pieniądze!
 
2015-03-13 14:31:05
zezol: Święte słowa programisto! Błędy pesla są porażające, a do tego z każdym dniem "działania" BAGNA jakość danych spada! Już po dwóch dniach pracy w tym syfie stwierdziliśmy istnienie "martwych dusz", w BAGNIE moduł BUSC nie wymienia danych z PESLEM (nie wiem, jak z DO), dane do produkcji dowodu są fatalne (problem z nazwiskami dwuczłonowymi, nazwami miejscowości, ciągłe pomyłki we wnioskach- nieczytelny formularz), chaos w wydawaniem odpisów- trzeba każdy akt migrować (beznadziejny interfejs, beznadziejna obsługa, ciągłe ładowanie skryptów i czekanie), nie można wydać odpisów aktów małżeństw i zgonów z ponad 80 lat (bałagan wprowadzony ustawą poasc- brak wzoru wypisu i zarządzeń), papierów przybywa na biurku w zastraszającym tempie, ciągłe mulenie BAGNA i błędy aplikacji! To MSW i COI nazywa wdrożeniem?! Czekam na wybory- wtedy cały bajzel wyjdzie na światło dzienne. Dopiero jak politykierzy stwierdzą, że coś jest nie tak, zaczną interesować się BAGNEM i jego działaniem! Czekam na pierwsze protesty wyborcze i skargi! To będzie bolało p. Malicki i spółka! Ale jest to lekcja konieczna dla was!
 
2015-03-13 13:07:12
programista: To jest właśnie najlepszy przykład, jak cały projekt został przygotowany. Na zasadzie "jak mały Jasio wyobraża sobie system PESEL". Od kilku lat, na spotkaniach producentów oprogramowania dla gmin z przedstawicielami Ministerstwa spotykaliśmy się z takimi zdziwieniami. Staraliśmy się pokazywać, gdzie założenia systemu są błędne. O podobnych spostrzeżeniach dowiadywaliśmy się od pracowników GUS-u czy PKW. Nikt tego nie wziął pod uwagę. Nikt nie skorzystał z doświadczeń ludzi, którzy od lat pracują w tej dziedzinie.
Na spotkaniu w zeszłym roku (jedynym, a obiecywano nam, że będą się odbywały z dużą częstotliwością), z rozbrajającą szczerością powiedziano nam, że wszyscy sobie zdają sprawę, że dane należałoby zaczytać z lokalnych baz meldunkowych (które są wyczyszczone przez pracowników i pracownicy gmin są ich pewni, bo wielokrotnie były weryfikowane choćby przez wybory i sporządzanie różnych list). Ale tego nie zrobiono, bo... trzeba by zmienić ustawę, a nikt o tym nie pomyślał. Dlatego teraz trzeba pracować na niewiarygodnych danych, które przez obecny chaos stają się coraz bardziej niewiarygodne.
 
2015-03-13 09:45:43
informatyk gminny: KOLEJNY DZIEŃ MASOWEGO ERROR 500.

USC STOJĄ, BO NIC ZROBIĆ SIĘ NIE DAJE!

Błędy w PESEL nie pozwalają na subskrypcje, Źródło działa powoli, helpdesk niedostępny, na forum nikt nie łaskaw cokolwiek powiedzieć, zgłoszeń na atmosferze nikt nie chce nawet przeczytać.

Tak to wygląda na dole.

Na górze pewnie wszystko działa jak należy.
 
2015-03-13 08:52:09
zona: Urodzeń 25 400, nr PESEL 18 000. To gdzie jest reszta pesel? Nie nadaje się pesel wszystkim urodzonym dzieciom? Już z tych danych MSW wynika, że coś jest nie tak, a nie zmusza to ich do zastanowienia, dlaczego nie ma tylu PESEL, tylko dalej brną w swoim wyobrażeniu, że wszystko jest cacy.
 
2015-03-13 08:49:09
Informatyk: A ja mam proste pytanie. Czemu służy amerykański format daty w systemie i na wszelkich dokumentach (ROK-DZIEŃ-MIESIĄC) ? Żeby bardziej utrudnić pracę ? Przecież to może wymusić dużo pomyłek. Proszę o konkretne wytłumaczenie zastosowania takiego formatu daty niezgodnego z przyjętym formatem w Polsce.
 
2015-03-13 08:17:46
Jolka: Czy COI ma jakiś interes aby aplikacje innych firm działały poprawnie? Raczej nie.
Mają swój program Mikropesel i swoje USC, które przy zawiązywaniu COI wnieśli w „wianie” pracownicy jednego z Ośrodków Informatyki Urzędu Wojewódzkiego (dla niewiedzących na ich bazie powstało COI).
Nie sądzę, aby odpuścili swoje rozwiązania, które przynoszą im dochody.
„wszystkie programy działają z tzw. bazą testową MSW (do roboczej firmy nie mają dostępu ze względu na poufność danych osobowych)” – ciekawe czy COI swoje programy testuje na bazie testowej czy produkcyjnej.
To tak jakby napisać SIWZ i po tym startować w przetargu.
Delikatnie mówiąc niezręczna sytuacja.
 
2015-03-13 08:02:48
zdzisław: Ach jakże się czuję wyjątkowo w swojej gminie miejsko-wiejskiej. #(&^$h^$@ (niecenzuralne słowa)
COI powinno wziąć przykład z listopadowego gestu PKW i oddać sprawy w bardziej kompetentne ręce, zamiast ściemniać i czekać aż może jakoś to zacznie działać i sprawy przycichną.
 
2015-03-13 07:53:44
zaniepokojony: No tak, a te gminy miejsko-wiejskie to się tak nagle pojawiły? Jeżeli ten "projekt" nie przewidywał tak oczywistej rzeczy to naprawdę jestem zaniepokojony jakiej jakości będą dane w rejestrach po kilku tygodniach działania systemu.
Ciekawe ile z tych miliona czynności wprowadziło błędne zapisy w danych na skutek innych "nieprzewidzianych oczywistości".
 
2015-03-12 22:20:25
LAS_160602: A jeszcze nie tak dawno Pan Marcin Malicki twierdził że subskrypcja działa poprawnie, a winni są producenci aplikacji wspierających.
A tu nagle niespodzianka i COI dowiedziało się, że mamy w Polsce gminy dwukodowe. Czyli ponownie w MSW ktoś czegoś nie dopilnował.
Tak ale oczywiście COI i MSW są OK, winne urzędy bo im nie działa.
 
2015-03-12 21:54:42
Realista: Jedyny wyjątek to 608 gmin czyli ... ok. 25% całości. Niezły wyjątek. MSW minimum od 04.02.2015 (data jednego ze spotkań w MSW) wiedziało, że dla niektórych gmin w Polsce występuje więcej niż jeden kod terytorialny. Jak widać dopiero miesiąc później dotarło do niego co to znaczy. Cóż, lepiej późno niż wcale.
 
2015-03-12 21:05:39
zniesmaczony: no niestety, autor listu ma sporo racji. jako dostawca aplikacji zmuszony do wspolpracy z COI potwierdzam, iz robienie z ludzi idiotow to jedna z najbrdziej zaawansownych kompetencji panow z COI. Prosimy zglaszac tu i tu - z tym, ze jak okazuje sie, nikt nie czyta maili. Uwagomdot. srodowiska testowego nalezy zglaszac.... aha. no tak. ale ktore srodowisko testowe? a nie, tego nie obslugujemy. Bledy? u nas dziala. Adres int sie nie zgadza? no dziwne. po dwoch tygodniach - mial pan racje, blad konfiguracji po naszej stronie. Podobnie jak niewiarygodne sa dane z servicedesk podane przez COI w elegancjkim exelu. Brak slow. W cywiliizowanym swiecie tacy ludzie traca prace w trybie natychmiastowym. A u nas? Pan Malicki nadal udaje celebryte, a Tomaszewski zajmuje sie autopromocja. Syf jaki zrobiliscie w rejestrach za chwile wyjdzie. Przy sporzadzaniu list wyborczych chocby. Mitomani.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25