facebook RSS # #

22.11.2019 17:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2015-03-31 14:44       aktualizacja: 2015-03-31 18:32       WIADOMOŚCI
  A A A

Pewny papier. Wybory prezydenckie bez systemu informatycznego

Pewny papier. Wybory prezydenckie bez systemu informatycznego
Zalecenia NIK będą realizowane
- zapowiedziała Beata Tokaj
Fot.PAP/B.Zborowski
Krajowe Biuro Wyborcze będzie realizować pokontrolne zalecenia NIK - powiedziała szefowa Biura Beata Tokaj. Oznacza to m.in., że wybory prezydenckie będą przeprowadzone bez wsparcia systemu informatycznego.

Z zastrzeżeniami Izby zgodził się szef PKW Wojciech Hermeliński.

NIK uznała, że w KBW nie było długofalowych planów informatyzacji, a przetarg na program obsługujący ubiegłoroczne wybory samorządowe był nierzetelny i stwarzał ryzyko korupcji. Izba sformułowała też zalecenia, m.in. rekomenduje przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2015 roku bez wsparcia informatycznego.

Tokaj podczas konferencji prasowej zapowiedziała, że zalecenia NIK będą realizowane. Oznacza to m.in., że wybory prezydenckie będą przeprowadzone bez wsparcia systemu informatycznego.

Wyniki głosowania będą obliczane przez komisje obwodowe i okręgowe "ręcznie", a protokoły z głosowania przekazywane wyłącznie w formie papierowej (system informatyczny umożliwia przesyłanie protokołów w formie elektronicznej, jednak wynik wyborów ustala się wyłącznie na podstawie protokołów papierowych).

System podczas wyborów prezydenckich ma być testowany.

Pytana o kwestie niewystarczająco zabezpieczonych elementów systemu informatycznego, na co zwróciła uwagę NIK, Tokaj odpowiedziała, że ABW od dawna bada kody, które zostały wykorzystane w wyborach samorządowych. "Czekamy na wynik tej kontroli" - powiedziała szefowa KBW.

Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski mówił we wtorek, że KBW zapłaciła 300 tys. złotych za program niesprawdzony i niezgodny z umową. Dziennikarze pytali Tokaj, jak to było możliwe.

Na to pytanie - odparła Tokaj - odpowie inny audyt, prowadzony od grudnia na zlecenie KBW. Chodzi o audyt systemu, przygotowanego przez Biuro i firmę Nabino, prowadzony przez niezależnych ekspertów; jego wyniki miały być gotowe w marcu.

"Zgadzamy się z zastrzeżeniami, które są zawarte w wynikach kontroli przeprowadzonej przez NIK (...). Będziemy starać się, by wybory najbliższe (prezydenckie) i wybory październikowe (parlamentarne) były wyborami rzetelnymi i przeprowadzonymi w jak najlepszy sposób" - powiedział Hermeliński.

Zastrzegł, że raport pokontrolny NIK liczy ponad 50 stron, dlatego nie zapoznał się z nim jeszcze w szczegółach i z tego powodu odnosi się w tym momencie tylko do zastrzeżeń przedstawionych przez prezesa NIK na wtorkowej konferencji prasowej.

"Co do kwestii związanych z programem informatycznym, nasz audyt, który już w grudniu został zlecony, w zasadzie jest zbliżony albo nawet w większości czy w całości potwierdza te zastrzeżenia, które zostały dzisiaj ujawnione podczas briefingu prezesa NIK" - oświadczył Hermeliński.

Szef PKW przypomniał, że osoba zajmująca się wdrażaniem programu informatycznego do obsługi wyborów już nie pracuje w KBW. Szefem zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej w KBW do grudnia 2014 roku był Romuald Drapiński.

Hermeliński zapowiedział, że system informatyczny tworzony przez KBW będzie podczas wyborów prezydenckich testowany. System ma przejść ogólnopolski test także w połowie kwietnia. Szef PKW powiedział, że podczas testów komisje będą sprawdzały działanie systemu "pod kątem być może wyborów parlamentarnych".

"Ale dziś trudno jeszcze powiedzieć, czy on będzie stosowany w wyborach parlamentarnych (...) Jeśli chodzi o nadzór nad bezpieczeństwem systemu, jesteśmy w kontakcie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która kontroluje jego szczelność i bezpieczeństwo" - powiedział.

Zaznaczył, że wyniki majowych wyborów prezydenckich będą liczone ręcznie; jak podkreślił, że na poziomie komisji obwodowych głosy były zawsze liczone ręcznie i ręcznie były sporządzane protokoły.

"Natomiast transmisja danych odbywała się za pomocą systemu elektronicznego" - powiedział.

W ocenie szefa PKW wyniki wyborów prezydenckich po niedzielnym głosowaniu "najwcześniej prawdopodobnie" poznamy we wtorek wieczorem. Dodał, że liczenie może się przeciągnąć nawet do środy lub czwartku po południu i zastrzegł, że jest to jego wstępna ocena.

Hermeliński odniósł się także do kwestii sprawdzenia kart do głosowania w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Podkreślił, że byłoby to cenne ze względu na zbadanie przyczyn głosów nieważnych, ale - jak mówił - PKW nie ma do tego instrumentów prawnych.

Zaznaczył, że dostęp do kart ma tylko sąd badający protesty wyborcze, prokuratura i policja.

"Z tego, co wiem, żadne z tych dokumentów (kart do głosowania) zniszczone nie zostały, one są przechowywane" - powiedział Hermeliński.

ABW we wtorkowym komunikacie podała, że na prośbę KBW w marcu przekazała zalecenia i rekomendacje mające na celu podniesienie bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego KBW. "Dodatkowo informujemy, że ABW nie uczestniczy w tworzeniu oprogramowania do obsługi wyborów prezydenckich w 2015 r." - czytamy w komunikacie. Podkreślono, że ABW wystąpiła do NIK o przekazanie materiałów pokontrolnych celem dokonania stosownej analizy.

KBW ma 21 dni na odniesienie się do raportu NIK. (PAP)
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2015-04-04 10:32:40
Ela: To jakie zabezpieczenia ma źródło tam można było a na wybory nie a przecież to miniaturka przy źródle. Również zadam pytanie krytykuje się gminy, że nie przechodzą na elektroniczny obieg dokumentów a NIK i PKW robi taki numer z wyborami. Uważam że informatyka wcale nie jest taka dobra jak nam się mówi.
 
2015-03-31 22:07:05
infor: Jakie testy. O co tu chodzi? KBW przekazało gminom pieniądze na obsługę informatyczną wyborów prezydenckich(której nie będzie) a nie na przeprowadzenie testów.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25