facebook RSS # #

12.12.2019 20:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2015-05-20 15:14       aktualizacja: 2015-05-21 10:28       WIADOMOŚCI
  A A A

Strój urzędowy. Jakie znaczenie ma ubiór pracownika? Głosy o dress code

Strój urzędowy. Jakie znaczenie ma ubiór pracownika? Głosy o dress code
Dyskutujemy o urzędniczym dress code
Fotolia
Niedawno na łamach Serwisu Samorządowego ukazał się wywiad ze stylistką Tatianą Szczęch na temat urzędniczego dress code. Rozmowa wzbudziła duże zainteresowanie czytelników.

- W urzędzie nie wypada zakładać przezroczystych elementów garderoby oraz odkrywać ramion i nóg. Szczególnie trudnym tematem są rajstopy czy pończochy, których noszenie latem może być uciążliwe, ale w tej kwestii pozostanę nieugięta - w pracy nosić trzeba – mówiła nam Tatiana Szczęch.

Jeśli chodzi o ubiór dla urzędników stylistka podkreśliła, że dress code mówi, iż najlepszym rozwiązaniem jest dobrze skrojony garnitur i koszula z długim rękawem.

W odpowiedzi podniosły się głosy naszych czytelników.

„szczerze mówiąc petenta ostatnimi czasy nie interesuje czy urzędnik dzień w dzień nosi garnitur czy urzędniczka nosi rajstopy, spódniczkę czy garsonkę. Można mieć ładne spodnie, dopasowaną bluzkę czy koszulę ale nic tu po tym co Pani mówi jeśli klient wyszedł niezadowolony bo urzędnik nie wie co i jak czy ma splątane ręce gąszczem przepisów prawnych zaprzeczających czasem samym sobie.” – napisała czytelniczka

„(…) każdy jest inny i naprawdę niewiele mnie obchodzi, jak się nosi, a bardziej co ma w głowie, czy jest kompetentny, uprzejmy i uczynny. Jak tego nie ma, to może sobie być najeleganciej ubrany i nic mnie do niego nie przekona. Tak wiec niech ma dredy i krótkie spodenki, albo tipsy, albo cekiny, tylko niech pomoże, doradzi i zrobi to bez zwłoki, nie generując kolejki” – komentuje Bratzacieszyciela. I dodaje: „Nawet w klapkach, zwłaszcza, że zza okienka i tak widać zwykle tylko górną część ciała, a nie wszędzie są klimatyzacje, lub co gorsza sprawne ogrzewanie. Jak wysiedzi, to nawet niech sobie siedzi w swetrze z owczej wełny albo w kurtce - urzędnik ma spełniać swoje zadania, a nie być nienaganny w doborze pudru”.

Czytelnicy podkreślali, że szczególnie latem trudno jest przestrzegać zasad ubioru przedstawionych przez stylistkę.

„(…) gorszy smród potu niż koszula z krótkim rękawem czy bluzeczka na ramiączkach Nie wiem jak wdrożyć te cudowne zalecenia w moim pokoju gdzie poza petentami na stałe 4 osoby siedzą na 12 metrach (plus szafy, biurka etc.) a czasem jeszcze stażystę dokwaterują, temperatura mimo otwartych okien i wiatraka już teraz koło 30 stopni” – skarży się źle ubrana. „Zresztą nie wiem czy np. w OPS czy pośredniaku pracownik w gajerku byłby bliżej ludzi i wywoływał przyjazne emocje” – dodaje.

„(…) ja sobie rajstop nie wyobrażam latem... nie oszukujmy mało w którym urzędzie w szczególności w pokojach jest klimatyzacja (nie mylić z salą obsługi)”- dorzuca urządnik IS.

Jak zauważyła większość komentujących czytelników, to nie zasady urzędniczego kodu ubioru są problemem, tylko warunki pracy panujące w urzędach oraz niskie pensje.

„(…) warunki w biurach są do niczego. Napadajcie na szefostwo, nie na panią, która przedstawia zasady eleganckiego ubioru panujące w cywilizowanym świecie. Przecież sama sobie tego nie wymyśliła” - pisze oburzona Kaśka.

„(…) dochód istotnie poniżej 1500 na rękę, też raczej utrudnia zakup "kilku porządnych bluzek/koszul", by co 2 godziny zmieniać” – podkreśliła źle ubrana

„To bardzo dobre rady i nie ma się czego denerwować tylko zastanowić czy możemy je zastosować a praktyce. Nie wszystko jest możliwe, zwłaszcza latem, w pomieszczeniach bez klimatyzacji – skomentował urzędnik. I dodał: „(…) wyciągnięty sweter, kwiecista sukienka na ramiączkach, czerwone paznokcie, zbyt duże dekolt, klapki do spodni długich czy krótkie spodenki to brak szacunku dla urzędu i interesanta.”

Dziękujemy za wszystkie komentarze. Wkrótce na naszych łamach ukaże się kolejna rozmowa z Tatianą Szczęch, w której odniesie się do Państwa wypowiedzi.

Czytaj również: Jak się ubrać. Rajstopy w biurze są obowiązkowe - mówi Tatiana Szczęch

jc/ Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2015-06-03 14:45:06
M.M.: Kodeks etyki- kolejny bezsensowny dokument w urzędzie. Sami utrudniamy sobie życie zamiast skupić się na porządnych rzeczach. Nie ważne jak będzie ubrany urzędnik, ważne, żeby był czysty i szybko, sprawnie pomógł petentowi.
 
2015-05-27 08:37:58
Teresa : Jestem pracownikiem samorządowym z 30 letnim stażem. w myśl powiedzenia "jak cię widzą tak cię piszą". Urzędnik powinien być ubrany skromnie a zarazem elegancko. Obecnie szczególnie młode kobiety przekraczają granice przyzwoitości, krótkie spódniczki dosłownie nie zakrywające tyłka, goły odkryty biust,to nie jest wizerunek urzędnika. Uważam, że przede wszystkim szacunek dla petenta. Każdy urząd powinien mieć uchwalony kodeks etyki i unormowane sprawy dot. ubioru. Najlepsze życzenia z okazji 25 lat samorządu.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25