facebook RSS # #

20.01.2020 15:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2015-07-23 17:50       aktualizacja: 2015-07-25 12:24       WIADOMOŚCI
  A A A

Jeszcze dwa lata. Sejm przesunął na 1 stycznia 2018 r. zniesienie meldunku

 Jeszcze dwa lata. Sejm przesunął na 1 stycznia 2018 r. zniesienie meldunku
Obowiązek meldunkowy zostaje do 2018 roku
Fotolia
Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony nie od 1 stycznia 2016 roku, a dopiero dwa lata później - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o ewidencji ludności. Mogą być z tym kłopoty - sugerują Czytelnicy.

„To rozwiązanie utrudni obywatelom realizację w sposób nieskrępowany prawa wyborczego. Może prowadzić do uprzywilejowania części wyborców w realizacji tego prawa i zniechęcać innych do aktywnego i czynnego udziału w wyborach - z uwagi na np. konieczność każdorazowego rejestrowania się jako uprawnionego wyborcy w jakimś wybranym obwodzie głosowania” – ocenia nasz Czytelnik jotka.

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku. Potrzeba przesunięcia o 2 lata tej daty wynika m.in. z rekomendacji międzyresortowego zespołu ds. przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego. Określił on ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.

„Rozumiem że owe 100 ustaw, które trzeba będzie zmienić przy tej okazji, zrobicie w 2 lata?!” – pyta retorycznie Czytelnik o nicku ja.

Jak informowało MSW, adres zamieszkania jest niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów, planowania obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, określania funduszy sołeckich i subwencji dla gmin, kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Ponadto obywatele - na potrzeby postępowań sądowych - pozyskują dane o adresie z rejestru PESEL.

Zasadniczym celem nowelizacji jest więc zapewnienie dodatkowego czasu niezbędnego do wprowadzenia kompleksowych zmian w przepisach prawa oraz do odpowiedniego dostosowania systemów teleinformatycznych obsługujących rejestry państwowe oparte na obowiązku meldunkowym.

Zakłada się, że prace te zostaną zakończone do końca 2017 r., dlatego nowela przesunęła termin zniesienia obowiązku meldunkowego o dwa lata - do 1 stycznia 2018 r.

W czerwcu rząd przyjął sprawozdanie zespołu, który zaproponował koncepcję prostej rejestracji adresu faktycznego pobytu. Obywatel sam zdecyduje, czy będzie chciał podać adres swego pobytu. Będzie mógł to zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie. Adres ten zostanie wówczas zarejestrowany w bazie PESEL. Będzie to dotyczyć obywateli polskich i państw Unii Europejskiej, przebywających w lokalu dłużej niż trzy miesiące.

Cudzoziemcy spoza państw UE (tak jak obecnie) będą zobowiązani do rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu. Zmienią się jednak terminy z tym związane, np. rejestracja będzie obowiązkowa dla cudzoziemców przebywających na terytorium Polski dłużej niż 14 dni. Pobyt nieprzekraczający dwóch tygodni nie będzie wymagał zgłoszenia.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Sekretarz sugeruje na naszym forum: „Może w końcu zapytają fachowców z urzędów gmin”.

Co Państwo myślą o proponowanych zmianach? Jakie niosą za sobą niebezpieczeństwa, a jaki korzyści?

Czytaj też
Prosta rejestracja. Obywatel zdecyduje, czy podać adres, ale od 2018 roku
 
Źródło: PAP, Serwis Samorządowy

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 8 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2015-07-30 08:19:41
Hyży Ruj: Czyli jeszcze tylko dwa lata będziemy płacić zbędny i anachroniczny haracz za odpady...
 
2015-07-29 08:37:58
zgryz: Akada- myślisz, że urząd skarbowy tego nie wie? Myślisz, że nikt nie kontroluje Twoich wydatków i wpływów, Twoich rozmów, kontaktów? Anglia, jest nie mniej "faszystowskim" krajem, jak i nasz. Meldunek, w tej, czy innej formie, istnieje w całej Europie. W Polsce ma złe konotacje, niestety... Jednakże nie widzę możliwości i prawnej i organizacyjnej od jego likwidacji. I na nic zda się zaklinanie rzeczywistości przez "specjalistów" z MSW. To są setki aktów prawnych do zmiany, to dziesiątki lat zaszłości...
 
2015-07-27 12:02:49
Akada: Sami faszyści wypowiadają się w komentarzach. Jakie to będzie straszne jak nie będzie adresu i meldunku...A pojedźcie sobie do normalnego (jeszcze) kraju czyli Anglii i kupcie samochód. Zapytajcie sprzedającego o dowód osobisty to was wyśmieje. Nie ma tam obowiązku posiadania takowego a jak zapytacie policjanta czy mógłby sprawdzić tożsamość takiej osoby to wam całkiem słusznie odpowie "nie mam podstaw, ta osoba nie zrobiła nic niezgodnego z prawem". I doda "moje państwo ufa swoim obywatelom, pani państwo traktuje każdego jak potencjalnego przestępcę". I tutaj jest sedno - cała biurokracja podszyta faszyzmem chce kontrolować, kontrolować i jeszcze raz kontrolować. Obywatel to potencjalny bandyta i oszust. Traktujecie innych tak jacy sami jesteście. W normalnych krajach nie istnieją meldunki, dowody osobiste itd. Ja sama używam karty kredytowej bez imienia i nazwiska (są takowe) bo nie chcę aby Urząd Skarbowy wiedział ile wydaję. Co go to interesuje...
 
2015-07-27 08:56:39
Jecek: Jestem pracownikiem urzędu 40 letnim - zniesienie ewidencji to jest idiotyczny pomysł/ kogo ? / Niech ci urzędnicy z ministerstwa zejdą na szczebel podstawowy do klientów to wysłuchają jo... moim zdaniem meldunki muszą pozostać w naszym kraju , nie jesteśmy przygotowani i bardzo długo nie będziemy do zniesienia ich. dowody które obecnie wyrabiamy , są bardzo krytykowane przez wnioskodawców na brak adresu . Zmieniający się rząd w przyszłości będzie może bardziej kompetentny i odpowiedzialny do wprowadzania zmian w ustawach.
 
2015-07-24 11:09:39
czytelniczka: owe zmiany niosą duże niebezpieczeństwo ponieważ obowiązek meldunkowy to. min. becikowe, przypisanie dzieci do żłobków, przedszkoli, szkół a co za tym idzie dotacje dla gmin, wybieranie radnych do poszczególnych gmin. Już nie mówiąc o tym że do banków wymagany jest adres nieruchomości i zameldowania (chyba że nasz rząd chce wprowadzić chaos i banki będą zajmować za długi nieruchomości nie tych osób co trzeba), odprowadzanie podatków i już nie mówiąc o masie reszty drobnych kwestii które wynikają z ustaw.
 
2015-07-24 10:07:11
ja: tu przesunięto a co ze źródłem odnośnie USC - CISZA?! - ja pracuję z tą aplikacją od 4 miesięcy i nie widzę żadnych zmian w niej, i co od wrześnie Warszawskie Urzędy Stanu Cywilnego nagle zaczną pracować w tej aplikacji, nagle obsługa interesantów będzie możliwa. Obecnie te Urzędy i wiele innych odstąpiły od obsługi interesantów przy pomocy nowej aplikacji ponieważ jest to niemal niemożliwe. Wrzesień już blisko więc może ludzie z ministerstwa zamiast szukać sobie nowych posad, zastanowią się jeszcze nad tym problemem i przesuną kolejną ustawę.
 
2015-07-24 08:04:13
bba: Ustawa pisana po "warszawkę". Do tej pory "słoiki" rozliczały się w swoich miastach. Teraz podając adres zamieszkania podadzą adres warszawski. Podatki powędrują do W-wy. Takie jest moje zdanie.
 
2015-07-23 19:01:39
informatyk gminny: AAAAaaahahahahahahahahahahhahahahahaha...

No jak dobrze, że te zespół powstał.

Kiedy wszyscy kierownicy USC będący na spotkaniu w sprawie Źródła pukali się w czoło słuchając bzdur ludzi z MAC i MSW, to nikt nie chcieli ich nawet wysłuchać i mówiąc wprost strzelili focha, a teraz to co innego. Zespół... Jak to dobrze, że powstał zespół...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25