facebook RSS # #

26.05.2019 02:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-18 15:27       aktualizacja: 2016-01-18 16:21       WIADOMOŚCI
  A A A

Obecni na dyżurze. Czy samorządowcy są do dyspozycji mieszkańców gmin?

Obecni na dyżurze. Czy samorządowcy są do dyspozycji mieszkańców gmin?
Z dyspozycyjnością samorządowców nie jest najgorzej
Fotolia
Lokalni aktywiści sprawdzili obecność samorządowców na dyżurach. Masz głos, Masz wybór przedstawia efekty akcji „Rok po wyborach samorządowych: sprawdzamy!”

W ramach akcji „Rok po wyborach samorządowych: sprawdzamy!” jej uczestnicy sprawdzili, czy przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych władz wykazują się obecnością na dyżurach. Lokalni aktywiści i aktywistki wyszukiwali informacje o godzinach dyżurów wybranych radnych, burmistrzów lub prezydentów miast, po czym odwiedzali ich w miejscach dyżurowania bez zapowiedzi.

Pozytywnym zakończeniem odwiedzin było wręczenie sprawdzanej osobie „Świadectwa dostępności”. W przypadku nieobecności lub niepodania godzin dyżurów, aktywiści i aktywistki wieszali na drzwiach gabinetu uwagę w dzienniczku, z prośbą o kontakt i usprawiedliwienie.

Jak podaje Masz głos, Masz wybór sprawdzian dostępności przyniósł pozytywne wyniki. Poniżej podsumowanie sprawdzianów z gmin.

W Bydgoszczy sprawdzono prezydenta miasta. Członkowie Krajowego Forum Samorządowego przyjęci zostali w jego biurze przez zastępczynię, panią Iwonę Waszkiewicz, na której ręce złożyli wyniki obywatelskiego audytu działań prezydenta oraz rady miasta. Choć audyt wskazuje wiele obszarów do poprawy, trzeba przyznać, że spotkanie z władzami jest możliwe.

Negatywną ocenę otrzymał radny Mirosław Kociak z gminy Dobroszyce (woj. dolnośląskie), który nie stawił się na swoim dyżurze.

Swój sprawdzian Stowarzyszenie Łuczyna podsumowuje następująco: „Tylko kilku radnych zdecydowało się na pełnienie dyżurów i podało do publicznej wiadomości swoje numery telefoniczne. Pozostali radni jako kontakt do siebie podali adres urzędu gminy, czynny tylko w godzinach 8.00-16.00”.

Obecny na dyżurze był radny Marcin Kołtun z gminy Kąkolewnica (woj. lubelskie). Jednak był ,sam bez interesantów. Maszgłos.pl zachęca więc mieszkańców i mieszkanki Kąkolewnicy do spotkań z panem Marcinem oraz z innymi radnymi.

Portal Zapiski o Wszystkich z Lubartowa (woj. lubelskie) sprawdził radnego Jacka Tomasiuka. Samorządowiec dyżuruje bez zarzutów.

Grupa Inicjatywna Mieszkańców Dębniaka i Tarnowskiej Woli z gminy Lubochnia (woj. łódzkie), która od roku w ramach akcji działa na rzecz dostępności radnych, sprawdziła efekty swojej pracy.

Jak piszą członkowie grupy „Na pierwszy ogień poszedł wójt, który zgodnie z informacją na stronie internetowej gminy czeka na petentów w każdy wtorek. Sprawdziliśmy, rzeczywiście pan wójt był, a przed drzwiami czekała spora kolejka interesantów.

Następnie postanowiliśmy złożyć wizytę przewodniczącemu Rady Gminy Lubochnia. Ku naszej radości, przewodniczący również czekał na petentów, ale w przeciwieństwie do wójta zainteresowanie było raczej znikome. Pan przewodniczący narzekał, że często traci czas, bo interesantów jak na lekarstwo.

Kontynuując sprawdzian skupiliśmy się na radnych. Tutaj bywa różnie. Jedni są osiągalni tylko e-mailowo, inni są dostępni prawie o każdej porze dnia i nocy. Przykładem takiego radnego, jest pan Paweł Bachura, który nie tylko pełni dyżury w świetlicy wiejskiej, ale również dostępny jest dla mieszkańców pod telefonem”.

W Nasielsku (woj. mazowieckie) Stowarzyszenie Europa i My spotkało się na dyżurach z radnymi Jerzym Lubienieckim (przewodniczący rady), Markiem Jaroszewskim i Dariuszem Kordowskim. Wszyscy trzej byli obecni na dyżurze.

Przedstawicielka stowarzyszenia złożyła wizytę burmistrzowi Nasielska Bogdanowi Ruszkowskiemu, z którym rozmawiała o poprawie komunikacji między radnymi, urzędem a mieszkańcami w Gminie Nasielsk. Stowarzyszenie zabiega między innymi o wprowadzenie internetowego systemu kontaktu.

Sprawdzian obecności przedstawicieli władz Zamościa (woj. lubelskie) przeprowadziła nieformalna grupa mieszkańców Borowiny Sitanieckiej. Za obecność na dyżurze piątki otrzymali radny Józef Siemczyk i wójt Ryszard Gliwiński.

Najwięcej reprezentantów i reprezentantek władz odwiedził portal TuŻory.pl z Żor (woj. śląskie), wystawiając ostatecznie same wzorowe oceny dostępności. Radne Anna Nowacka, Anna Gaszka i Jadwiga Kempny oraz radni Jacek Miketa, Władysław Łukasiewicz, Wojciech Maroszek, Piotr Huzarewicz i Krzysztof Mentlik oczekiwali na mieszkańców i mieszkanki w wyznaczonych terminach i miejscach dyżurów, nie tylko w urzędzie miasta, ale i w znanych i łatwo dostępnych klubach osiedlowych.

Źródło: maszglos.pl
jm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25