facebook RSS # #

21.01.2020 12:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-07-14 09:58       aktualizacja: 2016-07-14 13:11       WIADOMOŚCI
  A A A

Miasta na luzie. To idea dobrej jakości życia - mówi marszałek warmińsko-mazurski

Miasta na luzie. To idea dobrej jakości życia - mówi marszałek warmińsko-mazurski
Wierzę, że to przyciągnie turystów
do naszego pięknego miasteczka
- mówi burmistrz Ornety
Fot.PAP/J.Morek

Orneta i Jeziorany dołączyły do międzynarodowej sieci Cittaslow, promującej styl "dobrego życia" bez pośpiechu. Burmistrzowie obu miast odebrali w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie certyfikaty potwierdzające członkostwo w tym stowarzyszeniu.


Oficjalne decyzje o przyjęciu Ornety i Jezioran do sieci Cittaslow przekazał marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Certyfikaty członkostwa wydało zgromadzenie ogólne tego stowarzyszenia, które zebrało się pod koniec czerwca w Portugalii.


Przedstawiciele obu miast powiedzieli, że liczą na korzyści związane z uczestnictwem w światowej sieci, przede wszystkim na mocniejszą promocję turystyczną. Zapewniali, że zależy im na tzw. zrównoważonym rozwoju gmin i zachowaniu walorów środowiska naturalnego.


"Mam nadzieję, że ta idea nie tylko pozwoli na wykorzystanie środków unijnych, ale także przyciągnie turystów do naszego pięknego, małego miasteczka" - mówił burmistrz Ornety Ireneusz Popiel. Burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski przekonywał natomiast, że w tym mieście "żyje się wspaniale, spokojnie, cicho i rzeczywiście można tu wypocząć".


Zdaniem marszałka Brzezina, idea "dobrej jakości życia" staje się coraz popularniejsza i stwarza samorządom nowe możliwości rozwoju. Jak przypomniał, pod względem liczby członków tej sieci Polska jest już drugim - po Włoszech - krajem na świecie. Jego zdaniem, Cittaslow jest też "marką rozpoznawalną dla regionu" bo w większości są to miasta z Warmii i Mazur.


Brzezin przypomniał również, że 14 miast z regionu, które przystąpiły do sieci najwcześniej, może uzyskać specjalne dofinansowanie unijne. W Regionalnym Programie Operacyjnym zarezerwowano dla nich ponad 51 mln euro, które mają być przeznaczone na tzw. rewitalizację społeczną i poprawę infrastruktury miejskiej. Według marszałka pierwsze umowy wstępne z samorządami powinny zostać podpisane już w sierpniu.


Stowarzyszenie Cittaslow powołano pod koniec lat 90. we Włoszech w celu krzewienia tzw. kultury dobrego życia. Początkowo była to reakcja lokalnych restauratorów i przedsiębiorców turystycznych na ekspansję światowych sieci fast foodów.


Ideą tego ruchu jest rezygnacja z intensywnego stylu życia na rzecz harmonii, natury i tradycji. Logo sieci - pomarańczowy ślimak - ma symbolizować ucieczkę od wielkomiejskiego pośpiechu i być gwarancją wysokiej jakości usług turystycznych.


Obecnie sieć zrzesza 225 małych miast z 30 krajów. W Polsce do stowarzyszenia Cittaslow należy 25 miejscowości, z czego 20 z woj. warmińsko-mazurskiego. O przyjęcie do sieci "powolnych miast" starają się kolejni chętni, m.in. Nowy Staw (woj. pomorskie) i Głubczyce (woj. opolskie).


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Serwis Samorządowy PAP


 


 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25