facebook RSS # #

17.02.2019 12:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-08-22 15:24       aktualizacja: 2016-08-22 15:57       WIADOMOŚCI
  A A A

Woda od regulatora. Cena nie pokryje wszystkich kosztów działania gminnej firmy

Woda od regulatora. Cena nie pokryje wszystkich kosztów działania gminnej firmy
Na straży taryf stanie
krajowy regulator cen wody
Fot.Fotolia
Cena wody powinna być uzależniona od faktycznych kosztów jej dostarczenia, a nie od wszystkich kosztów działania przedsiębiorstwa wodociągowego podległego gminie - mówi rzecznik resortu środowiska.

Dodaje, że na straży taryf będzie już niebawem stał krajowy regulator cen wody.

Rzecznik ministerstwa środowiska nawiązał do niedawnego raportu NIK, w którym kontrolerzy wytknęli, że ceny wody w Polsce należą do najwyższych w całej Unii Europejskiej.

NIK zauważyła, że w ciągu ośmiu lat ceny dostarczanej mieszkańcom wody i odprowadzania ścieków przez przedsiębiorstwa wodociągowo- kanalizacyjne wzrosły o ponad 60 proc.

Według izby tak duży wzrost nie miał jednak racjonalnego uzasadnienia. Również samorządy gminne, mimo dostępnych narzędzi kontrolnych, m.in. w postaci prawa do weryfikacji wniosków taryfowych oraz zatwierdzania taryf, często nie wykorzystały swoich uprawnień, by zadbać o racjonalne ceny dla mieszkańców.

Aby zapobiec takim sytuacjom, resort środowiska planuje powołać krajowego regulatora cen wody. Jego rolą będzie nadzór nad wysokością opłat tak, aby była ona racjonalna, uzasadniona ekonomicznie kosztami poboru wód i zrzutu ścieków.

"Obecnie ceny wody są regulowane uchwałami rad gmin. Krajowy regulator ds. cen wody zostanie powołany w celu zabezpieczenia interesu obywateli i wsparcia samorządów w kwestii regulacji cen - tłumaczy Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. Rzecznik zaznacza, że obywatele nie będą uzależnieni od taryfy ustalanej samodzielnie przez gminę na podstawie wyłącznie informacji przekazanych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, ponieważ będzie ona weryfikowana pod kątem zasadności ekonomicznej przez krajowego regulatora cen wody.

Zdaniem rzecznika cena wody powinna być uzależniona od faktycznych kosztów jej dostarczenia dla obywateli, a nie od wszystkich kosztów działania przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego podległego tej samej gminie.

Mucha zapowiada, że nowy regulator ds. kontroli cen wody dla mieszkańców powstanie zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi w nowym projekcie ustawy Prawo wodne.

„Chcemy uniknąć sytuacji, w której wprowadzana ustawa byłaby wymówką dla przedsiębiorstw wodociągowych do drastycznego podnoszenia cen za wodę. Cena wody powinna być racjonalna i uzależniona od faktycznego kosztu za usługi wodne" - dodaje rzecznik.    

W swoim raporcie NIK zwróciła także uwagę, że obecnie zagrożeniem dla interesów konsumentów jest traktowanie firm dostarczających wodę i odprowadzających ścieki jako źródła dodatkowych dochodów. Niejednokrotnie dochody te są później wypłacane w formie dywidendy. Jak dotąd, na rynku nie ma limitu marży, jaką mogą narzucać te podmioty. Eksperci zauważają, że są one przecież monopolistami.


mp/Serwis Samorządowy PAP

 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-08-23 13:52:29
ergow: Czyli Rada Gminy ma g... do powiedzenia w sprawie cen szanowny Panie rzeczniku ministerstwa środowiska.
A kiedy nowe Prawo wodne wejdzie w życie to ceny wzrosną niestety.
 
2016-08-23 07:14:39
Krzysztof Dziadul: Art. 24.8. Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 5, taryfy zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.

5. Rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, albo o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami.
Powyżej 2 ustepy ustawy. Taki właśnie jest wpływ gminy na wysokość taryf na wodę, które i tak wchodzą w życie, jeśli rada gminy nie zatwierdzi taryf
 
2016-08-22 19:39:32
samorządowiec: Pierwszą zachętą do podwyżek cen wody jest fakt corocznego ustalania ceny. Dlatego też przedsiębiorstwa mają okazję do wprowadzania podwyżek. Cena wody powinna obowiązywać do chwili podjęcia przez radę gminy kolejnej uchwały.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25