facebook RSS # #

17.07.2019 17:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-01-19 15:37       aktualizacja: 2017-01-19 15:38       WIADOMOŚCI
  A A A

Równe szanse. Pracownicy niepełnosprawni zarabiają tyle samo, co pełnosprawni

Równe szanse. Pracownicy niepełnosprawni zarabiają tyle samo, co pełnosprawni
Fot. Fotolia
Większość urzędów miejskich w największych aglomeracjach w Polsce przekracza wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych - wynika z sondy przeprowadzonej przez Serwis Samorządowy PAP.

Resort pracy poinformował w czwartek, że trwają prace nad nową ustawą o wsparciu osób niepełnosprawnych, która zakłada m.in. powstanie 5 tys. dodatkowych miejsc pracy w instytucjach publicznych. Zapytaliśmy w ratuszach największych miast w Polsce, ile takich osób jest zatrudnionych obecnie i jakie stanowiska zajmują.

Z naszej sondy wynika, że większość urzędów przekracza określony ustawowo wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który wynosi 6 proc. W gorzowskim ratuszu procentowy miesięczny udział osób niepełnosprawnych w ogóle zatrudnionych wynosi 10,69 proc.

Jak poinformował Wiesław Sawicki, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim, wśród niepełnosprawnych pracowników dominują osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. „Główną przyczyną niepełnosprawności są schorzenia narządu ruchu, choroby neurologiczne, układu oddechowego, krążenia oraz schorzenia układu moczowo-płciowego” – wymienił.

W Urzędzie Miasta w Lublinie wartość wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 7,4 proc. Łącznie ratusz zatrudnia 94 takie osoby, spośród których 86 posiada umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności. Rzecznik prasowa prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska zaznaczyła, że pracownicy ci otrzymują jednakowe wynagrodzenie co osoby pełnosprawne za pracę o tej samej wartości.

„Pracami o jednakowej wartości są te, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku” – dodała.
Stosunkowo wysoki wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych odnotowano również w Urzędach Miasta w Zielonej Górze, Elblągu oraz Krakowie.

Tymczasem poniżej 6 proc. zatrudnionego personelu stanowią osoby niepełnosprawne w toruńskim ratuszu. Rzecznik prasowa prezydenta miasta Anna Kulbicka-Tondel zwróciła jednak uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat liczba osób z orzeczeniem o niepełnosprawności wzrosła.

„Obecnie pracuje u nas 19 osób niepełnosprawnych na stanowiskach: podinspektora, inspektora, głównego specjalisty, kierownika referatu, kierowcy i asystenta. Większość z przedstawionych pracodawcy orzeczeń ma charakter czasowy” – powiedziała.

Wartości wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych nie przekroczono również w Urzędzie Miasta w Poznaniu, gdzie na wszystkich typach stanowisk pracuje 69 takich osób. Zdaniem rzecznik prasowej prezydenta Poznania Hanny Surmy powodem tej sytuacji może być stosunkowo niski poziom wykształcenia niepełnosprawnych.

„Zdecydowana większość ofert pracy na wolne stanowiska w urzędzie zawiera jako niezbędne wymaganie wykształcenie wyższe. Niespełnienie przez kandydatów z niepełnosprawnością wymagań uniemożliwia ich udział w rekrutacji” – wyjaśniła.

Hanna Surma zaznaczyła, że urząd prowadzi działania na rzecz zwiększenia osób z niepełnosprawnościami wśród pracowników. W ramach projektu prowadzonego we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy na stanowiskach konsultanta klienta zatrudniono osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Aktualnie call center obsługuje 35 takich pracowników.

Osoby niepełnosprawne stanowią mniej niż 6 proc. ogółu zatrudnionych także w Urzędzie Miasta w Gdyni oraz Katowicach.

dap/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: URZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25