facebook RSS # #

23.04.2018 21:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-15 16:24       aktualizacja: 2017-02-15 16:58       WIADOMOŚCI
  A A A

Nadmiar urzędników. MRPiPS przedstawiło prognozę zapotrzebowania na pracowników

Nadmiar urzędników. MRPiPS przedstawiło prognozę zapotrzebowania na pracowników
Fot. Fotolia
Nadwyżka specjalistów administracji publicznej wystąpi w 2017 r. w dziesięciu województwach – wynika z prognozy MRPiPS „Barometr zawodów”.

Jak wskazuje prognoza resortu pracy na 2017 r., spośród 2443 zawodów prawie 14 proc. będą stanowiły prace deficytowe, w których podaż pracowników przekracza zapotrzebowanie rynku pracy. W porównaniu z 2016 r. liczba zawodów deficytowych wzrośnie więc o 4,9 proc. Równowaga popytu i podaży obejmie 81,8 proc. zawodów. Z kolei branż nadwyżkowych będzie 4,3 proc., czyli o ponad połowę mniej niż przed rokiem.

Na liście zawodów, w których podaż pracowników przekracza popyt znaleźli się specjaliści administracji publicznej. Główną przyczynę nadwyżki urzędników stanowi nadprodukcja absolwentów szkół administracyjnych w miejscach, w których występują niewielkie szanse na uzyskanie zatrudnienia. Według autorów raportu, kolejnym powodem jest bardzo duża liczba chętnych do pracy biurowej, którą wiele osób ocenia jako „pracę marzeń”.

Z prognozy MRPiPS wynika, że nadwyżka specjalistów administracji publicznej w 2017 r. dotyczyć będzie aż dziesięciu województw – lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W pozostałych regionach zaobserwowano poziom ofert pracy zbliżony do liczby osób zdolnych podjąć zatrudnienie.

Jak czytamy w raporcie, w poszczególnych województwach szanse na zatrudnienie mają przedstawiciele różnych branż, co jest uwarunkowane m.in. położeniem i infrastrukturą danego regionu. W województwie dolnośląskim problemu ze znalezieniem pracy nie powinni mieć pracownicy produkcyjni, monterzy i fizjoterapeuci, a w woj. kujawsko-pomorskim graficy komputerowi, księgowi i przedstawiciele branży transportowej. Na Lubelszczyźnie wśród zawodów deficytowych znaleźli się kierowcy samochodów ciężarowych oraz pielęgniarki, w woj. lubuskim lakiernicy i zaopatrzeniowcy, z kolei w woj. łódzkim krawcy i spawacze.

Prognoza na 2017 r. dla Małopolski przewiduje niedobór pracowników w branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej, gastronomicznej i informatycznej. Na Mazowszu za deficytowe uznano zawody kucharza i kierowcy autobusów, w woj. opolskim brakować będzie fryzjerów i piekarzy, a na Podkarpaciu i Podlasiu pracowników budowlanych.

Deficyt pracowników pomocy społecznej i handlowców będzie odczuwalny w woj. pomorskim. Na Śląsku brakować będzie opiekunów osób starszych, kelnerów i barmanów, a w woj. świętokrzyskim ślusarzy, krawców i pracowników produkcji odzieży.

Zwiększone zapotrzebowanie na tapicerów wystąpi w woj. warmińsko-mazurskim, a w Wielkopolsce większe szanse na zatrudnienie zyskają pracownicy spedycyjno-logistyczni. Natomiast w regionie zachodniopomorskim, z uwagi na jego turystyczny charakter, wystąpi niedobór recepcjonistów, kucharzy i szefów kuchni.

„Barometr zawodów” jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2017 r., która została przeprowadzona na zlecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na przełomie III i IV kwartału 2016 r. Celem badania jest ułatwienie dopasowania popytu i podaży pracy oraz wspieranie lokalnej polityki rynku pracy.

Więcej informacji na temat badania dostępnych jest pod adresem: http://barometrzawodow.pl.

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25