facebook RSS # #

21.06.2018 16:32

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-16 12:52       aktualizacja: 2017-02-16 12:53       WIADOMOŚCI
  A A A

Samorząd 60+. MRPiPS: samorządy muszą pracować nad polityką senioralną

Samorząd 60+. MRPiPS: samorządy muszą pracować nad polityką senioralną
Fot. L. Szymański/Foto PAP
Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przekonywała w środę, że w związku z procesem starzenia się społeczeństwa „samorządy muszą pracować nad rozwojem lokalnej polityki senioralnej”.

W trakcie debaty „Sytuacja osób starszych w Polsce” minister Rafalska podkreśliła, że rozwój lokalnej polityki senioralnej jest zadaniem własnym samorządu.

„Rząd zachęca władze lokalne do korzystania z gotowych sprawdzonych rozwiązań. Staramy się promować dobre praktyki, które samorząd może wykorzystać w prowadzeniu polityki senioralnej” – powiedziała minister.

Rafalska poinformowała, że już teraz samorządy mogą się ubiegać o dofinansowanie 300 tys. zł na modernizację domu seniora oraz o 150 tys. zł dotacji na klub seniora. Istnieje również możliwość pozyskania funduszy rządowych na pobyt osób starszych w tych placówkach.

Minister podkreśliła znaczenie samorządów w rozwoju polityki senioralnej w gminach. „Jeżeli samorząd nie włączy się w prowadzenie akcji dotyczącej bezpieczeństwa i aktywności seniora i nie będzie uczestniczył w organizacji zajęć sportowych i tworzeniu uniwersytetów trzeciego wieku, Warszawa za samorząd tego nie zrobi” – przekonywała Rafalska

Natomiast biorąca udział w debacie Agata Wojtaszek, wojewoda świętokrzyski, przedstawiła funkcjonujące już w jej regionie rozwiązania, zaznaczając, że samorządy wystarczy jedynie odpowiednio zachęcić do korzystania ze środków, które płyną z budżetu państwa.

„W gminach realizowane są programy profilaktyczne skierowane do seniorów, m.in. szczepienia, rehabilitacje. Wprowadzono koperty życia i kampanie ”Bezpieczny senior”. Uruchomiono 50 bezpłatnych punktów pomocy prawnej, cieszącej się dużą popularnością wśród seniorów. Prowadzone są też usługi opiekuńcze i pomoc sąsiedzka, działa 15 uniwersytetów trzeciego wieku, prowadzonych jest też dziewięć rad seniorów” – wyliczała Wojtaszek.

Elżbieta Rafalska podkreśliła również, że seniorzy to grupa społeczna, która najczęściej chodzi na wybory i docenia wysiłki samorządów. „Samorządy powinny pamiętać, że seniorzy to bardzo obowiązkowy i wdzięczny elektorat. Jeśli władze lokalne zaproponują osobom starszym coś interesującego, to seniorzy na pewno to docenią” – powiedziała szefowa resortu.

Z kolei obecna na konferencji wiceminister zdrowia Józefa Szczurek–Żelazko przekonywała, „że ministerstwo zdrowia podejmuje działania mające na celu wprowadzenie bezpłatnych produktów leczniczych dla świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75 rok życia. Na sfinansowanie leków 75+ przeznaczono w 2017 r. 564 mln zł”.

mm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-02-20 10:29:27
Stefan : MRPiPS wskazuje na samorządy by zajęły się polityką senioralną. To tak wygląda jakby rząd a konkretnie "Ministerstwo Rodziny i Pracy" umywało ręce dając pseudo waloryzację emerytur i rent. Natomiast na poziomie gminnym dużo się dzieje oddolnie, są to: Uniwersytety Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia społeczne, związki emerytów, organizacje pozarządowe, itp. W miarę możliwości korzystają z dotacji gminnych. Natomiast restrykcyjne przepisy zniechęcają do działania nielicznych już społeczników. Powstały "rady seniorów" (gminne, wojewódzkie i krajowa). Czy te gremia są tylko "fasadowe", bo nic nie słychać o ich działaniach?! Ponadto seniorzy wskazują na długie kolejki do lekarzy specjalistów, do sanatoriów (np.w woj.śląskim 4 lata). Również pozycja bezpłatne leki dla osób pow. 75 lat nie udostępnia wszystkich lekarstw. Jedyny w Polsce Szpital Geriatryczny w Katowicach, w planach ministerstwa zdrowia, może być poza tzw. "siecią szpitali". Pytam: gdzie jest ta polityka senioralna?!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25