facebook RSS # #

22.06.2018 11:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-24 15:45       aktualizacja: 2017-02-24 15:52       WIADOMOŚCI
  A A A

eDok dla samorządu. Jst mogą zgłaszać się do resortu cyfryzacji po licencje

eDok dla samorządu. Jst mogą zgłaszać się do resortu cyfryzacji po licencje
Fot. Fotolia
COI i Ministerstwo Cyfryzacji zawarły umowę na udzielenie resortowi licencji na korzystanie z programu eDok (systemu zarządzania dokumentacją) oraz dokumentacji systemu wraz z prawem do udzielania sublicencji państwowym lub samorządowym instytucjom i urzędom.

Jak tłumaczy Gabriela Gonet z COI, dzięki systemowi eDok pisma urzędowe mogą być elektronicznie przesyłane i akceptowane, upoważnione osoby mogą je redagować albo dodawać prośby o zmiany, skierowane do konkretnych odbiorców.

„Błyskawiczny przepływ informacji, prosta obsługa z użyciem przejrzystego interfejsu, szybka wysyłka korespondencji wychodzącej, a przede wszystkim mniej drukowania – to najważniejsze cechy eDoka” – podkreśla Gonet.

Dodaje, że w każdej chwili można sprawdzić, na jakim etapie jest dana sprawa.

„W praktyce eDok to baza wiedzy o instytucji, miejsce zawierające wszystkie informacje związane z jej codziennym funkcjonowaniem” – informuje.

Z sytemu korzystają już 233 instytucje w całym kraju, m. in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Bogusław Małek, kierownik Zespołu Sprzedaży i Wdrożeń Produktów Własnych COI, zaznacza, że system można dopasowywać do potrzeb niemal każdego klienta.

„Instytucje mają różne struktury i różnie zorganizowaną pracę. Dlatego przy każdym wdrożeniu eDok jest jakby szyty na miarę” – tłumaczy.

Instytucje zainteresowane korzystaniem z programu eDok powinny zgłaszać się bezpośrednio do resortu cyfryzacji. Po uzyskaniu licencji użytkownicy mogą korzystać z programu eDok tylko na własne potrzebny, nie mogą wprowadzać zmian w systemie ani dekompilować czy dezasemblować kodu źródłowego.

Umowa została zawarta 15 lutego 2017 r. W imieniu MC podpisał ją Karol Okoński, Podsekretarz Stanu.

Źródło: COI
Jm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 10 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-17 09:58:04
Adam: Na śląsku działa SEKAP i jest on sprawdzony zarówno dla EZD jak i systemu tradycyjnego.
Są urzędy, które pracują wyrywkowo (na zasadzie wyłączeń) w EZD i się to sprawdza. Żaden system "centralny" nie zastąpi systemu który urząd zakupi sobie sam. Samemu kupujemy i sami mamy swoją "własność" a nie własność EZD PUW
 
2017-03-04 16:05:15
ab0012: @Magdalena Sawicka pracownik Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego @Przemysław Cienkowski - pracownik Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego: nie miejcie nam za złe, że podchodzimy z obawą do tego typu systemów. Po tym co Województwo Łódzkie kupiło w ramach Wrót regionu łódzkiego - który to system EZD okazał się śmieciem nieprzystosowanym do pracy z człowiekiem ludzie mają dość. Projekty odgórne są często realizowane bez jakiejkolwiek analizy, bez rozeznania co naprawdę jest w administracji potrzebne. Podobnie wygląda szacunek administratorów i pracowników administracji do COI - mniej niż zero za bubel jakim okazało się źródło, które każdego dnia odwala co raz to lepsze akcje w kierunku - nie działa z błędem 500. Zróbcie prezentację, screeny, filmiki instruktażowe - zbudujcie wokół projektu dobrą atmosferę a urzędy same do Was przyjdą.
 
2017-03-03 13:22:06
Przemysław Cienkowski - pracownik Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego: do Pana Stanisława - z przyjemnością obejrzę systemy EZD działające od 12 lat w 500 jednostkach jst. Delikatnie chciałbym przypomnieć, że Instrukcja kancelaryjna w której pojawiło się pojęcie EZD, 18 stycznia ukończyła 6 lat. Pytania o wdrożenie, koszty itd. proszę kierować do tych , którzy wdrożyli EZD PUW. Zapewniam, że chętnie udzielą takich wyjaśnień i chętnie podzielą się informacjami o wdrożeniach,kosztach, oraz utrzymaniu przeróżnych programów dziedzinowych. Na koniec - nikt nic nam nie wciskał - rozczaruje Pana - to my zwróciliśmy się z uprzejmą prośbą do w PUW.
Pozdrawiam optymistycznie
Przemysław - często rozczarowany użytkownik wielu różnych programów dziedzinowych
 
2017-03-03 09:44:35
Magdalena Sawicka pracownik Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego: Panie Stanisławie, stwierdzenie że EZD-PUW jest wciskany na siłę, jest nieuzasadnione i bardzo krzywdzące dla naszego Zespołu EZD PUW, który od 7 lat ciężko pracuje i rozwija to, podkreślam, niekomercyjne przedsięwzięcie. EZD PUW rozwija się dzięki naszym obecnie ponad 250 Partnerom, którzy z własnej nieprzymuszonej woli zgłaszają się do Wojewody Podlaskiego o udostepnienie i jego wdrożenie. Dziś kolejnym, chętnym jednostkom, również samorządowym często musimy odmawiać z uwagi na nasze ograniczone zasoby kadrowe. System EZD PUW jest przekazywany nieodpłatnie i z sukcesem wdrożony w administracji publicznej na terenie całej Polski, jako podstawowy sposób dokumentowania spraw.

Odnosząc się do wątku systemu działającego od 12 lat w ponad 500 jednostkach, należałoby zadać pytanie, czy naprawdę jest to system EZD i czy faktycznie jest używany w tych organizacjach, jako narzędzie do prowadzenia elektronicznych spraw i za jakie pieniądze został zakupiony i wdrożony. EZD PUW jest systemem jednolitym, tworzonym przez urzędników dla urzędników i stanowi własność Skarbu Państwa - zapraszam do odwiedzenia strony o naszym przedsięwzięciu http://ezd.gov.pl
 
2017-03-03 08:41:25
zaq: No przecież że nie On za to zapłaci tylko pójdzie z kasy podatnika a że będzie działać po japońsku JAKO TAKO to już szczegół. Rządzący już od dawna wyznają zasadę po co korzystać z działających już projektów które były wdrożone za kasę unijną MY zrobimy lepsze i nasze jest lepsze.
 
2017-03-02 09:16:57
Stanisław: MC można powiedzieć że nie wie czego chce, niedawno temu jeszcze za czasów ministra Rumana - zarzekał się że nie będzie utrzymywany ani eDok ani EZD-PUW - powstać ma w to miejsce nowy system.
Teraz COI ma zarabiać pieniądze na licencji eDok, EZD-PUW wciskany jest na siłę urzędom w woj. łódzkim i dolnośląskim .... Pytam po co ? Mało jest systemów EZD wdrożonych w Polsce ?

Po co opowiadać bajki o tym, że system ministerialny będzie lepszy - skoro wszyscy wiedzą że nie będzie, są na rynku produkty które istnieją już od 12 lat i mają np .500 - działających wdrożeń ? (podkreślam działających ...)
Jest wiele pytań, może COI / p. Madejczyk odpowiadający za EZD-PUW odpowiedzą łaskawie na poniższe pytania.

- Po pierwsze - kto to ma wdrażać
- Ile ma kosztować wdrożenie?
- Ile ma kosztować utrzymanie systemu ?

Pozdrawiam, sceptycznie
Pracownik jednej z firm produkujących systemy dziedzinowe.


 
2017-03-01 14:03:15
óżont: Wygląda na to, że MC robi swój system a COI będzie zarabiało na utrzymaniu obu.

www.coi.gov.pl/artykul/edok-nowa-polityka-licencyjna.html

Tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Naukową Akademicką Siecią Komputerową i przy wsparciu Centralnego Ośrodka Informatyki oraz Wojewody Podlaskiego przygotowują jednolity system obiegu dokumentów, adresowany do wszystkich podmiotów polskiej administracji publicznej. Platforma Aplikacje.gov.pl (wcześniej przedstawiana pod nazwą EZD RP) ma być rozwiązaniem bazującym na architekturze "usługowo-chmurowej".

System Aplikacje.gov.pl będzie realizowany i utrzymywany przez NASK, przy czym lider projektu zamierza sięgać po doświadczenia wypracowane przy realizacji systemów EZD PUW oraz oferowanego przez COI systemu eDok. Chodzi tu np. o zidentyfikowane potrzeby i oczekiwania docelowych użytkowników, instrukcje kancelaryjne, archiwizację dokumentacji czy też – w przypadku systemu eDok – wybrane elementy programistyczne.

- COI z racji na swoje szerokie kompetencje w zakresie utrzymywania systemów informatycznych w administracji będzie brał również udział w procesie utrzymania i helpdesku dla użytkowników Aplikacje.gov.pl i oferowanego w jego ramach EZD – tłumaczył na łamach magazynu Computerworld Wojciech Racięcki, doradca dyrektora NASK.
 
2017-02-27 11:47:05
2maxx@wp.pl: A jak ma się do tego projekt EZD RP https://mc.gov.pl/aktualnosci/rusza-projekt-ezd-rp
 
2017-02-27 08:53:14
Aleksandra: eDok nie produktem autorskim COI. Jest to produkt nieistniejącego już Ośrodka Informatyki w Rzeszowie.
Jeżeli COI za bardzo nic w nim nie pozmieniało to był to niezły produkt.
 
2017-02-25 07:13:30
pracownik Gminy: Kolejne "dziecko" COI po Epuap-ie i SRP - nie dziękuję

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25