facebook RSS # #

22.06.2018 11:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-03 17:37       aktualizacja: 2017-03-29 10:02       WIADOMOŚCI
  A A A

Wycinka poprawiona. Właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić wycięcie drzewa do wójta

Wycinka poprawiona. Właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić wycięcie drzewa do wójta
Fot. M. Bielecki/PAP
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w piątek w Sejmie poprawkę do ustawy o ochronie przyrody. Proponowane przepisy będą dawały możliwość weryfikacji czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Posłowie proponują, że osoba fizyczna, która chce wyciąć drzewa, będzie zobligowana do zgłoszenia wycięcia drzewa. Dodatkowo nie będzie mogła prowadzić na tej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres pięciu lat od dokonania zgłoszenia.

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz, w rozmowie z PAP, powiedział, że zgłoszenia trzeba będzie dokonywać do organów gminy. „To będzie proste zgłoszenie, uproszczone. Będzie trzeba podać tylko numer działki, na której będą prowadzone prace wycinkowe, czego będą dotyczyły i kiedy zostaną przeprowadzone” – podkreślił Skurkiewicz.

W projekcie czytamy również, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie prowadził rejestry zgłoszeń i kontrole w tym zakresie. Natomiast w przypadku wykrycia, że po wycince drzew w przeciągu pięciu lat od dokonania zgłoszenia jest prowadzona działalność gospodarcza, zostanie nałożona kara.

Nowelizacja przewiduje również, że minister środowiska w drodze rozporządzenia przedstawi tryb i zasady postępowania kontrolnego, jeżeli chodzi o nieruchomości, na których zostanie przeprowadzona wycinka.

mm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 9 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-08 07:45:18
Tomcio: Czy w sytuacji opisanej poniżej można zastosować ustalenie obwodu drzewa na wys. 130 cm, opisanego w art. 89 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, tzn. "jeżeli ustalenie obwodu usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu braku kłody, obwód do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się, przyjmując najmniejszą średnicę pnia i pomniejszając wyliczony obwód o 10%"?
 
2017-03-07 14:57:49
Tomcio: Przedsiębiorca wyciął kilkadziesiąt drzew z działki pod działalność usługową. W poprzedniej ustawie jasno i zrozumiale wpisane było, iż nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiednich obwodów. Dziś jadę w teren i stwierdzam same pniaki różnych gatunków drzew (grubizna wywieziona). Obwody pniaków duże, ale przedsiębiorca twierdzi, że na wysokości 130 cm drzewa nie miały więcej niż 50 cm obwodu. Proszę za pośrednictwem serwisu lub znawców od nowej skiksowanej prawnie ustawy o wyjaśnienie, w jaki sposób mam w 100 % stwierdzić jakie obwody miały wycięte drzewa na wysokości 130 cm.
 
2017-03-07 09:08:41
chyba normalny?: Następny bubel prawny - normalka . Szkoda pisać i komentować, więcej już nie komentuje, trzeba wybrać się jak wielu to już czyni na wewnętrzną emigrację. Pozdrowienia dla Prezesa - Naczelnika Państwa. Jednoosobowe rządy jak widać odpowiadają 30-40% naszych rodaków, (szczęść im Boże !!) tylko po co rząd, Premier, Prezydent, Sejm. Czemu jeszcze nas tolerują w UE to jest pytanie ?
 
2017-03-06 12:42:05
Z. Walczak: Kolejny dowód na to, że jednak rządzą nami durnie.
 
2017-03-06 11:43:04
głos anty: Kolejna spartaczona ustawa. Politycy mówią, że obowiązująca od stycznia zmiana ustawy miała na celu umożliwienie dysponowania moją własnością (czyli działką i drzewem na niej), a teraz chcą ograniczyć mi możliwość dysponowania moją własnością przez okres 5 lat od wycięcia drzewa. Czyli zmiany idą na gorsze niż były wcześniej. Kto może wiedzieć, co się wydarzy za 5 lat? Hipotetyczna sytuacja Nr 1: Wycinam drzewo, przed upływem 5 lat umieram, żona zostanie sama i postanowi wyprowadzić się do bloku, bo nie jest w stanie utrzymać domu, działkę chce kupić deweloper, żona nie może sprzedać, bo zapłaci karę.
Hipotetyczna sytuacja Nr 2: Mam na działce drzewo, które zagraża budynkom. Musze je wyciąć. w międzyczasie tracę pracę, ale nie mogę założyć działalności gospodarczej w domu, bo wyciąłem drzewo.
I znów mamy przyjmowany na wariata, bez żadnych konsultacji poselski projekt ustawy, który znów po kilku miesiącach okaże się bublem prawnym wprowadzonym tylko po to, zeby zadowolić jakieś lobby.
 
2017-03-06 08:59:06
jotka: @moris - Zgadza się, to jest niezrozumiałe. Poza tym to jest sprzeczne z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, w szczególności z Art. 8. 1. Organy administracji publicznej wspierają rozwój przedsiębiorczości, tworząc korzystne warunki do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności wspierają mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Ten przepis staje się deklaracją bez pokrycia.
W Uzasadnieniu są sprzeczne informacje:
1. "gdy drzewa lub krzewy są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej", to można swobodnie wycinać po zgłoszeniu;
2. zakaz prowadzenia działalności przez 5 lat na tej nieruchomości, na której wycięto drzewa, bez względu na jej rodzaj.
Tysiące niejasnych okoliczności, np. murarz, który wyciął drzewo na swojej działce, na której ma zarejestrowaną firmę i skład narzędzi i materiałów, szatnię dla pracowników, wiatę do maszyn budowlanych.
O co tu naprawdę chodzi? Zgłoszenie zamiaru wycinki do gminy ma sens, ale zakaz działalności jest niezrozumiały.
 
2017-03-05 14:53:40
Brawo: Czy posłowie przewidzieli dodatkowe środki na zadania które ma wykonywać gmina. Przez 5 lat zgłoszenie będzie pod kontrolą gminy. To absurd , trzeba będzie do zgłoszenia zrobić wiele zdjęć drzew przeznaczonych do wycinki bo jak później udowodnić, najlepiej będzie się nagrywało film . Tragedia dla dobrej zmiany.
 
2017-03-04 08:19:02
moris: Czyli powiedzmy, że wytne drzewo ma swojej działce gdzie mam już postawiony dom a w ciągu pięciu lat założę firmę z siedzibą w swoim domu to zostanie nałożona na mnie kara administracyjna? Przecież to absurd.
 
2017-03-03 18:52:10
człowiek: Szczyt głupoty.
Pod ochroną są drzewa, wiewiórki, psy, koty itp., a kiedy władza zainteresuje się człowiekiem?
Człowiekiem, nie płodem.
Do lekarza specjalisty trzeba czekać miesiącami, chorzy na izbach przyjęć w szpitalach po 10 godzin czekają na przyjęcie, służba zdrowia niby publiczna, ale jak nie pójdziesz prywatnie do lekarza, to cię nie wyleczy i wszędzie znieczulica.
Opozycja, koalicja, media i inni wrażliwi na ochronę przyrody powinni posiedzieć po jednym dniu na izbie przyjęć w szpitalu, popatrzeć, jak traktowani są chorzy w naszym kraju.
Pamiętajcie, że drzew można nasadzić ile tylko chcemy i odbudować tereny zielone w ciągu kilku lat, a życia ludzkiego nie da się odbudować.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25