facebook RSS # #

23.06.2018 21:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-16 09:11       aktualizacja: 2017-03-16 10:04       WIADOMOŚCI
  A A A

Potrzebne zmiany. Premier: urząd i samorząd powinien być dla ludzi, a nie odwrotnie

Potrzebne zmiany. Premier: urząd i samorząd powinien być dla ludzi, a nie odwrotnie
Fot. PAP/Marcin Obara
Trzeba zmienić ustawę o finansach samorządowych, pomyśleć, jak i czym powinny zarządzać samorządy - podkreśliła w Pułtusku premier Beata Szydło.

Premier oświadczyła na środowym spotkaniu z mieszkańcami Pułtuska, że wśród reform z 1999 roku reforma samorządowa "była tą najbardziej udaną". "Władza zeszła niżej, do obywateli, ludzie wzięli sprawy w swoje ręce" - przypomniała premier.

Szefowa rządu zaznaczyła, że przez lata obowiązywania ustroju samorządowego "narosło wiele patologii". "Narosło też wiele różnego rodzaju nieprawidłowości, które po prostu trzeba naprawić i trzeba poprawić" - oświadczyła.

Szydło poinformowała o konieczności dokonania zmian ustawowych. Jak mówiła, m.in. "trzeba zmienić ustawę o finansach samorządowych, trzeba pomyśleć, jak samorządy i czym powinny przede wszystkim zarządzać, jak powinno to wszystko być poukładane (...)" - mówiła szefowa rządu.

"Trzeba przeciąć wiele sitw, siatek powiązań, różnego rodzaju patologicznych układów, które w samorządzie w wielu miejscach mają miejsce. To nie znaczy, że wszędzie tak jest" - podkreśliła.

Premier zaznaczyła, że jest świadoma, że wsparcia wymaga program budowy dróg lokalnych. "Zaproponujemy niedługo takie rozwiązanie, które pozwoli nam wygospodarować więcej pieniędzy właśnie z myślą o realizacji i budowie dróg lokalnych: gminnych, powiatowych, tych, które są w małych miejscowościach" - oświadczyła.

Premier Szydło zaznaczyła, że zbliżające się wybory samorządowe to niepowtarzalny czas, żeby postawić na ludzi, którzy mają pomysły i dbają o lokalną społeczność. "Urząd i samorząd powinien być dla ludzi, a nie odwrotnie" - dodała premier.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny
kic/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-17 09:43:50
Tomasz Wojtania: Szanowni Państwo,

Aby coś wreszcie w Polsce się zmieniło należy zmienić system zarządzania Państwem. Jest nam potrzebna reorganizacja państwa i WZMOCNIENIE SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE.

Chodzi o to, że Państwo powinno wzmocnić samorząd gminny i miejski konsolidując zadania JST w gminach. Gminy powinny przejąć niemalże wszystkie zadania powiatu, w tym z zakresu oświaty i pomocy społecznej, może też z zakresu bezrobocia (urzędy pracy powinny trafić pod Krajowe biuro pracy a świadczenia bezrobotnym powinien wypłacać OPS tak jak świadczenie rodzinne, alimentacyjne 500plus).

Gmina powinna przejąć drogi od powiatów tak aby na swoim terenie nimi zarządzać. Reszta dróg powinna być krajowa w gestii GDDKIA.

Geodezja powinna wrócić pod GIGIK gdyż zasób jest i tak państwowy. Itp.itd..

Powiaty powinny zatem zostać zlikwidowane. Przecież nasza Konstytucja wyraźnie w art 164 stanowi, że inne niż gmina JST stanowi ustawa. Nie ma zatem żadnego problemu z naprawą Państwa.

Województwa samorządowe powinny zostać przekształcone w tworzone z mocy prawa związki komunalne gmin z terenu danego województwa.

Można by było utworzyć wtedy specjalny region dla Warszawy, a nie to o co teraz trwa spór. To dobrze, że Rząd wstrzymuje prace nad metropoliami.

Rada gminy wybierałaby jednego swojego delegata do rady takiego związku komunalnego gmin na terenie województwa - Regionu, lub byłby nim z mocy prawa wójt, burmistrz, prezydent.

Na czele takiego województwa powinien stać przedstawiciel rządu czyli wojewoda, a nie marszałek. Rząd musi przecież koordynować swą politykę z samorządem tak aby realizować zadania rządu i samorządu....czyli PAŃSTWA.

Nastąpiłoby wówczas połączenie wojewódzkiej administracji rządowej z samorządową na poziomie regionów a gminy poprzez delegata - radnego miałyby bezpośredni wpływ na to co się dzieje w regionie i w Państwie.

Środkami unijnymi decydowałby region pod kontrolą wojewody czyli państwa. Skończono by bzdury z budowaniem lotnisk aquaparków itp. gdzie popadnie.

Powinno się połączyć gminy "obwarzankowe" tak aby na danym terenie był jeden ośrodek decyzyjny ... a nie gmina wiejska i gmina miejska i na dziś jeszcze starostwo. To absurd i patologia. I marnotrawstwo środków publicznych, które blokuje rozwój Polski.

Niewątpliwie wzmocniono by samorząd gminny gdyż dziś struktura organizacyjna samorządu jest nieefektywna i zbyt kosztowna. A najlepsze efekty ma samorząd gminny. I ten trzeba wzmocnić.

Powinno się też opracować również plan RESTRUKTURYZACJI ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ poprzez reorganizację Rady Ministrów. Minister powinien być odpowiedzialny za swą część budżetu i podległe mu jednostki wykonujące zadania. Tak jak teraz zrobiono ze spółkami Skarbu Państwa. Pieniądze powinny iść przez ministra odpowiedzialnego za swój budżet, a nie przez wojewodę w ślad za zadaniem do danej jednostki działającej w terenie. Powinno się zlikwidować jednostki wojewódzkie działające w zespoleniu pod wojewodą, gdyż inna rola powinna być przypisana wojewodą - zarządzanie regionem. Wojewodowie zarządzającymi regionami powinni przynajmniej częściowo uczestniczyć w pracach Rady Ministrów i współpracować z samorządami tworzącymi region. Zredefiniowano by wówczas rolę Rady Ministrów.

W zestawieniu z planem Morawieckiego dałoby to "kopa" rozwojowego Polsce


...Pozdr TW

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25