facebook RSS # #

19.06.2018 04:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-16 17:30       aktualizacja: 2017-03-16 17:36       WIADOMOŚCI
  A A A

Forum Samorządowe. Mówią uczestnicy

Forum Samorządowe. Mówią uczestnicy
Fot. Fotolia
Korporacje samorządowe zorganizowały w czwartek w Warszawie Forum Samorządowe, w którym udział wzięło ok. 1600 samorządowców z całej Polski. Z uczestnikami Forum rozmawiał Serwis Samorządowy PAP:

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich:

Powołany dziś samorządowy komitet protestacyjny jest to porozumienie korporacji samorządowych w celu przeciwdziałania próbom ograniczania samorządności. Komitet będzie się zajmował szeregiem działań od projektów promocyjnych, związanych z obroną samorządu, po protesty np. wyjście na zewnątrz w dzień samorządu terytorialnego. Podczas dzisiejszej dyskusji samorządowcy zaproponowali konkretne działania, szefowie korporacji mają też własne pomysły. Musimy je przeanalizować i niedługo będziemy je realizować.

Dzisiejsze spotkanie, na którym obecne są wszystkie korporacje samorządowe, jest manifestem jedności samorządów. Według szacunków, przyjechało tu ok. 1600 samorządowców. Frekwencja pokazuje ile jest w nas determinacji. Ostrzegamy, że środowisko samorządowe nie zaakceptuje wszystkich pomysłów, które szkodzą państwu. Będziemy przeciwko temu bardzo radykalnie protestowali.
Nie cofniemy się także przed działaniami politycznymi, a jak powiedział Jerzy Stępień, jest nas więcej niż polityków. Więc może warto tego lwa nie budzić.  

Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli:

Pierwszy raz spotkało się wspólnie tak wielu samorządowców. Zbieramy siły, aby dać sygnał, że jeśli rząd wejdzie na terytorium samorządu to radykalnie się temu przeciwstawimy. Sądzę, że powinniśmy wystąpić z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ten organ jest atrapą, fikcją. Rząd bowiem nagminnie łamie zasady, wprowadzając ustawy bez konsultacji w trybie poselskim.

Uważam też, że w obronę samorządów powinni zaangażować się także radni. Rady mogą przyjąć odpowiednie uchwały, w obronie samorządności. Powinniśmy robić wszystko, aby dotrzeć do ludzi, ponieważ nasz głos nie jest dziś słyszalny. Nie jesteśmy zapraszani do mediów publicznych. Nie słychać nas.

mm/Serwis Samorządowy PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-20 12:46:34
kij: Samorządowiec typowo po polskiemu, walczyć o środki tylko z kim???
Samorząd powinien polegać na tym, że składamy się sami na konkretne uzgodnione cele , a nie wszechmogące państwo ma pozwolić coś wywalczyć.
Od 27 lat pańtwo żyje na kredyt, który będą spłacały nasze dzieci. Zadłużenie w RP wynosi ponad 70 tys na mieszkńca , ale co tam walczmy o więcej, to dopiero odpowiedzialność.
Co do tzw warunków zabudowy powinny być zniesione całkiem, a zabudowa powinna być dopuszczona wyłącznie w miejscsch przewidzianych w planie zagospodarowania. Czas skończyć z polskim bałaganem urbanistycznym i budowaniu gdzie się chce.Ten wyjątek spowodował totalne rozproszenie zabudowy, gdzie nigdy nikogo nie będzie stać na infrastrukturę naszej cywilizacji, nie mówiąc o kosztach dowozu dzieci do szkoły, zbieraniu śmieci itp
Inaczej będzie zawsze jak w "samych swoich", gdzie prawo prawem a sprawiedliwość jest gdy robię co ja chcę.
 
2017-03-17 10:50:08
Zbigniew Rybak : Znamienny jest fakt, że żadna ze stron sporu nie widzi potrzeby oddzielenia stanowisk politycznych od merytorycznych, odpolitycznienia i obiektywnego zatrudniania w administracji,
ograniczenia liczby radnych i sensownego wyposażenia rad w realne kompetencje, ochrony w administracji sygnalistów, przywrócenia skuteczności art. 25 ust 2 i 3 itd…
Kolonizacja administracji przez polityków trwa - a właśnie to zjawisko najbardziej szkodzi państwu i wkurza obywateli.
 
2017-03-17 08:20:19
Wójt: Szanowny Panie Prezydencie W. Tyszkiewicz zacytuję wczorajszą wypowiedź Pani Prezes Trybunału Konstytucyjnego Przyłębską do dziennikarzy zadających pytania o łamanie prawa " i co nam zrobicie" - i co zrobimy ? proszę o szczerą odpowiedź?
 
2017-03-17 07:50:45
samorządowiec: Gdyby temu gremium rzeczywiście zależało na swoich mocodawcach, czyli mieszkańcach swoich gmin, to walczyli by o większe środki na realizowane ustawowe zadania a nie walczyli o swoje zasiedziałe stołki. Nie ma to nic wspólnego z samorządnością. Dlaczego nie walczycie o to żeby samorządy miały cokolwiek do powiedzenia np. w sprawach inwestycyjnych, aby mogli zdroworozsądkowo podejść do indywidualnych spraw obywateli, aby wójtowie, czy rady gmin byli słyszalni w walce z prawniczymi absurdami (np. zastępca wójta, czy sekretarz gminy nie mogą podpisać nakazu płatniczego dla wójta, tylko SKO musi wyznaczać wójta lub burmistrza z innej gminy do jego podpisania,
w oczywistych sprawach decyzje o warunkach zabudowy muszą być uzgadniane " u wszystkich świętych"(może wprowadzą aby również w Brukseli), budynek musi być sytuowany 12 metrów od "ściany" lasu, który jest rzekomo w ewidencji gruntów, a w rzeczywistości już od dziesięcioleci żadnego lasu tam nie ma, a zmiana Ls na grunt rolny graniczy z cudem itp. itp...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25