facebook RSS # #

22.06.2018 11:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-18 18:57       aktualizacja: 2017-03-18 19:16       WIADOMOŚCI
  A A A

Dworskie gazety. Na konferencji w Sejmie m.in. o mediach kontrolowanych przez samorządy

Dworskie gazety. Na konferencji w Sejmie m.in. o mediach kontrolowanych przez samorządy
Fot. Fotolia
Przez 25 lat w Polsce został zdemoralizowany system mediów lokalnych. To system mediów kontrolowanych przez władze samorządowe, na który wykorzystywane są środki publiczne - uważa Grzegorz Gauden, były redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i były dyrektor Instytutu Książki.

O stanie mediów lokalnych, konieczności ochrony wolności twórczej i zapewnienia dobrej edukacji kulturalnej oraz potrzebie zwiększenia nakładów na kulturę rozmawiali w sobotę w Sejmie uczestnicy konferencji o wolności w kulturze, zorganizowanej przez Unię Europejskich Demokratów.

Organizatorem sobotniej konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele opozycji oraz środowisk twórczych i dziennikarskich - w tym m.in. aktor Daniel Olbrychski i jego żona, teatrolożka Krystyna Dembska-Olbrychska; prezes ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji - Olgierd Łukaszewicz, lider KOD Mateusz Kijowski, dziennikarz Gazety Wyborczej Marek Beylin, były dziennikarz TVP Info i rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak oraz redaktor Liberte! Marcin Celiński - była Unia Europejskich Demokratów. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali o kulturze i mediach jako przestrzeniach wolności.

Elżbieta Bińczycka, teatrolożka i przewodnicząca partii Unia Europejskich Demokratów, wspominając ostatnie Kongresy Kultury - od tego w grudniu 1981 roku brutalnie przerwanego wybuchem stanu wojennego, po ten, który odbył się w październiku zeszłego roku - podkreśliła, że "dziś jednoznacznie musimy zabrać głos i powiedzieć o wszystkich niebezpieczeństwach".

Beata Chmiel, współtwórczyni organizacji Obywatele Kultury, przypomniała o "Pakcie dla kultury" podpisanym w 2011 r. Jak mówiła, dokument mówi nie tylko o tym, że "należy zwiększyć nakłady na kulturę, ale także o tym, na co ten wzrost nakładów na kulturę powinien być przeznaczony": promocję czytelnictwa, edukację kulturalną, animację kultury - "czyli docieranie z kulturą tam, gdzie instytucje centralne ze swoją aktywnością nie docierają".

Grzegorz Gauden, były redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i były dyrektor Instytutu Książki oświadczył, że w Polsce dochodzi do "demontażu mediów, czyli czwartej władzy". "Nie mam najmniejszych wątpliwości, że w niedługim czasie będziemy mieli z takimi ruchami ustawodawczymi i faktycznymi, które spowodują, że media komercyjne w Polsce znajdą się ze strony rządzącej pod ogromną presją finansową i prawną. (...) Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to, co nazywa się repolonizacją czy renacjonalizacją mediów, będzie de facto ich upaństwowieniem" - powiedział Gauden.

Gauden przyznał zarazem, że "mechanizm nieczystych relacji między władzą publiczną a mediami w Polsce istniał przez całą III RP".

"Przez 25 lat w Polsce został zdemoralizowany system mediów lokalnych. To system mediów kontrolowanych przez władze samorządowe, na który wykorzystywane są środki publiczne. To tygodniki i dwutygodniki wydawane przez lokalne domy kultury, które są absolutnie dworskimi gazetami, wybijającymi do nogi niezależne media w tych gminach i powiatach" - dodał. Mimo wielokrotnych apeli do różnych rządów o wprowadzenie ustawowego zakazu wydawania środków publicznych na media (...) nigdy takiego zakazu nie wydano. Było to w interesie wszystkich partii politycznych. Moim zdaniem ten mechanizm, który obserwowaliśmy poprzez 25 lat na szczeblu gminnym, będzie teraz powoli nabierał rozpędu na szczeblu centralnym" - ocenił Gauden.

Jednym z elementów konferencji była też dyskusja nad treścią przygotowywanego wspólnego, ponadpartyjnego apelu polityków i środowisk twórczych. (PAP)

Źrodło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
kkż/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-20 11:56:14
emeryt: To jak gminy dalekie od szosy mają docierać do swoich mieszkańców?
Listonosz przynosi jedą gazetę na wieś w tygodniu, ogłoszeń nikt nie czyta bo sklep dawno zamknięty, radia lokalnego nie ma , a telewizji nie da się po prostu słuchać, zresztą w niej same głupoty warszawskie oprócz seriali.
A każy z nas żyje w gminie, która jest nam najważniejsza.
Wójt co tydzień zebrania nie zrobi bo jest tylko jeden a wsi wiele.
Dobrze , że przynajmniej raz na miesiąc wieści gminne poczytać można, bo internet we wsi to tylko dla młodych i to z komórki.
 
2017-03-20 09:55:50
czytelniczka: Oczywiście że gazetki gminne są kontrolowane i sprawdzane co się w nich ma ukazać przez Pana Wójta z każdej opcji. Miałam możliwość od 1992 do teraz takie gazetki rozdawać czytelnikom w GBP i tam są zawsze artykuły wychwalające P. Wójta i jego niby zaangażowanie na rzecz społeczności a szczególnie przed wyborami żadnej krytyki o tym nie mowy. Gazetki to jest darmowa reklama rządzących za pieniądze jst
 
2017-03-20 08:38:21
EZ: Rozumiem, że są takie przypadki gdzie wójt/burmistrz to druga osoba po Bogu, ale co z takimi gminami, w których gdyby nie gminny informator to lokalne media nawet nie wspomniałyby o danej gminie - o spotkaniu w przedszkolu/straży/szkole - chyba, że dojdzie do stłuczki na skrzyżowaniu ul. Wspólnej z Marianny.
Zakaz reklam OK, może jakiś ustawowy obowiązek do publikacji ewentualnych ad vocem dla szkalowanej opozycji, ale nie idźcie zbyt daleko bo wtedy przesadzimy w drugą stronę.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25