facebook RSS # #

25.06.2018 09:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-20 12:26       aktualizacja: 2017-03-20 12:34       WIADOMOŚCI
  A A A

Reforma oświaty. Pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum

Reforma oświaty. Pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum
Fot. Fotolia
Pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji zebrano pół miliona podpisów. To na razie dane szacunkowe, dokładnie wszystkie zebrane podpisy zostaną policzone pod koniec marca.

Jak poinformował w poniedziałek prezes ZNP Sławomir Broniarz na wspólnym briefingu z przedstawicielami Partii Zieloni, która jest w komitecie organizacyjnym referendum, członkowie komitetu chcą, by akcja w swojej pierwszej fazie zakończyła się z końcem marca. "Wówczas policzymy dokładnie, ile mamy głosów. I wspólnie z koalicją +Nie dla chaosu w szkole+ podejmiemy decyzje, co robimy dalej" - dodał.

"Akcja referendalna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ludzie bardzo chętnie podpisują się, ponieważ wszyscy mają świadomość, że edukacja w Polsce potrzebuje reformy i zmian, ale nie mogą być one wprowadzane w sposób tak chaotyczny i prowadzić do dewastacji edukacji, nie mogą być podporządkowane doraźnym interesom polityków, a nie potrzebom dzieci i rodziców" - powiedziała Agnieszka Grzybek z Partii Zielonych. Jej zdaniem, reforma potrzebuje głębokich konsultacji społecznych. "Jest bardzo duży sprzeciw rodziców, zlekceważono też głos środowiska nauczycielskiego" - zaznaczyła.

Reformę skrytykował również Patryk Wydurski ze stowarzyszenia młodzieżowego "Ostra Zieleń". Jak mówił, w wyniku reformy "uczniowie, nauczycielki i nauczyciele staną się królikami doświadczalnymi na życzenie polityków". W imieniu swojej organizacji zaapelował o szacunek i podmiotowe traktowanie młodzieży oraz o "reformę, której ta naprawdę potrzebuje". Mówił o konieczności wprowadzenia w szkołach edukacji seksualnej, antydyskryminacyjnej i filozoficznej, która nauczy krytycznego myślenia i refleksji nad rzeczywistością.

Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.

Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

O tym, czy referendum edukacyjne się odbędzie, zdecyduje w głosowaniu Sejm. Aby złożyć taki wniosek, przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej muszą złożyć w Sejmie minimum pół mln podpisów popierających zorganizowanie referendum. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom, brzmi: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-21 08:24:57
Lutek: Postulaty: 1. Należy jak najszybciej o d p o l i t y cz n i ć organy związku. Nie powinno być miejsca dla aparatczyków związanych kiedykolwiek, i w jakikolwiek sposób - z partiami politycznymi lewej strony sceny politycznej. 2. Działalność związków powinna się aktywizować przede wszystkim na polu ochrony praw pracowniczych. 3. ZNP powinien: 1)zerwać natychmiast wszelkie formalne i nieformalne związki z KOD-em, PO, N. i innymi organizacjami politycznymi tego pokroju. 2) powrócić do chlubnych kart działalności na rzecz idei narodowych - polskich, a nie obcych. 3) zaangażować się i wspierać działania reformatorskie, a nie przystawać do narracji opozycyjnych. 4. Los wniosków zebranych obecnie - powinien być taki sam, jak np. los wniosków o referendum w sprawie sześciolatków, czyli - KOSZ i przemiał! Niech tak się stanie dla dobra wspólnego!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25