facebook RSS # #

22.11.2019 13:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-22 14:58       aktualizacja: 2017-03-23 08:43       WIADOMOŚCI
  A A A

PPP przed szansą. Na Forum Liderów PPP o perspektywach partnerstwa publiczno-prywatnego

PPP przed szansą. Na Forum Liderów PPP o perspektywach partnerstwa publiczno-prywatnego
Fot.Fotolia
Partnerstwo publiczno-prywatne z perspektywy sektora publicznego - to główny temat Forum Liderów PPP, które odbyło się w środę w Warszawie.

Z inicjatywy magazynu „Liderzy innowacyjności” w stolicy spotkali się reprezentanci sektora publicznego i firm prywatnych oraz eksperci posiadający praktyczne doświadczenie w implementacji partnerstwa publiczno-prywatnego. Forum zadedykowano w szczególności samorządom zainteresowanym realizacją inwestycji publicznych w modelu alternatywnym do przetargu publicznego, w którym cena oferenta nie jest kluczowym czynnikiem oceny.

Dyskusji towarzyszyła świadomość, że kończące się programy dofinansowań unijnych, z perspektywy finansowej 2014-2020, determinują zapotrzebowanie na nowe, skuteczne rozwiązania służące pozyskiwaniu środków finansowych na realizację strategii rozwoju i rewitalizacji.

Im mniej funduszy z UE będziemy pozyskiwać, tym więcej partnerstwa publiczno-prywatnego będą potrzebowały samorządy – argumentował poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld. Zwrócił on uwagę, że niewielka liczba projektów w formule PPP, realizowanych w Polsce, jest skutkiem nadregulacji i minimalnego poziomu zaufania. „Jeśli w biznesie nie ma zaufania, to się go nie robi. W formule PPP podmiot publiczny i prywatny muszą funkcjonować razem przez lata. Współpraca nie jest możliwa, jeśli nie ufają sobie nawzajem” – podkreślił europoseł.

Według Szejnfelda, struktura funduszy unijnych i wysokość środków kierowanych do poszczególnych państw członkowskich w najbliższych latach ulegnie zmianie. „Jestem przekonany, że im mniej funduszy unijnych Polska będzie miała, tym więcej PPP będziemy potrzebowali. Państwo i jednostki samorządu terytorialnego będą musiały gdzieś pozyskiwać pieniądze z zewnątrz, a nie tylko liczyć na to, co budżet będzie mógł wysupłać” – dodał.

Naczelnik Wydziału Analiz i Monitoringu Rynku PPP w Ministerstwie Rozwoju Marcin Jędrasik zapewnił, że resort chce wprowadzić niezbędne zmiany prawne w zakresie partnerskich projektów i zintensyfikować wsparcie doradcze. „Aktualnie prowadzimy wsparcie tzw. pilotażowych projektów PPP, czyli płacimy za doradców, którzy wspierają konkretne projekty. Chcemy zmienić tę formułę i nie wspierać pilotażowych projektów, ale projekty kluczowe dla rozwoju PPP” – wyjaśnił.

Jędrasik dodał, że pod koniec grudnia MR ogłosiło otwarty nabór projektów. „Na razie nie wskazaliśmy końcowej daty naboru. Każdy projekt powyżej 20 mln zł może aplikować do ministerstwa o wsparcie” – poinformował.

Przedstawiciel MR wskazał również, że resort planuje wprowadzić zasadę, że każda inwestycja finansowana z budżetu państwa powyżej 300 mln zł musi być realizowana w formule PPP, chyba że będą przesłanki dla innej formuły realizacji inwestycji.

„Minister Rozwoju i Finansów będzie wydawał zgodę na ewentualne odstępstwo od formuły PPP. Jeśli zgłaszający nie będzie się z nią zgadzał, będzie mógł wnioskować do rządu o zmianę tej decyzji. To nie dotyczy tylko rządowych, ale wszystkich inwestycji” – wyjaśnił przedstawiciel MR.

W opinii dyrektora ds. Rozwoju Rynku i Strategii w Instytucie PPP Bartosza Korbusa, im bardziej partnerska jest ocena ryzyk w projekcie PPP, tym większa szansa na udany interes. „Na skuteczność projektu PPP wpływa bardzo dobrze to, że samorząd nie oczekuje sponsora. Trzeba pomyśleć o tym, co oferujemy jako wynagrodzenie i jak sprawić, by formuła podziału ryzyk była jak najbardziej partnerska. Należy pamiętać, że banki finansują partnera prywatnego. To są ludzie bez entuzjazmu dla gminy. Samorządowcy często wpadają w tę pułapkę” – zaznaczył.

Korbus zauważył ponadto, że dla powodzenia projektu istotna jest też jakość administracji. „Ci, którzy odważyli się jako pierwsi, realizują kolejne projekty. Jeden sukces rodzi kolejny i ta wiedza jakoś się kumuluje. Apeluję do tych, którzy rządzą w gminach, by stworzyli mały zespół ds. PPP, aby możliwa była kumulacja wiedzy i kontaktów” – podkreślił.

Podczas Forum Liderów swoje doświadczenia w realizacji projektów PPP prezentowali przedstawiciele m.in. Warbudu, Veolii Energia Polska, Collect Consulting, Mott MacDonald.

dap/Serwis Samorządowy PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25