facebook RSS # #

19.02.2019 15:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-08 17:44       aktualizacja: 2017-04-07 17:47       WIADOMOŚCI
  A A A

Wycinka zmieniona. Sejm znowelizował przepisy ws. wycinki drzew na prywatnych gruntach

Wycinka zmieniona. Sejm znowelizował przepisy ws. wycinki drzew na prywatnych gruntach
Fot. PAP/T.Żmijewski
W piątek Sejm znowelizował przepisy ustawy o ochronie przyrody. Zaostrzają one obowiązujące od nowego roku prawo dotyczące wycinki drzew. Po zmianie przepisów właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu gminy.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody autorstwa PiS głosowało 226 posłów, przeciw było 192, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi do Senatu.

Posłowie wcześniej odrzucili w pierwszym czytaniu dwa projekty przygotowane przez posłów PO i Nowoczesnej. Platforma chciała powrócić do obowiązujących przed 1 stycznia 2017 r. przepisów, które wymagały uzyskania zgody na wycięcie drzew bądź krzewów. Przywracały one ponadto stare opłaty za wycinkę, których wysokość zależała od lokalizacji drzewa. Z kolei propozycja Nowoczesnej miała być - zgodnie z tłumaczeniem posłów tej partii - wyważona między zbyt restrykcyjnymi przepisami obowiązującymi przed 2017 rokiem a tymi liberalnymi po 1 stycznia.

Zgodnie z uchwaloną w piątek nowelą, właściciel nieruchomości, chcąc dokonać na niej wycinki drzew, będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma dokonać oględzin działki i sprawdzić stan faktyczny - np. czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić.

Nowela zakłada ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Nowe prawo zobowiąże też ministra środowiska do wydania w ciągu pół roku dwóch rozporządzeń. W jednym z nich ma określić, jakie gatunki drzew i ich wiek będą kwalifikowane jako cenne przyrodniczo; chodzi o tzw. znamiona drzew pomnikowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina będzie mogła wydać zakaz wycięcia takiego drzewa. W drugim rozporządzeniu minister określi wysokość stawek opłat za wycięcie drzew.

Od początku roku obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy te wzbudziły społeczne protesty.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-14 14:58:38
Gosia: Warto przeczytać, bo termin14 dni na doręczenie będzie liczony od daty wysyłki.
 
2017-04-11 19:00:34
Franek: Jeżeli gmina nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić. A w oparciu o co urzędnik może się sprzeciwić wycięciu drzew??? Czy tylko drzewa nie na tej podstawie że drzewa są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody??? Czy jeszcze coś będzie decydowało o sprzeciwie???
 
2017-04-10 14:23:22
realista: Państwo zbyt daleko ingeruje w prawo własności, te utrudnienia będą skutkowały zaprzestaniem sadzenia drzew.
Właściciele prywatnych posesji mają być płucami dla blokersów, bo im się wszystko należy. Niech zamienią parkingi przed blokami na parki miejskie i będą mieć zielono.
Dlaczego ktoś ma decydować o drzewach rosnących na mojej działce. Ja je kupiłem za swoje pieniądze, sadziłem, pielęgnowałem i je będę decydował o mojej własności.
 
2017-04-10 12:44:19
właściciel: Jedną z niewielu rzeczy, którą minister Szyszko zrobił dobrze - zezwolił na wycinanie drzew na własności - przywócił (w niewielkiej części - a szkoda że nie większej) władztwo właścicielowi nad jego nieruchomością, a tu masz klops - zmiana. Bo jakieś tam protesty społeczne. Szkoda, wielka szkoda - że dalej "ktoś" a nie JA - WŁAŚCICIEL będzie decydował co jest dobre a co nie na mojej posesji. Czysty komunizm. Jak długo jeszcze nie będzie szanowane ŚWIĘTE prawo własności???
 
2017-04-10 08:28:32
lost: Z góry zaznaczam, że nie czytałem projektu ustawy, ale proszę mi wytłumaczyć, jak się ma 14-dniowy termin (po dokonaniu oględzin) na doręczenie sprzeciwu
do tzw. skutku fikcyjnego doręczenia korespondencji (podwójne awizo też 14-dniowe). A przecież urząd raczej nie wyśle korespondencji w dniu oględzin - będzie miał na to 14 dni. Wystąpi ryzyko specjalnego uchylania się od odbioru korespondencji, celem "osiągnięcia" akceptu milczącego. Zanim do nadawcy wróci potwierdzenie o podwójnym awizo, drzewa już może nie być. A adresat będzie "świadomy nieświadomości" wystosowania sprzeciwu.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25