facebook RSS # #

24.06.2018 13:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-11 12:16       aktualizacja: 2017-04-11 15:12       WIADOMOŚCI
  A A A

Dwie strony. Jak oceniać wiadomości o sytuacji gospodarczej Polski? – pyta czytelnik

Dwie strony. Jak oceniać wiadomości o sytuacji gospodarczej Polski? – pyta czytelnik
Fotolia
Z jednej strony słychać o spadku wskaźnika wzrostu i niepokojąco niskim poziomie inwestycji, z drugiej – o pozytywnych impulsach wywołanych rosnącym popytem ludności i zaskakująco dobrej sytuacji budżetowej państwa. Jak oceniać wiadomości o sytuacji gospodarczej Polski? – pyta czytelnik.
 
Z sondażu PAP wynika, że większość analityków ocenia, iż dane GUS na temat produkcji i sprzedaży to pozytywna prognoza na 2017 rok.

Wzrosty cen akcji na największych rynkach światowych stwarzają szansę na wzrost popytu na polski eksport, zarówno do krajów gospodarek rozwiniętych, jak i wschodzących.

Co ważne, z uwagi na pewne osłabienie kursu złotego w ostatnich kilku miesiącach, eksport jest wedle badań NBP wysoce opłacalny. Dzięki temu mogą dalej poprawiać się wyniki finansowe przedsiębiorstw, co może sprzyjać aktywizacji nakładów inwestycyjnych oraz wzrostowi liczby osób zatrudnionych.

W świetle danych GUS o wynikach sektora bankowego za trzy kwartały 2016 r. wprowadzenie podatku bankowego nie stanowiło raczej dla banków istotnego negatywnego szoku.

Dzięki wpływom z tego podatku, a przede wszystkim dzięki poprawie ściągalności podatków, sytuacja budżetowa kształtuje się korzystnie, co doceniają światowe agencje ratingowe. Agencja Fitch podtrzymała ostatnio rating na poziomie A-, z perspektywą stabilną, a Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu, co faktycznie oznacza brak obaw o przyszłość naszej gospodarki.

Przypomnijmy, że posiadanie ratingu stanowi współcześnie często warunek konieczny dla uzyskania dostępu do źródeł kapitału na rynkach finansowych. Brak ratingu podważa zaufanie inwestorów. Angielskie pojęcie rating w słownikach tłumaczone jest czasem po prostu jako ranking. To jednak nie to samo: rating w odróżnieniu od rankingu jest rezultatem pogłębionej analizy wielu czynników i parametrów ekonomiczno-finansowych jednocześnie.

Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski - ocenia wicepremier Mateusz Morawiecki.

Według wicepremiera, ministra rozwoju i ministra finansów w tym roku wzrost gospodarczy - wszystko na to wskazuje - nie tylko przekroczy 3 proc., ale będzie bardzo solidny i oparty o inwestycje.

W 2016 roku wzrost PKB wyniósł 2,8 proc.

TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-12 08:09:02
jotka: Doprawdy, nie pojmuję, jak osłabienie wartości złotego wobec głównych walut może mieć pozytywne znaczenie dla gospodarki?! Polski rynek to nie jest obieg zamknięty, wymiana handlowa (eksport/import) opiera się na euro i USD, produkty kupujemy głównie na świecie, bo swoich za wiele nie mamy. Złotówki potrzebne są w karaju na opłaty i wynagrodzenia, niektóre ceny zaopatrzeniowe, ceny materiałów są w kraju wyższe, niż gdzie indziej. Gdyby wartość złotego rosła, żylibyśmy więc taniej. Takiej tezy: "z uwagi na pewne osłabienie kursu złotego w ostatnich kilku miesiącach, eksport jest wedle badań NBP wysoce opłacalny" z punktu widzenia prywatnej firmy w Polsce obronić raczej się nie da.
Wzrost gospodarczy słabnie w porównaniu do wyników z lat 2010-2015, o czym można przeczytać chociażby tutaj - http://www.parkiet.com/artykul/1470367.html. To jest solidne źródło.
Wzrost konsumpcji krajowej jako motor napędowy gospodarki? Taki mechanizm może cieszyć co najwyżej poborcę podatkowego. Niemcy, których PKB pochodził w 45% z eksportu, mogli kilka lat temu pobudzać popyt wewnętrzny i mimo to uzyskiwać nadwyżkę w budżecie. Polska z mikroskopijnie dodatnim bilansem eksport/import (od niedawna) ma przed sobą co najmniej ćwierćwiecze wysiłku inwestycyjnego, a z konsumowaniem wzrostu powinna czekać. I inwestować, inwestować.
Spada polski eksport do krajów słabiej rozwiniętych. To znaczy, że my tam nie inwestujemy, nie sprzedajemy. Szukamy wielkich partnerów (Chiny, USA, Meksyk), a tracimy mniejszych lub ich nie zdobywamy (Afryka, Ameryka Łacińska).

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25