facebook RSS # #

24.06.2018 13:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-12 12:48       aktualizacja: 2017-04-12 12:56       WIADOMOŚCI
  A A A

Protest w Dobrzeniu. Wojewoda, kościół i samorządowcy szukają porozumienia

Protest w Dobrzeniu. Wojewoda, kościół i samorządowcy szukają porozumienia
Fot.PAP/K.Świderski
W Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie kilka osób wznowiło protest głodowy w związku z decyzją rządu o powiększeniu stolicy regionu kosztem czterech podopolskich gmin. Wojewoda oraz przedstawiciele władz Opola i Dobrzenia Wielkiego uważają, że protest jest bezzasadny.

Taka ocena padła podczas spotkania zorganizowanego przez wojewodę. Uczestniczyli w nim przedstawiciele zarządów gminy Opole oraz Dobrzenia Wielkiego, a także biskup opolski Andrzej Czaja.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Martyna Kolemba. wójt gminy Dobrzeń Wielki potwierdził, że pomimo zerwanych mediacji, rozmowy samorządu z miastem Opole trwają. "Ponadto, wszystko wskazuje na to, że obie strony są na dobrej drodze do porozumienia. Najbliższe tygodnie to jedynie kwestia doprecyzowania wspólnego kompromisu".

Według Kolemby, zarówno strony konfliktu, jak i wojewoda jako przedstawiciel rządu, uważają powrót do protestu głodowego za bezzasadny. "Żądania, które padły podczas niedawnej głodówki zostały zrealizowane. Grupa protestujących spotkała się i z przedstawicielem rządu w terenie, i z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Apelujemy do zaprzestania protestu głodowego. Rozmowy obu stron trwają i chcą ze sobą współpracować" - podkreśliła rzeczniczka w komunikacie.

Protestujący nie przerywają jednak głodówki. Do końca tygodnia tę formę protestu ma kontynuować 7 osób. "Dla nas ważne jest, by rząd uwzględnił to, co nam obiecywał minister SWiA Mariusz Błaszczak. Strony znalazły porozumienie w trakcie mediacji polegające na powrocie części gminy w stare granice - choć bez elektrowni Opole. Chcemy tylko poszanowania wcześniejszych ustaleń" - powiedział jeden z protestujących, Michał Pytlik.

Decyzję o powiększeniu Opola podjął rząd 19 lipca 2016 roku. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2017 roku. Przeciwko rozporządzeniu protestowali samorządowcy, mieszkańcy, organizacje mniejszości narodowych, Rzecznik Praw Obywatelskich i politycy opozycji.

W drugi dzień świat Bożego Narodzenia grupa przeciwników "Dużego Opola" podjęła głodówkę w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Protest trwał kilkanaście dni. Zakończył się z chwilą rozpoczęcia mediacji.

Mediacje zostały zerwane przez prezydenta miasta Opole. Powodem był udział członków zespołu mediacyjnego gminy Dobrzeń Wielki w "Marszu Samorządności" 19 marca 2017 roku, co prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski uznał za złamanie zasad mediacji. Mimo to, władze Opola zadeklarowały przekazanie gminie Dobrzeń Wielki ponad 30 mln złotych w ciągu najbliższych kilku lat tytułem wyrównania strat wynikających z utraty dochodów po odłączeniu z gminy elektrowni wraz z przylegającymi terenami przemysłowymi.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25